Իրավունք 10:30 27/08/2014
Պաշտպանության նախարարության համակարգում մսի մատակարարման ոլորտում հայտնաբերված խախտումների առնչությամբ հարուցված քրեական գործով, որ ստացել էր «գոմեշի մսի» գործ անվանումը, առաջին դատական նիստը կայանալու է սեպտեմբերի 1-ին: Գործը դատարան է ուղարկվել օգոստոսի 12-ին:
Հիշեցնենք, որ այս գործով նախկինում կալանավորված էր Կապանի մսի կոմբինատի նախկին տնօրեն Ալբերտ Օհանջանյանը, որին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 178-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով, իսկ գործով որպես մեղադրյալներ ներգրավված N զորամասի հրամանատարի նյութատեխնիկական ապահովման գծով տեղակալին, նույն զորամասի պարենային պահեստարանի պետին, և պարենային բազայի պետին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 376-րդ հոդվածով: Նրանք ճիշտ է գործի նախաքննության վաղ փուլում կալանավորված էին, սակայն այժմ նրանց նկատմամբ որպես խափանման միջոց կիրառվել է ստորագրություն չհեռանալու մասին: Ավելին Ալբերտ Օհանջանյանը փոխհատուցել է պատճառված վնասն ամբողջությամբ պաշտպանության նախարարության կարիքների համար կառուցելով 150 տոննա տարողությամբ սառնարանային համալիր, որի արժեքը կազմում է 73 362 390 ՀՀ դրամ:
Ըստ մեղադրական եզարակացության, Ալբերտ Օհանջանյանին մեղադրանք է առաջադրվել այն բանի համար, որ նա ընդհանուր առմամբ 82 տոննա տավարի ոսկրոտ քառատված մսի փոխարեն մատակարարել է նույն քանակությամբ բրիկետ տեսակի հնդկական արտադրության գոմեշի միս,իսկ ՀՀ ՊՆ-ից տավարի մսի դիմաց ստացված գումրը հափշտակել է`ՀՀ ՊՆ -ին պատճառելով առանձնապես խոշոր չափերի `126.936.000 ՀՀ դրամի գույքային վնաս:
Գործը քննվելու  է Սյունիքի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանում: Դատական նիստը նախագահելու է դատավոր Նապոլեոն Օհանյանը: Մեղադրանքը դատարանում ներկայացնում է գլխավոր դատախազությունը:

Право 10:47 27/08/2014
Первое судебное заседание в рамках находящегося в производстве следственного отдела по особо важным делам Следственной службы Минобороны Армении уголовного дела по факту обнаружения в армейском продовольственном складе ВС Армении мяса буйвола состоится 1 сентября. Дело было передано в суд 12 августа.
Отметим, в июне 2012 года на основании нарушений, обнаруженных в армейском продовольственном складе по итогам проведенных проверок, было возбуждено уголовное дело по признакам п.1 ч.3 ст.178 УК РА («Мошенничество, совершенное в особо крупных размерах»). Тогда же был уволен заместитель начальника Генштаба ВС РА Аршалуйс Пайтян. А в феврале 2013г. в рамках данного дела были задержаны высокопоставленные военнослужащие ВС РА, а также директор Капанского мясокомбината Альберт Оганджанян. Еще 21.02.2013г. и 22.02.2013г. были задержаны, а затем арестованы командир N-ской военной части (подполковник по званию) и его заместитель по материально-технической линии(майор по званию). Им было предъявлено обвинение по ст. 376. В рамках уголовного дела в качестве меры пресечения была избрана подписка о невыезде и предъявлено обвинение и начальнику склада данной военной части.
Более того, Альберт Оганджанян возместил причиненный АО НКР ущерб, построив холодильный комплекс вместимостью 150 тонн. Стоимость устройства составляет 73 362 390 драмов. Ущерб государству составил свыше 126 млн. драмов.
Дело будет рассматриваться в суде общей юрисдикции Сюникской области. Судебное заседание будет проходить под председательством судьи Наполеона Оганяна. Обвинение в суде представляет Генеральная прокуратура.