Տնտեսություն 12:26 18/04/2015
Սանկտ Պետերբուրգի Տավրիկյան պալատում նախօրեին տեղի ունեցած ԱՊՀ մասնակից պետությունների ՄԽՎ հանդիսավոր լիագումար նիստի ավարտից հետո, որը նվիրված է եղել Հայրենական մեծ պատերազմում տարած հաղթանակի 70-ամյակին, ԱՊՀ մասնակից պետությունների ՄԽՎ-ում պատվիրակությունների ղեկավարները հանդես են եկել համատեղ մամլո ասուլիսով: Հայաստանի Հանրապետությունը ներկայացրել է ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը:
ԱԺ հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից հայտնում են, որ լրագրողներից մեկը հետաքրքրվել է, թե ԱԺ փոխնախագահն ինչպես է գնահատում Հայաստանի անդամակցությունը Եվրասիական տնտեսական միությանը (ԵՏՄ):
«ԵՏՄ-ին անդամակցելիս Հայաստանն առաջնորդվել է պետական շահով: Ժամանակը ցույց տվեց, որ ՀՀ Նախագահի որոշումն արդարացված էր, և պատահական չէր, որ Հայաստանի խորհրդարանական ուժերի ճնշող մեծամասնությունը կողմ քվեարկեց Հայաստանի անդամակցությանը ԵՏՄ-ին:
Միությանն անդամակցելով` Հայաստանի Հանրապետությունը դարձավ շուրջ 170 միլիոնանոց շուկայի մի մասը: Կցանկանայի կարևորել նաև էժան էներգակիրների հասանելիությունը, ինչը Հայաստանի համար հեռանկարային նշանակություն ունի: Հայաստանի Հանրապետությունը սահմանին գազը ստանում է 189 ԱՄՆ դոլարով, իսկ նավթամթերքը ներկրում է 30 տոկոս ազատված մաքսատուրքով»,-ի պատասխան նշել է Էդուարդ Շարմազանովը:

Politics 16:45 18/04/2015
After the plenary session of the IPA CIS held on April 17 at Tavricheskiy Palace of Saint Petersburg which was dedicated to the 70th anniversary of the Victory in the Great Patriotic War, the heads of the delegations to the IPA of the CIS member states held a press conference. Armenia was represented by National Assembly Deputy Speaker Eduard Sharmazanov, the press service of Armenian parliament reports.
One of the journalists asked the NA Deputy Speaker to assess Armenia’s membership in the Eurasian Economic Union (EEU).
“While joining the EEU, Armenia was guided by the state interest. Time showed that the Armenian President’s decision was justified, and it was not accidental that the overwhelming majority of the Armenian parliamentary forces voted for Armenia’s accession to the EEU.
“Joining the EEU, the Republic of Armenia has become a part of the about 17-million market. I would also like to highlight the accessibility of cheap energy carriers, which is of perspective importance for Armenia. The Republic of Armenia receives gas for 189 USD on the border, and imports the oil products with 30% exempt from the customs duty,” Eduard Sharmazanov noted in response to the question.