Աշխարհում 14:40 24/10/2014
Մեքսիկայի Հերրերո նահանգի ղեկավար Անհել Ագիրեն լքել է իր պաշտոնը, որպեսզի միանա նահանգի տարածքում անհետ կորած տասնյակ ուսանողների որոնողական աշխատանքներին: Այս մասին հաղորդում է «Ռիա նովոստի» լրատվական գործակալությունը` հղում անելով «Ֆրանս Պրեսս»-ին:
«Հուսով եմ այս քայլը կստեղծի համապատասխան քաղաքական մթնոլորտ, որն ուշադրություն կսևեռի այս հարցերի վրա և կպանստի դրանց լուծմանը»,- հայտարարել է Ագրիրեն այս կապակցությամբ հրավիրված մամուլի ասուլիսի ժամանակ:
Նշենք, որ նահանգի քաղաքական և հասարակական կառույցները արդեն տևական ժամանակ պահանջում էին նահանագապետի հրաժարականը, ինչն իր հերթին կապված է Իգուալա քաղաքում տեղի ունեցած իրադարձությունների հետ:
Ըստ տեղեկությունների, այս տարվա սեպտեմբերի կեսերին Իգուալայում հանցագործներից և ոստիկաններից կազմված խմբավորումը հարձակվել է ուսանողների բողոքի ակցիայի մասնակիցների վրա: Արդյունքում 6 մարդ զոհվել է, ևս 43-ը` անհետ կորել:
Այս ամենը հարուցել էր նահանգի ուսուցիչների զայրույթը, ովքեր օրերս շրջապատել էին նահանգի Չիլպանսինգո քաղաքում գտնվող Ագիրեի հարազատ Դեմոկրատական հեղափոխության կուսակցության գրասենյակը և շինության վրա զանազան այրվող իրեր նետել:
Հատկանշական է, որ Անհել Ագիրեն օրերս հայտարարել էր, որ պատրաստվում է նահանգում իր նկատմամբ վստահության վերաբերյալ հանրաքվե անցկացնել:

В мире 14:55 24/10/2014
Губернатор мексиканского штата Герреро Анхель Агирре покидает пост, чтобы помочь в поисках десятков студентов, пропавших без вести на территории этого штата. Об этом сообщает «РИА Новости».
Студенты пропали 26 сентября. Тогда по приказу мэра Игуалы Хосе Луиса Абарки полиция и бандиты напали на студенческую демонстрацию против реформы образования. На месте были убиты 6 человек, еще 43 студента пропали без вести. С тех пор власти подключили федеральные силы к контролю за ситуацией в Игуале и близлежащих городах и поиску студентов. Многие общественные и политические движения Мексики неоднократно призывали к отставке губернатора штата.
О своем уходе с поста главы региона Агирре объявил на пресс-конференции в четверг. «Надеюсь, это создаст политический климат, который привлечет внимание к этим вопросам и будет способствовать их разрешению», – приводит слова губернатора «РИА Новости». Он не уточнил, носит ли его отставка временный характер.
Отмечается также, что генеральная прокуратура Мексики пообещала выплатить вознаграждение в 1,5 миллиона песо (примерно 111 тысяч долларов) за информацию о каждом студенте из числа пропавших без вести в городе Игуала.
Ведомство обещает также выплатить 1,5 миллиона песо за информацию, которая приведет к установлению личностей и задержанию предполагаемых виновных в исчезновении учащихся.