Տնտեսություն 12:26 18/04/2015
Սանկտ Պետերբուրգի Տավրիկյան պալատում նախօրեին տեղի ունեցած ԱՊՀ մասնակից պետությունների ՄԽՎ հանդիսավոր լիագումար նիստի ավարտից հետո, որը նվիրված է եղել Հայրենական մեծ պատերազմում տարած հաղթանակի 70-ամյակին, ԱՊՀ մասնակից պետությունների ՄԽՎ-ում պատվիրակությունների ղեկավարները հանդես են եկել համատեղ մամլո ասուլիսով: Հայաստանի Հանրապետությունը ներկայացրել է ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը:
ԱԺ հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից հայտնում են, որ լրագրողներից մեկը հետաքրքրվել է, թե ԱԺ փոխնախագահն ինչպես է գնահատում Հայաստանի անդամակցությունը Եվրասիական տնտեսական միությանը (ԵՏՄ):
«ԵՏՄ-ին անդամակցելիս Հայաստանն առաջնորդվել է պետական շահով: Ժամանակը ցույց տվեց, որ ՀՀ Նախագահի որոշումն արդարացված էր, և պատահական չէր, որ Հայաստանի խորհրդարանական ուժերի ճնշող մեծամասնությունը կողմ քվեարկեց Հայաստանի անդամակցությանը ԵՏՄ-ին:
Միությանն անդամակցելով` Հայաստանի Հանրապետությունը դարձավ շուրջ 170 միլիոնանոց շուկայի մի մասը: Կցանկանայի կարևորել նաև էժան էներգակիրների հասանելիությունը, ինչը Հայաստանի համար հեռանկարային նշանակություն ունի: Հայաստանի Հանրապետությունը սահմանին գազը ստանում է 189 ԱՄՆ դոլարով, իսկ նավթամթերքը ներկրում է 30 տոկոս ազատված մաքսատուրքով»,-ի պատասխան նշել է Էդուարդ Շարմազանովը:

Политика 12:43 18/04/2015
После завершения торжественного пленарного заседания МПА стран-участниц СНГ в Таврическом дворце Санкт-Петербурга, посвященного 70-летию Победы в Великой Отечественной войне, накануне, 17 апреля, главы делегаций стран-участниц СНГ в МПА выступили с совместной пресс-конференцией. Как передает пресс-служба НС РА, Армению представлял вице-спикер парламента Эдуард Шармазанов.
Один из журналистов поинтересовался, как оценивает вице-спикер НС РА вступление Армении в Евразийский экономический союз (ЕАЭС). «Вступая в ЕАЭС, Армения руководствовалась государственным интересом. Время показало, что решение Президента РА было оправданным, и не случайно, что подавляющее большинство парламентских сил Армении проголосовало за членство Армении в ЕАЭС.
Вступив в ЕАЭС, Армения стала частью почти 170-миллионного рынка. Хотел бы также отметить доступность дешевых энергоносителей, что для Армении имеет перспективное значение. РА на границе получает газ по 189 долларов, а нефтепродукты ввозит с 30-процентной освобожденной таможенной пошлиной», – заявил Э.Шармазанов.