Քաղաքական 10:43 11/08/2014
Վլադիմիր Պուտինի հետ երկկողմ հանդիպման ժամանակ Սերժ Սարգսյանը բարձրացրել է նաև ռուսաստանաբնակ հայ գործարար Լևոն Հայրապետյանի ձերբակալության հարցը: Այս մասին նախագահ Սարգսյանը տեղեկացրել է «Արմնյուզ» հեռուստաընկերությանը տված հարցազրույցում:
Նախագահը նշել է, որ ռուս գործընկերոջ հետ քննարկել են հայ-ռուսական օրակարգի բոլոր հարցերը, և այդ թվում չեն շրջանցել նաև Լևոն Հայրապետյանի հետ կապված խնդիրը: «Ռուսաստանի նախագահը խոստացավ՝ ուսումնասիրել այդ խնդիրը: Նա տեղյակ չէր ոչ քրեական գործից, և ոչ էլ ճանաչում էր Լևոն Հայրապետյանին, գոնե՝ անուն-ազգանունով: Նա խոստացավ ուսումնասիրել և մեզ տեղեկացնել՝ կապված առողջական խնդիրների հետ»,- նշել է Սերժ Սարգսյանը:
Հիշեցնենք, որ Լևոն Հայրապետյանը ձերբակալվել է նախորդ ամիս՝ ՌԴ իրավապահների կողմից քննվող «Բաշնեֆտ» ընկերության ակտիվների օտարման վերաբերյալ քրեական գործի շրջանակներում: Լևոն Հայրապետյանը տառապում է մի շարք ծանր հիվանդություններով, և չնայած դրան նրա նկատմամբ խափանման միջոց է ընտրվել կալանքը:

В мире 11:39 11/08/2014
В ходе двусторонней встречи с президентом России Владимиром Путиным президент Армении Серж Саргсян поднял вопрос об аресте в Москве предпринимателя и общественного деятеля Левона Айрапетяна. Об этом заявил президент Армении Серж Саргсян в интервью телекомпании «Армньюс».
По словам главы армянского государства, на встрече с Владимиром Путиным они обсудили все вопросы повестки армяно-российских отношений, а также не обошли вниманием вопрос, связанный с арестом известного предпринимателя.
«Президент России пообещал изучить этот вопрос. Он не был осведомлен об уголовном деле и не был знаком с Левоном Айрапетяном. Президент РФ пообещал изучить вопрос и проинформировать нас в связи с проблемами со здоровьем (Л. Айрапетяна. – Примеч. ред.)», – отметил Серж Саргсян.