Հասարակություն 16:55 05/03/2015
Սիրիայի Հալեպ քաղաքում նախօրեին հրթիռակոծվել է Ս. Ռիտա եկեղեցին, ինչի հետևանքով լուրջ վնասվել է շենքը: Բարեբախտաբար տուժածներ չկան: Հարվածներ են հասցվել նաև շրջական թաղամասերին: Այս մասին հայտնում է «ԵՌԱԳՈՅՆ»-ը` հղում կատարելով Հալեպի «Գանձասար» շաբաթաթերթի գլխավոր խմբագիր Զարմիկ Պողիկյանին:
Ըստ շրջանառվող լուրերի` հայ կաթողիկե համայնքին պատկանող եկեղեցին գնդակոծել են իսլամիստական խմբավորումները:
Նշենք, որ եկեղեցին մեծ նշանակություն ուներ ոչ միայն հայերի, այլև ջրի պակաս ունեցող քաղաքացիների համար, ովքեր օգտվում էին առաջնորդարանի ջրհորներից:

Политика 19:45 05/03/2015
В сирийском городе Алеппо (Халеб) в результате ракетных обстрелов сильно пострадало здание церкви Святой Риты. Об этом сообщает восточноармянский информационный сайт Yerakouyn.com со ссылкой на главного редактора еженедельной алеппской газеты «Гандзасар» Зармика Погикяна.
Согласно информации, жертв и пострадавших нет. Были обстреляны также окружающие церковь районы.
Предполагается, что церковь армянского католического сообщества была обстреляна сторонниками исламистских группировок.
Отметим, что церковь играла важную роль не только для армян, но и для граждан, у которых есть недостаток воды и которые пользовались церковными колодцами.