Քաղաքական 16:44 22/08/2014
ՊՆ-ում քննարկվել է ՄԱԿ-ի հովանո ներքո անցկացվող խաղաղապահ առաքելություններին հայկական կողմի մասնակցությունը
Այսօր ՀՀ պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ Դ.Տոնոյանը ընդունել է ՀՀ-ում ԱՄՆ արտակարգ և լիազոր դեսպան Ջոն Հեֆերնին և ՀՀ պաշտպանության նախարարությունում «ՄԱԿ-ի խաղաղապահ առաքելություններին մասնակցության հայտերի ներկայացումը և վարչական աջակցությունը» թեմայով աշխատաժողովն անցկացնող ՄԱԿ-ի և Կանզասի ազգային գվարդիայի փորձագիտական խմբին: Այս մասին հաղորդում է ՊՆ մամուլի ծառայությունը:
Նշված աշխատաժողովն անցկացվում է ԱՄՆ-ի «Համաշխարհային խաղաղապահ գործողությունների նախաձեռնություն» ծրագրի շրջանակներում: Աշխատաժողովի նպատակն է մասնակիցներին ծանոթացնել ՄԱԿ-ի խաղաղապահ առաքելությունների նախապատրաստության գործընթացին, խաղաղապահ առաքելության և նախատեղակայման ուղեցույցին, պահանջներին և այլն:
ԱՄՆ-ի «Համաշխարհային խաղաղապահ գործողությունների նախաձեռնություն» ծրագրին ՀՀ անդամակցությունը հաստատվել է 2013թ.-ին և նշված ծրագրի հիմնական նպատակն է աջակցել հայկական կողմին խաղաղապահ կարողությունների զարգացման և ՄԱԿ-ի հովանու ներքո իրականացվող առաքելությունների ներգրավման գործընթացում:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են ՄԱԿ-ի հովանո ներքո անցկացվող խաղաղապահ առաքելություններին հայկական կողմի մասնակցության և «Համաշխարհային խաղաղապահ գործողությունների նախաձեռնություն» ծրագրի շրջանակներում իրականացվելիք առաջիկա նախագծերը:

Политика 17:35 22/08/2014
Первый заместитель министра обороны РА Давид Тоноян принял посла США в Армении Джона Хефферна, а также членов экспертной группы ООН и национальной гвардии Канзаса, которые проводят рабочую конференцию на тему «Подача заявок на участие в миротворческих миссиях ООН и административное содействие». Об этом сообщает пресс-служба Минобороны Армении.
Конференция проводится в рамках программы США «Инициатива международных миротворческих действий». Цель конференции – ознакомление участников с процессом подготовки к миротворческим миссиям ООН, требованиям предварительного размещения и т.д.
Отметим, участие Армении в программе США «Инициатива международных миротворческих действий» было утверждено в 2013г. с целью развития миротворческих возможностей армянской стороны и участия республики в соответствующих миссиях под эгидой ООН.
В ходе встречи обсуждались вопросы участия армянской стороны в миротворческих миссиях под эгидой ООН, а также проекты, которые предстоит реализовать в дальнейшем в рамках программы США «Инициатива международных миротворческих действий».