Հասարակություն 12:27 08/11/2014
ԱԷՄԳ-ն Իրանի միջուկային ծրագրի վերաբերյալ նոր զեկույց է հրապարակել. 5 տոկոս հարստացված ուրանի պաշարներն ավելացել են
«Իրանի 5 տոկոս հարստացված ուրանի պաշարներն ավելացել են՝ հասնելով 8 տոննայի»,-այդ մասին մասին իրանական «ՖԱՐՍ» լրատվական գործակալության հաղորդմամբ՝ նշված է Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալության (ԱԷՄԳ) գլխավոր քարտուղար Յուկիա Ամանոյի հրապարակած զեկույցում:
ԱԷՄԳ-ի գլխավոր քարտուղարի հրապարակած զեկույցում նշվում է, որ վերջին երեք ամսվա ընթացքում Իրանը ավելացրել է 5 տոկոս հարստացված ուրանի պաշարները՝ հասցնելով 8 տոննայի: Զեկույցի մեկ այլ բաժնում էլ նշվում է, որ Իրանը 20 տոկոս հարստացված ուրանի պաշարները վերածել է օքսիդի»:
Իրանական «ԻՌԻԲ» լրատվական գործակալության հաղորդմամբ՝ ԱԷՄԳ-ում Իրանի ներկայացուցիչ Ռեզա Նաջաֆին, անդրադառնալով Ամանոյի զեկույցին, նշել է, որ այն կրկին հաստատում է, որ Իրանի՝ միջուկային ծրագրի շրջանակներում ընթացող աշխատանքներն իրականացվում են վերահսկողության ներքո և այդ հարցում որևե շեղում չի արձանագրվել»:
Նշենք, որ դեռ1958թ. Իրանը, անդամակցելով Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալությանը, ստորագրել է Իրան-ԱԷՄԳ երաշխիքային համաձայնագիրը, որի համաձայն՝ պարբերաբար տեսչական ստուգումներ են իրականացվում Իրանի միջուկային հաստատություններում: 1968թ. ստորագրել է Միջուկային զենքի չտարածման մասին պայմանագիրը: Բացի այդ, ԻԻՀ հոգևոր առաջնորդի արձակած ֆեթվան մերժում է զանգվածային ոչնչացման, այդ թվում միջուկային զենքի կիրառումը:
Հիշեցնենք, որ 2013թ. նոյեմբերի 24-ին Ժնևում Իրանի և «5+1 խմբի» միջև համաձայնագիր էր ստորագրվել, համաձայն որի՝ վեցամսյա ժամկետում համապարփակ համաձայնագիր ստորագրելու նպատակով կողմերը պետք է բանակցություններ անցկացնեին: Ս.թ. հուլիսի 20-ին ավարտվեցին բանակցությունները, սակայն կողմերն այդպես էլ համաձայնության չեկան. Որոշում կայացվեց բանակցությունների ժամկետը երկարացնել ևս 4 ամսով, մինչև 2014թ. նոյեմբերի 24-ը: Այդ ընթացքում կողմերի միջև մի քանի հանդիպումներ են տեղի ունեցել, սակայն, այդպես էական հարցերի շուրջ առկա են լուրջ տարաձայնություններ:
Իրանի և ԱՄՆ-ի արտաքին գերատեսչությունների ղեկավարներ Մոհամմադ Ջավադ Զարիֆի և Ջոն Քերիի հաջորդ հանդիպումը տեղի կունենա նոյեմբերի 9-ին՝ Օմանի մայրաքաղաք Մասկատում:

Разное 13:10 08/11/2014
Запасы обогащенного до 5% урана Ирана увеличились, достигнув 8 тонн. Как передает иранское информационное агентство «Фарс», об этом говорится в докладе главы Международного агентства по атомной энергии (МАГАТЭ) Юкии Амано.
В докладе отмечается, что Иран в течение последних трех месяцев увеличил запасы обогащенного до 5% урана до 8 тонн. В другом разделе доклада указывается, что Иран преобразовал высокообогащенный уран (до 20 %) в оксид урана.
Как передает иранское информационное агентство «ИРИБ», постоянный представитель ИРИ при агентстве Реза Наджафи, обратившись к докладу МАГАТЭ, отметил, что в документе подтверждается, что деятельность Ирана в рамках ядерной программы осуществляется под контролем, и в этом вопросе каких-либо отклонений нет.
Отметим, еще в 1958 году Иран, будучи членом МАГАТЭ, подписал гарантийное соглашение с МАГАТЭ, согласно которому на ядерных объектах Ирана периодически проводятся инспекторские проверки. В 1968 году был подписан договор о нераспространении ядерного оружия. Помимо этого, изданная духовным лидером ИРИ фетва запрещает применение оружия массового поражения, в том числе и ядерного оружия.
Напомним также, что в соответствии с принятым 24 ноября 2013 года в Женеве совместным планом действий стороны – «шестерка» международных посредников (Россия, США, Британия, Франция, Китай и Германия) и Тегеран – договорились к 20 июля согласовать документ, гарантирующий исключительно мирный характер ядерной программы Ирана, в обмен на снятие международных санкций с Исламской Республики. Однако затем срок был отодвинут на четыре месяца – до 24 ноября 2014 года.
Следующий раунд переговоров «шестерки» и Ирана состоится 11 ноября в столице Омана. Госсекретарь США Джон Керри, глава МИД Ирана Мохаммад Джавад Зариф и Кэтрин Эштон (до 1 ноября возглавлявшая европейскую дипломатию) проведут 9-10 ноября в Маскате трехстороннюю встречу накануне переговоров.