Աշխարհում 12:46 08/12/2014
Ուկրաինայի՝ Անկախ պետությունների համագործակցությունից դուրս գալու հարցը ներառվել է Գերագույն ռադայի օրակարգում: «UNN» գործակալության տեղեկացմամբ, այս մասին հայտարարել է «Պյոտր Պորոշենկոյի բլոկ» խմբակցության փոխնախագահ Վիտալի Կովալչուկը:
Վերջինս հայտարարել է, թե հարցը քննարկվելու է այսօր Գերագույն ռադայի հանձնաժողովների նախագահների ու պատգամավորական խմբակցությունների ղեկավարների խորհրդում:
Նոյեմբերի սկզբին իշխող կոալիցիայի անդամ խորհրդարանականները ներկայացրել էին Ուկրաինայի՝ ԱՊՀ մարմիններում անդամակցության և մասնակցության դադարեցման մասին որոշման նախագիծ: Նախագծի տեքստը դեռևս հրապարակված չէ: Նախագծի հեղինակներից է «Բատկիվշինա» կուսակցության առաջնորդ Յուլիա Տիմոշենկոն, վարչապետ Արսենի Յացենյուկի «Ժողովրդական ճակատ» կուսակցության նեկայացուցիչ Վյաչեսլավ Կիրիլենկոն և այլոք:

In the world 14:09 08/12/2014
Lawmakers from parliamentary factions and committees of Ukraine's Verkhovna Rada will meet on Monday, December 8, to discuss the country’s potential withdrawal from the Commonwealth of Independent States (CIS), a loose alliance of former Soviet republics, Vitaly Kovalchuk from the Pyotr Poroshenko Bloc faction said on Sunday, according to TASS.
“On Monday, the conciliation council of heads of factions and committees of the Verkhovna Rada will discuss Ukraine’s withdrawal from the CIS,” Kovalchuk told a Ukrainian television channel.
The statement comes after a draft resolution on terminating Ukraine’s membership of the CIS and its bodies was submitted to the Ukrainian parliament on Thursday. The bill was initiated by a group of deputies, including the leader of the Batkivshchina party, Yulia Timoshenko, and member of the party’s Political Council’s Presidium, Boris Tarasyuk.
Earlier this month, the Ukrainian government abolished the office of a special commissioner for cooperation with Russia, the CIS, EurAsEC and other regional associations.