Քաղաքական 19:41 24/04/2015
ՀՀ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանի ուղերձ է հղել Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակի օրվա կապակցությամբ:
Վարչապետի ուղերձը ներկայացնում են կառավարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից:
«Սիրելի՜ հայրենակիցներ,
Այսօր Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցն է: Օսմանյան Թուրքիայի իշխանություններն Առաջին աշխարհամարտի տարիներին ծրագրեցին և իրականացրեցին հրեշավոր ոճրագործություն: Այս օրերին աշխարհասփյուռ հայությունը և առաջադեմ մարդկությունը հիշում ու դատապարտում է 20-րդ դարի առաջին ցեղասպանությունը: Մենք ոգեկոչում ենք մեր՝ 1,5 միլիոն անմեղ զոհերին, վերհիշում նրանց տառապանքի ուղին ու խոնարհվում նրանց անմար հիշատակի առջև։ «Հիշում եմ և պահանջում» կարգախոսի ներքո աշխարհի բոլոր ծայրերում անցկացվում են Մեծ Եղեռնի 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումներ: Տարեցտարի ավելանում է Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող ու դատապարտող երկրների թիվը, ինչը խոսում է սերունդների առջև մարդկության պատասխանատվության մասին:
Այսօր մենք հիշում ենք նրանց, ովքեր վերապրեցին Մեծ եղեռնը, ովքեր անցնելով անմարդկային տառապանքներն ու պարտադրված արտագաղթը` իրենց մեջ ուժ գտան վերահաստատվելու մայր Հայաստանում և սփյուռքում ՝ վառ պահելով հայի ինքնությունն ու անունը:
Երախտիքի խոսք եմ ցանկանում հղել բոլոր այն երկրներին, միջազգային կազմակերպություններին ու անհատներին, որոնք հայ ժողովրդի հետ միասին առ այսօր պայքարում են պատմական արդարության վերականգնման, ցեղասպանությունների դատապարտման ու կանխարգելման համար:
Հարգանքի տուրք մատուցելով Հայոց ցեղասպանության անմեղ նահատակների հիշատակին, որպես ցեղասպանություն վերապրած և վերածնված ժողովուրդ՝ պարտավոր ենք համախմբվել, միասին առաջ շարժվել, զարգացնել ու հզորացնել մեր հայրենիքը»:
«Հասկացել եմ, որ ինչ կատարվում է Տավուշում, այս շենքից է որոշվում և այստեղ չփոխելու դեպում, տեղի է ունենանլու այն, ինչ պլանավորել են, իսկ...

Политика 20:00 24/04/2015
Премьер-министр Армении Овик Абраамян сегодня, 24 апреля, направил послание в связи с 100-й годовщиной Геноцида армян в Османской империи. Об этом сообщает пресс-служба правительства РА.
«Сегодня отмечается 100-я годовщина Геноцида армян. Власти Османской империи в годы Первой мировой войны спланировали и осуществили чудовищное преступление. В эти дни рассеянное по всему миру армянство и прогрессивное человечество помнят и осуждают первый геноцид 20-го века. Мы поминаем наши 1,5 млн. невинных жертв, вспоминаем путь их страданий и преклоняемся перед их немеркнущей памятью.
Под лозунгом „Помню и требую” во всех частях мира проводятся мероприятия, посвященные 100-й годовщине Геноцида армян. Из года в год растет число стран, признающих и осуждающих Геноцид армян, что говорит об ответственности человечества перед поколениями.
Сегодня мы вспоминаем тех, кто пережил Геноцид армян, кто, пройдя через нечеловеческие страдания и вынужденную эмиграцию, нашел в себе силы вновь утвердиться на родине – в Армении и в диаспоре, прочно сохранив самобытность и имя армянина.
Хочу высказать слова признательности всем тем странам, международным организациям и отдельным лицам, которые вместе с армянским народом по сей день ведут борьбу за восстановление исторической справедливости, осуждение и предотвращение геноцидов.
Отдавая дань уважения памяти невинных жертв Геноцида армян, как переживший геноцид и возродившийся народ, мы обязаны сплотиться, вместе двигаться вперед, развивать и укреплять нашу родину», – говорится в послании премьера Армении.