Քաղաքական 15:59 18/10/2014
ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Պան Գի Մունը այցելել է «Համաս» շարժման` Իսրայելի հարավում գտնվող գաղտնի թունելներից մեկը: Այս մասին հաղորդում է «mignews.com» լրատվական կայքը:
Աղբյուրի փոխանցմամբ` Իսրայել կատարած այցի ժամանակ երկրի զիված ուժերի` ՑԱԽԱԼ-ի ղեկավարությունը նրա համար էքսկուրսիա է կազմակերպել գրոհայինների թունելներով:
Հիշեցնենք, որ Պան Գի Մունը եղել է նաև Գազայի հատվածում, որտեղ հայտարարել է, որ պաղեստինցիների իրավունքների ճանաչումից Իսրայելի հրաժարումն ազդում է խաղաղ բանակցությունների վրա և դրա պատճառով բանակցություններում առաջընթաց չի աևձանագրվում:
ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի այցը հաջորդել է Կահիրեում անցկացված դոնոր-երկրների համաժողովի ավարտին: Շնորհիվ համաժողովի՝ հաջողվել է Գազայի վերականգնման համար հավաքել 5.4 մլրդ դոլար:

В мире 16:40 18/10/2014
Генеральный секретарь ООН Пан Ги Мун в рамках своего визита в Израиль побывал в тоннеле боевиков ХАМАСа на юге Израиля. Об этом сообщает MIGnews.com.
Во время экскурсии его проинформировали его об использовании боевиками ХАМАСа инфраструктуры гражданского предназначения.
Визит руководителя ООН последовал сразу после завершения конференции стран-доноров в Каире, в ходе которой удалось собрать на восстановление разрушенной войной Газы 5,4 млрд долларов.
Ранее Пан Ги Мун также побывал и в самом секторе Газа, где заявил, что отказ Израиля признать права палестинцев сказывается на мирных переговорах и из-за этого не наблюдается прогресса в переговорах между двумя сторонами.