Իրավունք 13:52 22/05/2015
Սահմանադրական բարեփոխումների մասնագիտական հանձնաժողովի անդամները մինչև հունիսի 12-ը կհանդիպեն ՍԴ բարեփոխումների նախագծում առաջարկություններ ներկայացրած կուսակցությունների ներկայացուցիչների հետ` քննարկելու առաջարկները: Այդ մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարեց մասնագիտական հանձնաժողովի նախագահ, ՍԴ նախագահ Գագիկ Հարությունյանը:
Նշենք, որ առաջարկություններ ներկայացրել էին 14 քաղաքական ուժեր: Հարությունյանը տեղեկացրեց, որ արդեն իսկ հանդիպել են Հայ Յեղափոխական Դաշնակցություն և Ազգային ինքնորոշում միավորում կուսակցությունների ներկայացուցիչների հետ: Մյուսների հետ կհանդիպեն առաջիկայում:
Հարությունյանն առանձնացրեց «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության ներկայացուցիչների հետ հանդիպումը, ասաց, որ նրանք վերապահումներ են հայտնել. «Նրանք շեշտել են, որ միայն կառավարման համակարգին, մարդու իրավունքներին վերաբերող գլուխների բովանդակային քննարկման մասնակից կլինեն: Սա առաջին հանդիպման արդյունքն էր, թե ինչպիսին կլինի վերջնական որոշումը, տեղյակ չենք»:
Մինչև Վենետիկի հանձնաժողովի լիագումար նիստը` հունիսի 18-19-ը, նախագիծը, Հարությունյանի խոսքով, դժվար պատրաստ լինի, հետևաբար ՎՀ հանձնաժողովին այն ամբողջությամբ կներկայացվի հուլիսի 1-2-ին ու կլինի քննարկում: Այնուհետև Հայաստանում կսպասեն ՎՀ փորձագետների պատասխանին և հետո միայն կներկայացվի Հանրապետության նախագահի դատին:
«Աշնանը մենք մեր մասով գործը ավարտած կլինենք, թե ինչ տեղի կունենա դրանից հետո, դժվար է ասել», -ասաց Հարությունյանը` պատասխանելով հանրաքվեի անցկացման հնարավոր ժամկետների մասին հարցին:
Արդյոք Վենետիկի հանձնաժողովը դիրքորոշում հայտնե՞լ է հայեցակարգի նախագծի շուրջ քաղաքական փոխհամաձայնության վերաբերյալ և ինչպես է հենց ինքը` Հարությունյանը վերաբերում կուսակցությունների փոխհամաձայնեության բացակայությանը հարցին, Հանձնաժողովի նախագահը նախ չհամաձայնեց, որ փոխհամաձայնություն հայեցակարգի շուրջ չկա, այնուհետև ասաց. «Միանշանակ է, որ քաղաքական որոշակի գործընթացի բացակայության պարագայում հայեցակարգը ներկայացնելը անիմաստ է: Եթե ի սկզբանե մերժողական էր դիրքորոշումը ուժերի մոտ, հետո աստիճանաբար կուսակցությունների մոտ տեղի ունեցավ դիրքորոշման փոփոխություն և սկսեցին բովանդակային առաջարկներ, նկատառումներ ներկայացնել: Դա գործընթաց է, և եթե դա բերի նրան, որ քաղաքական կոնսոլիդացիան ունենա նկատելի որակ, կլինի ողջունելի և հնարավոր կլինի քննարկումներն ավելի բովանդակային դարձնել»:
Ինչ վերաբերում է ՍԴ հայեցակարգի նախագծի երկու տարբերակ ներկայացնելուն, ապա Հարությունյանի խոսքով, բարեփոխումներ նախաձեռնողը, այսինքն` Հայաստանի նախագահը, ճիշտ չի լինի Ազգային ժողովին երկու տարբերակ ներկայացնի:
«Ոչ մի փուլում չի բացառվում, որ Ազգային ժողովը իր տարբերակը ներկայացնի: Այդ պարագայում կարող են առաջանալ այլընտրանքային տարբերակներ», -հավելեց ՍԴ նախագահը:
Լրագրողը հետաքրքրվեց հայեցակարգի նախագծի ընդունման դեպքում իշխանությունների վերարտադրման հնարավորության մասին, ինչին Հարությունյանն արձագանքեց այսպես. «Գործող Սահմանադրության պարագայում իշխանության վերարտադրվելու հնարավորություններն ավելի մեծ են, քան փոփոխվելու դեպքում: Դա միանշանակ է»:

Право 19:00 22/05/2015
Г. Арутюнян: Возможностей воспроизводства власти в условиях действующей Конституции Армении гораздо больше
Члены Специализированной комиссии по конституционным реформам при президенте Армении до 12 июня проведут обсуждения с представителями партий, выступивших с предложениями относительно проекта конституционных реформ в стране. Об этом сообщил сегодня на пресс-конференции глава Специализированной комиссии, председатель Конституционного суда РА Гагик Арутюнян.
Отметим, предложения относительно проекта конституционных реформ, разработанного Специализированной комиссией по конституционным реформам, представили 14 политических сил. По словам Гагика Арутюняна, встречи уже проведены с представителями АРФ «Дашнакцутюн» и Объединения «Национальное самоопределение».
При этом Гагик Арутюнян отметил, что представители армянской оппозиционной партии «Процветающая Армения» (ППА) подошли к инициативе с некоторыми оговорками. «Они подчеркнули, что примут участие только в обсуждениях, касающихся содержания глав о модели государственного управления и прав человека», – сообщил он.
По словам Г. Арутюняна, до предстоящей 18-19 июня пленарной сессии Венецианской комиссии Совета Европы проект вряд ли будет готов, соответственно он будет полностью представлен Венецианской комиссии 1-2 июля. Проект конституционных реформ будет предложен на рассмотрение президента Армении Сержа Саргсяна после получения заключения экспертов Венецианской комиссии.
При этом Г. Арутюнян отметил, что говорить о сроках проведения референдума по конституционным реформам пока преждевременно.
Г. Арутюнян не согласился с мнением об отсутствии политического консенсуса вокруг проекта Концепции, заверив, что у партий постепенно произошла смена позиций по данному вопросу, они начали представлять содержательные предложения и замечания. По его словам, если это приведет к повышению уровня политической консолидации, то станет возможно проводить более содержательные дискуссии.
Глава Комиссии считает при этом ошибочным вариант представления Национальному Собранию РА двух проектов концепций. «Ни на одном этапе не исключено, что парламент не представит своего варианта. В этом случае могут возникнуть альтернативные проекты», – сказал председатель КС РА.
На вопрос о возможностях воспроизводства власти в случае принятия новой Концепции Г. Арутюнян ответил: «Возможностей воспроизводства власти в условиях действующей Конституции гораздо больше, нежели в случае ее изменения. Это однозначно».