Քաղաքական 15:30 30/07/2014
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ընդունել է Կանադայի Համադաշնության աշխատանքի և սոցիալական զարգացման նախարար, բազմամշակութայնության նախարար և Համայնքների պալատի անդամ Ջեյսոն Քենիին:
Հանրապետության Նախագահը ողջունել է հյուրին և ընդգծել, որ Հայաստանի և հայ ժողովրդի համար կարևորագույն հարցերի նկատմամբ առանձնակի ուշադրությամբ և ակտիվ գործունեությամբ առանձնացող Ջեյսոն Քենին մշտապես սպասված և ցանկալի հյուր է Հայաստանում: Սերժ Սարգսյանի համոզմամբ, անկեղծ և հետևողական աշխատանքով նախարար Ջեյսոն Քենին նաև իր ուրույն նպաստն է բերում հայ-կանադական բարեկամության ամրապնդմանը, ինչի համար Նախագահը շնորհակալություն է հայտնել բարձրաստիճան հյուրին և վստահեցրել, որ Հայաստանը շահագրգռված է խորացնելու և ամրապնդելու Կանադայի հետ հարաբերությունները ինչպես երկկողմ, այնպես էլ բազմակողմ ձևաչափերով: Այս մասին հայտնում է Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի
Հանդիպմանը երկուստեք բարձր է գնահատվել հայ-կանադական միջպետական հարաբերությունների ներկայիս մակարդակը, որի հիմքում, զրուցակիցների համոզմամբ, նաև երկու ժողովուրդների քրիստոնեական արժեհամակարգի ընդհանրություններն են:
Ջեյսոն Քենին նշել է, որ իրականացել է իր մեծ ցանկությունը՝ այցելելու Հայաստան, որը ոչ միայն ներկայիս Հայաստանի Հանրապետությանը, այլև ընդհանրապես, բազմադարյա պատմություն ունեցող Հայաստանի և հայ ժողովրդի հարուստ մշակույթին և հոգևոր արժեքներին ծանոթանալու, հաղորդակից լինելու հրաշալի հնարավորություն է: Նա ընդգծել է, որ այս այցը երկկողմ հարաբերություններն ամրապնդելու և նաև փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող ոլորտներում համագործակցությունը զարգացնելու, առևտրատնտեսական կապերը խթանելու պատրաստակամության վկայությունն է:
Հանդիպման ժամանակ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը երախտագիտություն է հայտնել Կանադայի իշխանություններին՝ Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչելու, հայ ժողովրդի համար սկզբունքային նշանակություն ունեցող այդ հարցի վերաբերյալ հստակ դիրքորոշում արտահայտելու համար: Այս հարցում Սերժ Սարգսյանն ընդգծել է Ջեյսոն Քենիի անձնական մեծ ներդրումը ևս: Նախագահը նաև շնորհակալություն է հայտնել կանադահայ համայնքի նկատմամբ այդ երկրում ցուցաբերվող ջերմ վերաբերմունքի համար:
Հանդիպմանն անդրադարձ է եղել տարածաշրջանային խնդիրներին և միջազգային արդի զարգացումներին, Հայաստանի արտաքին քաղաքականությանն ու մի շարք հարցերի վերաբերյալ մեր երկրի դիրքորոշումներին:

В мире 16:39 30/07/2014
Президент Армении Серж Саргсян принял сегодня министра труда, социального развития и многокультурности Канады, члена Палаты общин Джейсона Кенни. Об этом сообщает пресс-служба главы государства.
Президент Серж Саргсян подчеркнул, что известный своей активной деятельностью и особенным вниманием к важнейшим для армянского народа и Армении вопросам Джейсон Кенни – всегда желанный гость в РА. По словам президента, Джейсон Кенни своей искренней и последовательной работой вносит особый вклад в дело укрепления армяно-канадской дружбы. В этой связи глава государства выразил гостю благодарность и заверил, что Армения заинтересована в укреплении и углублении отношений с Канадой как в двустороннем, так и многостороннем форматах.
Собеседники при этом высоко оценили нынешний уровень армяно-канадских межгосударственных отношений, в основе которых, по их словам, лежит в том числе общность христианской системы ценностей.
В ходе встречи Джейсон Кенни отметил: сбылось его большое желание – посетить Армению, что является замечательной возможностью познакомиться и соприкоснуться не только с современной Республикой Армения, но и с имеющей многовековую историю Арменией, богатой культурой и духовными ценностями армянского народа. Он подчеркнул, что этот визит – свидетельство готовности к дальнейшему укреплению двусторонних отношений, развитию сотрудничества в представляющих обоюдный интерес сферах и стимулированию торгово-экономических связей.
Президент Серж Саргсян выразил благодарность властям Канады за признание Геноцида армян в Османской империи 1915г., выражение четкой позиции по вопросу, имеющему принципиальное значение для армянского народа. В этом вопросе глава государства подчеркнул также весомый личный вклад Джейсона Кенни. Президент поблагодарил также за теплое отношение к армянской общине Канады.
Стороны обсудили также региональные проблемы и актуальные международные развития, внешнюю политику Армении и подходы республики по ряду вопросов.