Քաղաքական 15:09 27/04/2015
Հայաստանի ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը հանդիպել է Բելգիայի փոխվարչապետ, արտգործնախարար Դիդիե Ռեյնդերսի հետ: Նախարար Նալբանդյանն ողջունել է բելգիացի գործընկերոջ այցը Երևան՝ հույս հայտնելով, որ այն նոր լիցք կհաղորդի տարբեր բնագավառներում երկկողմ հարաբերությունների զարգացմանը: Այս մասին հայտնում են ՀՀ ԱԳՆ մամուլի, տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնից:
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար՝ նախարար Ռեյնդերսը շեշտել է, որ Բելգիան կարևորում է Հայաստանի հետ հարաբերությունների ամրապնդումը և հնարավոր նոր ոլորտներում համագործակցության ծավալումը:
Էդվարդ Նալբանդյանը Դիդիե Ռեյնդերսին ներկայացրել է Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի միջոցառումները և ոգեկոչման խորհուրդը։ Նախարար Նալբանդյանը կարևորել է միջազգային հանրության միասնական ջանքերը` ցեղասպանությունների կանխարգելման գործում, և շնորհակալություն հայտնել արտգործնախարար Ռեյնդերսին՝ մարտ ամսին ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների խորհրդում Հայաստանի նախաձեռնած՝ «Ցեղասպանության կանխարգելման» բանաձևը Բելգիայի կողմից համահեղինակելու համար։ Հաշվի առնելով մարդկության դեմ հանցագործությունների կանխարգելման ուղղությամբ երկու երկրների ակտիվ ջանքերը՝ նախարարները պայմանավորվել են շարունակել փոխգործակցությունն այս ուղղությամբ։ Հայաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը շնորհակալություն է հայտնել դեռ 1998թ. Բելգիայի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչման համար։
Զրուցակիցները հանագամանալից անդրադարձ կատարեցին հայ-բելգիական երկկողմ օրակարգի հարցերին, կարևորեցին քաղաքական երկխոսության ակտիվացումը, առևտրատնտեսական կապերի ընդարձակումը, համագործակցության համար նոր ոլորտների բացահայտումը, խորհրդարանական, այդ թվում՝ միջազգային կազմակերպությունների խորհրդարանական վեհաժողովների շրջանակներում փոխգործակցությունը, իրավապայմանագրային դաշտի ընդլայնումը:
Էդվարդ Նալբանդյանը և Դիդիե Ռեյնդերսը մտքեր են փոխանակել Եվրոպայի խորհրդի նախարարների կոմիտեում Բելգիայի նախագահության առաջնահերթությունների իրագործման վերաբերյալ: Փոխվարչապետ Ռեյնդերսը Էդվարդ Նալբանդյանին հրավիրել է` մասնակցելու մայիսին Բրյուսելում կայանալիք ռասիզմի և խտրականության դեմ պայքարին նվիրված ԵԽ նախարարական կոմիտեի 125-րդ նստաշրջանին։
Նախարարները քննարկել են Հայաստան - Եվրոպական միություն համագործակցությունը, այդ շրջանակներում առաջիկայում նախատեսվող միջոցառումները, հարաբերությունների իրավական նոր հենքի մշակման շուրջ ընթացող գործընթացը։
Երկուստեք կարևորվել է Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության շրջանակներում համագործակցության զարգացումը, այդ առումով արժևորվել այս տարվա աշնանը Հայաստանում անցկացվելիք Ֆրանկոֆոնիայի արտգործնախարարների խորհրդի անցկացումը:
Անդրադարձ է արվել միջազգային հրատապ հարցերի, մասնավորապես՝ ուկրաինական ճգնաժամին, մերձավորարևելյան զարգացումներին:
Հայաստանի արտգործնախարարը ներկայացրել է Հայաստանի և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների ջանքերը՝ ուղղված ղարաբաղյան հիմնախնդրի բացառապես խաղաղ հանգուցալուծմանը:

Политика 15:47 27/04/2015
Министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян встретился с вице-премьером, министром иностранных дел Бельгии Дидье Рейндерсом. Об этом сообщает пресс-служба МИД РА.
Министр Налбандян поприветствовал визит своего бельгийского коллеги в Ереван, выразив надежду, что он придаст новый импульс развитию двусторонних отношений в различных сферах.
Поблагодарив за прием, Дидье Рейндерс подчеркнул, что Бельгия придает важность укреплению отношений с Арменией и развитию сотрудничества в новых сферах.
Э.Налбандян представил Дидье Рейндерсу приуроченные к 100-й годовщине Геноцида армян в Османской империи мероприятия, обозначив важность совместных усилий международного сообщества в деле предупреждения геноцидов. В данном контексте министр поблагодарил Бельгию за поддержку инициированной Арменией в марте резолюции о предупреждении геноцидов («Prevention of genocide») в Совете ООН по правам человека. С учетом активных усилий Армении и Бельгии в направлении предупреждения преступлений против человечества министры договорились продолжить взаимодействие в этом направлении. Глава внешнеполитического ведомства Армении выразил признательность в связи с тем, что Бельгия признала Геноцид армян еще в 1998 году.
Собеседники подробно обсудили вопросы повестки дня армяно-бельгийских отношений, обозначили важность активизации политического диалога, расширения торгово-экономических связей, выявления новых сфер для сотрудничества, парламентского взаимодействия, в частности в рамках парламентских ассамблей международных организаций, расширения договорно-правовой базы.
Эдвард Налбандян и Дидье Рейндерс обменялись мнениями относительно реализации приоритетов председательства Бельгии в Комитете министров Совета Европы. Д. Рейндерс пригласил Э.Налбандяна принять участие в предстоящей в мае в Брюсселе 125-й сессии Комитета министров Совета Европы, посвященной борьбе с расизмом и дискриминацией.
Министры обсудили также сотрудничество Армения-ЕС, предстоящие в рамках данного сотрудничества мероприятия, процесс разработки новой правовой базы отношений.
Стороны обозначили также важность развития сотрудничества в рамках Международной организации Франкофонии, в этом плане отметив проведение намеченной на осень 2015 года 31-й министерской конференции Франкофонии в Армении.
Главы МИД Армении и Бельгии коснулись актуальных международных проблем, в частности украинского кризиса и ситуации на Ближнем Востоке.
Глава армянского внешнеполитического ведомства представил усилия Армении и сопредседателей МГ ОБСЕ в направлении исключительно мирного урегулирования карабахского конфликта.