Հասարակություն 14:13 23/10/2014
Բրյուսելում հոկտեմբերի 15-ին ԼՂՀ անկախության 23-րդ տարեդարձին նվիրված հանդիսավոր միջոցառումը համախմբել էր Եվրախորհրդարանի մեկ տասնյակից ավելի պատգամավորների, Բրյուսելում տեղակայված միջազգային և համայնքային նշանակության մի շարք կառույցների պատասխանատուների։
Միջոցառմանը, որի գլխավոր բանախոսը Արցախի Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանն է եղել, ելույթ են ունեցել նաև Եվրախորհրդարանի լյուքսեմբուրգցի պատգամավոր Ֆրանկ Էնգելը, ով ողջունելով ԼՂՀ անկախության հերթական տարեդարձը՝ հայտարարել է Եվրախորհրդարանում Արցախի հետ բարեկամության խմբի ձևավորման մասին։
«Սա ճիշտ ուղղությամբ արված կարևոր քայլ է. եվրոպական հաստատություններում Լեռնային Ղարաբաղին առավել մեծ տեսանելիություն հաղորդել նշանակում է նպաստել, որպեսզի այդ հաստատությունները առավել հիմնավոր կերպով ճանաչեն այս երկրի իրականությունը»,- մեկնաբանել է Ֆրանսիա-Ղարաբաղ բարեկամության շրջանակի նախագահ Ֆրանսուա Ռոշըբլուանը:
Անդրազգային այս խմբի նպատակն է մասնավորապես ճանաչողական այցեր կազմակերպելու միջոցով եվրոպական և ղարաբաղյան քաղաքացիական հասարակությունների միջև հարաբերություններ հաստատելուն նպաստելը, ինչպես նաև եվրոպական և միջազգային հաստատություններում Լեռնային Ղարաբաղի ներկայությունն ամրապնդելը:
«Մեր ժամանակաշրջանում այլևս անհնար և ապօրինի են որևէ երկրին` արտաքին աշխարհի հետ հաղորդակցվելուն խանգարելու փորձերը»,- նշել է Ֆրանսուա Ռոշբլուանը:
«Եվրոպան պետք է սովորի ճանաչել Լեռնային Ղարաբաղը` փարատելու համար այս երկրի մասին նրան ներկայացված սխալ պատկերացումները : Ծանոթանալով երկրին` Բրյուսելն այն կճանաչի»,- եզրափակել է նա:

Политика 18:39 23/10/2014
На днях в Брюсселе состоялось торжественное мероприятие, посвященное 23-летию провозглашения независимости Нагорно-Карабахской Республики, в котором приняли участие свыше десятка депутатов Европарламента, а также представители ряда международных и общинных структур.
На мероприятии, состоявшемся 15 октября, главным докладчиком выступил председатель Национального Собрания НКР Ашот Гулян. С речью выступил также депутат Европарламента Франк Энгель, который обратился к формированию в Европарламенте группы дружбы с НКР.
Обратившись к данной теме, председатель круга дружбы Франция – Карабах Франсуа Рошблуан отметил: «Это важный шаг, который был сделан в правильном направлении: способствовать большему присутствию Нагорного Карабаха в европейских институтах означает способствовать основательному признанию этими институтами реальности этой страны».
«Европа должна научиться признавать Нагорный Карабах для того, чтобы рассеять ошибочные представления об этой стране. Ознакомившись со страной, Брюссель признает ее», – резюмировал он.