Հասարակություն 15:47 28/03/2015
Արցախի նախագահ Բակո Սահակյանը այսօր հրավիրել է ընդլայնված աշխատանքային խորհրդակցություն` նվիրված 2015 թվականի խորհրդարանական ընտրությունների անցկացմանը, որին մասնակցել են հանրապետության օրենսդիր, գործադիր և դատական իշխանությունների, քաղաքական ու հասարակական հատվածների ներկայացուցիչները: Այս մասին տեղեկացնում է Արցախի հանրապետության նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչությունը:
Իր խոսքում նախագահը մայիսի 3-ին կայանալիք Ազգային ժողովի ընտրությունները որակել է որպես պետության կյանքին ու կենսագործունեությանը վերաբերող կարևորագույն գործընթացներից մեկը:
Նախագահ Սահակյանը կոնկրետ հանձնարարականներ է տվել շահագրգիռ մարմիններին ընտրությունները պատշաճ մակարդակով անցկացնելու կապակցությամբ՝ ընդգծելով, որ պետք է արվի հնարավորը, որպեսզի ընտրություններն անցնեն խիստ համապատասխան գործող օրենսդրության տառին ու ոգուն և ապահովվի քաղաքացիների ընտրական իրավունքների լիարժեք իրականացումը: Բակո Սահակյանի խոսքով՝ Արցախում միշտ եղել են օրինակելի ընտրություններ, և այս ընտրությունները ևս պետք է լինեն այդպիսին:
Երկրի ղեկավարը հատուկ ընդգծել է, որ չնայած քարոզարշավի ընթացքում գաղափարների և մտքերի մրցակցությունն ու բանավեճերն անխուսափելի են, այնուամենայնիվ դրանք պետք է տեղի ունենան քաղաքակիրթ ճանապարհով, փոխադարձ հարգանքի մթնոլորտում:
Խորհրդակցությանը ներկա էին Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանը, վարչապետ Արա Հարությունյանը, պաշտոնատար այլ անձինք:

Политика 16:34 28/03/2015
Президент Б. Саакян: Выборы в НКР всегда были образцовыми, и парламентские выборы 2015г. также должны пройти на высоком уровне
Президент Нагорно-Карабахской Республики Бако Саакян провел сегодня расширенное рабочее совещание по проведению парламентских выборов 2015 года, на которое были приглашены представители законодательной, исполнительной и судебной властей, политического и общественного секторов Арцаха. Об этом сообщает пресс-служба президента НКР.
Президент расценил предстоящие 3 мая выборы в Национальное Собрание НКР как важнейший процесс, касающийся жизни и жизнедеятельности республики.
Бако Саакян дал конкретные поручения компетентным органам по проведению выборов на должном уровне, подчеркнув, что необходимо сделать все возможное, чтобы они прошли в строгом соответствии с буквой и духом действующего законодательства и было обеспечено полноценное осуществление избирательных прав граждан.
Президент Б. Саакян отметил, что выборы в Арцахе всегда были образцовыми, и предстоящие выборы также должны пройти на соответствующем уровне.
Он особо подчеркнул: несмотря на то, что в ходе предвыборной кампании неизбежны полемика и конкуренция идей и мнений, тем не менее они должны проходить цивилизованно, в атмосфере взаимного уважения.
В совещании приняли участие председатель Национального Собрания НКР Ашот Гулян, премьер-министр НКР Ара Арутюнян, другие должностные лица.