Իրավունք 15:15 27/08/2014
Շանթ Հարությունյանի և մյուսների գործ. Ամբաստանյալներից երկուսի նկատմամբ կիրառվող խափանման միջոցը մնաց անփոփոխ
Երևանի Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանում «Ցեղակրոն» կուսակցության առաջնորդ Շանթ Հարությունյանի և ընկերների գործով այսօրվա դատական հերթական նիստում ամբաստանյալ Արմեն Հովհաննիսյանի փաստաբան Արա Զաքարյանը միջնորդեց վերացնել իր պաշտպանյալ Արմեն Հովհաննիսյանի նկատմամբ ընտրված կալանավորումը, այն մերժելու դեպքում՝ փոփոխել այլ խափանման միջոցով կամ կալանավորումը փոխարինել գրավով` 500 հազար դրամ:
Փաստաբանի խոսքով, իր պաշտպանյալին մեղադրանք է առաջադրված 2 ոստիկանների հրելու և ֆիզիկական ցավ պատճառելու համար, ինչը չի հաստատվել դատաքննությամբ, դատարանում հետազոտված տեսանյութով:
Մեղադրող Գևորգ Գևորգյանն առարկեց միջնորդության դեմ՝ նշելով, որ ամբաստանյալը կարող է ազատության մեջ հայտնվելով՝ անօրինական ազդեցություն ունենալ գործին առնչվող անձանց վրա:
Խորհրդակցական սենյակից հետո Մնացական Մարտիրոսյանն ընթերցեց որոշումը, համաձայն որի մերժվեց ամբաստանյալ Արմեն Հովհաննիսյանի փաստաբան Արա Զաքարյանի միջնորդությունը:
Արա Զաքարյանը ներկայացրեց ևս մեկ միջնորդություն՝ փոխել իր մյուս պաշտպանյալ Տիգրան Պետրոսյանի խափանման միջոց կալանքը, իսկ դա մերժելու դեպքում՝ ազատ արձակել գրավի դիմաց։ Նրա խոսքով, այս դեպքում ևս մեղադրանքը չի հիմնավորվել: Տուժող ոստիկանի ցուցմունքներով հիմնավորվել է միայն իրեն հրելու փաստը, իսկ քաշքշելու և հարվածելու փաստը չի հիմնավորվել: Մեղադրող Գևորգ Գևորգյանը կրկին առարկեց միջնորդության դեմ՝ նշելով, որ մեղադրանքը հիմնավորվել է, ազատության մեջ հայտնվելով՝ ամբաստանյալը կարող է անօրինական ազդեցություն ունենալ գործին առնչվող անձանց վրա:
Դատարանը կրկին գնաց խորհրդակցական սենյակ որոշում կայացնելու։  Այս դեպքում ևս միջնորդությունը մերժվեց:
Արմեն Հովհաննիսյանին և Տիգրան Պետրոսյանին մեղադրանք է առաջադրվել այն բանի համար, որ նա մի խումբ անձանց հետ, որպես զենք օգտագործվող առարկայի գործադրմամբ, կատարել է խուլիգանություն` զուգորդված իշխանության ներկայացուցչին դիմադրություն ցույց տալով (Քր. Օր. 258-րդ հոդված, 3-րդ մաս կետ 1, 2):
Շանթ Հարությունյանը պահանջեց վերաորակել իր դեմ առաջադրված մեղադրանքը
Շանթի և մյուսների գործ. «Ամեն ինչ սարքոցի էր»
Շանթ Հարությունյան. Ես հեղափոխություն էի նախատեսել դեկտեմբերի 2-ին, ոչ թե նոյեմբերի 5-ին
«Ինձ ասացին, որ հայրս մահացել է». Դատարանում պատմում է Շանթ Հարությունյանի որդին
Շանթի և մյուսների գործ. «Փետով խփեցին ինձ, ոստիկանի գլխարկս թռավ»
Շանթի և մյուսների գործ. «Մայրիկ ջան, ո՞նց ես արել, որ սենց լավ տղա ես դաստիարակել»
Շանթի և մյուսների գործ. Ոստիկանը տուժող է ճանաչվել ընդամենն աչքերը մրմռալու համար
«Թքած ձեր օրենքի վրա, դուք սիրտ չունեք». Միջադեպ Շանթի գործով նիստին
Շանթ Հարությունյանը պատմեց կասկածելի ոստիկանի մասին, իսկ դատավորը զգուշացրեց սանկցիա կիրառել
Դիմադրությունը սկսվել է այն ժամանակ, երբ ոստիկանը քաշքշել է Շանթին. Փաստաբանները` նախաքննության սխալների մասին

Право 16:01 27/08/2014
Суд оставил неизменной меру пресечения в отношении двух фигурантов дела о беспорядках в Ереване в ноябре 2013г.
Сегодня в ходе очередного заседания по уголовному делу о беспорядках в центре Еревана 5 ноября 2013 года адвокат подсудимого Армена Ованнисяна Ара Закарян ходатайствоватл отменить избранную в отношении своего подзащитного меру пресечения в виде заключения под стражу, а в случае отклонения ходатайства заменить на денежный залог в размере 500 тыс драмов.
По словам юриста, его подзащитному предъявлено обвинение в причинении физической боли двум полицейским, однако это обвинение не подтвердилось.
Однако обвинитель Геворк Геворкян возразил против удовлетворения ходатайства, отметив, что существует достаточно оснований для того, чтобы полагать, что подсудимый, оказавшись на свободе, может незаконно повлиять на лиц, причастных к делу.
Тем не менее, ходатайство Ара Закаряна было отклонено.
Ара Закарян подал ходатайство с аналогичным содержанием и касательно своего подзащитного Тиграна Петросяна. По его мнению, и в данном случае обвинение не подтвердилось. В частности, показаниями проходящего в деле в качестве потерпевшего полицейского подтвердился лишь факт того, что его толкали, однако не удалось доказать, что его ударили. Однако обвинитель Геворк Геворкян вновь возразил против удовлетворения ходатайства, отметив, что подсудимый, оказавшись на свободе, может незаконно повлиять на лиц, причастных к делу.
Ходатайство и в этом случае было отклонено.
Напомним, 5 ноября 2013 года лидер партии «Цехакрон» Шант Арутюнян и его сторонники, вооруженные дубинками и прутьями, решили провести несанкционированное шествие. Сотрудники полиции призвали их не нарушать общественный порядок и освободить проезжую часть проспекта Маштоца. Однако участники акции вынули из своих карманов начиненные камнями самодельные взрывпакеты и начали взрывать их, бросая на землю. По данному факту было возбуждено уголовное дело. Из 38 человек, доставленных в отделение полиции, 20 были задержаны, остальные 18 привлечены в качестве свидетелей.
Так, Армену Ованнисяну и Тиграну Петросяну было предъявлено обвинение по признакам пп.1, 2 ч.3 ст.258 УК Армении (Хулиганство, то есть умышленное грубое нарушение общественного порядка, выразившееся в явном неуважении к обществу, совершенное с применением оружия или предметов, используемых в качестве оружия, соединенное с оказанием сопротивления представителю власти или к лицу, исполняющему обязанности по охране общественного порядка или пресекающему нарушение общественного порядка).