Քաղաքական 16:15 28/11/2014
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ընդունել է աշխատանքային այցով Հայաստանի Հանրապետություն ժամանած Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության (ՀԱՊԿ) գլխավոր քարտուղար Նիկոլայ Բորդյուժային: Այս մասին հայտնում է նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունը:
Զրուցակիցները քննարկել են ս.թ. դեկտեմբերին Մոսկվայում կայանալիք ՀԱՊԿ Հավաքական անվտանգության խորհրդի նստաշրջանի և կանոնադրական այլ մարմինների համատեղ նիստի նախապատրաստական աշխատանքներին ու օրակարգերին վերաբերող հարցեր, անդրադարձել նաև խորհրդի նախորդ նստաշրջանում ընդունված որոշումների իրագործման ընթացքին:
Հանդիպման ընթացքում Նիկոլայ Բորդյուժան Հանրապետության Նախագահին զեկուցել է Կազմակերպության ընթացիկ գործունեության, համագործակցության շրջանակներում արձանագրված արդյունքների, այդ թվում՝ ՀԱՊԿ ռազմական բաղադրիչի զարգացման , ՀԱՊԿ անդամ-պետությունների ռազմական համագործակցության հիմնական ուղղությունների զարգացման ծրագրի իրականացման ընթացքի, ՀԱՊԿ միացյալ շտաբի ընթացիկ գործունեության, ինչպես նաև Կազմակերպության Հավաքական անվտանգության կովկասյան տարածաշրջանում անվտանգության ապահովման հետ կապված հարցեր:
Այդ համատեքստում զրուցակիցներն անդրադարձել են օրերս ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից ԼՂ ԶՈՒ ուսումնավարժական թռիչք իրականացնող ուղղաթիռի խոցման միջադեպին և դրա հետևանքով առաջացած իրավիճակին, որը, Նիկոլայ Բորդյուժայի հավաստմամբ, քննարկման թեմա կդառՍ ?ա նաև ՀԱՊԿ Հավաքական անվտանգության խորհրդի նստաշրջանում:

Политика 17:11 28/11/2014
Президент Армении Серж Саргсян сегодня принял прибывшего с рабочим визитом в Республику Армения генерального секретаря Организации Договора о коллективной безопасности (ОДКБ) Николая Бордюжу. Об этом сообщает пресс-служба главы армянского государства.
Собеседники обсудили подготовительные работы и вопросы повесток предстоящих в декабре 2014 года в Москве сессии Совета коллективной безопасности и совместного заседания других уставных органов ОДКБ. Собеседники коснулись также хода реализации решений, принятых в ходе предыдущей сессии Совета коллективной безопасности.
В ходе встречи Николай Бордюжа доложил президенту Армении вопросы, связанные с текущей деятельностью Организации, зафиксированными в ходе сотрудничества результатами, в том числе с развитием военного компонента ОДКБ, с ходом выполнения Плана мероприятий по реализации основных направлений развития военного сотрудничества государств-членов ОДКБ, текущей деятельностью Объединенного штаба ОДКБ, а также с обеспечением безопасности в Кавказском регионе коллективной безопасности.
В этом контексте стороны обратились к инциденту со сбитым 12 ноября ВС Азербайджана вертолетом ВС Нагорно-Карабахской Республики (НКР), который осуществлял учебно-тренировочный полет, и возникшей вследствие этого ситуации, которая, по заверению Бордюжи, станет предметом обсуждения и на сессии Совета коллективной безопасности ОДКБ.