Տ. Հրիսթեա. ԵՄ-ը կշարունակի համագործակցությունը ԱլԳ բոլոր երկրների հետ
Ռիգայում կայացած ԱլԳ գագաթաժողովը ցույց տվեց, որ ԵՄ-ն պատրաստ է շարունակել համագործակցությունը ծրագրի մասնակից երկրների հետ: Այսօր «Կովկաս 2014» միջազգային գիտաժողովի շրջանակներում իր ելույթում նշեց ՀՀ-ում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար Տրայան Հրիսթեան:
Նա, ԵՄ պատվիրակության անունից ողջունելով գիտաժողովի մասնակիցներին, անդրադարձավ նաև Հայաստան-ԵՄ հարաբերությունների հեռանկարին: Դեսպանի խոսքով, Ռիգայում կայացած գագաթաժողովը դրական դինամիկա հաղորդեց նաև ՀՀ-ԵՄ հարաբերություններին և դրանց զարգացմանը: Հրիսթեան նշեց, որ նախորդ տարի կողմերը` ՀՀ-ն և ԵՄ-ը, ստուգում էին իրենց համագործակցության ապագա հեռանկարները: Դեսպանը հիշեցրեց, որ օրերս Եվրոպական հանձնաժողովը հանձնարարել է վերսկսել Հայաստան-ԵՄ բանակցությունները` հարաբերությունների իրավական նոր շրջանակի շուրջ:
«Ռիգայի գագաթաժողովը ցույց տվեց, որ ԵՄ-ը շարունակում է համագործակցել բոլոր անկախ և առանցքային գործընկեր երկրների հետ` հաշվի առնելով նրանց բոլոր հավակնությունները»,- նշեց դեսպանը:
Անդրադառնալով ԼՂ հակամարտությանը` դեսպանը մտահոգություն հայտնեց նախորդ տարի գրանցված զինադադարի խախտման դեպքերի կապակցությամբ` կրկին հավաստիացնելով, որ ԵՄ-ը աջակցում է ԵԱՀԿ ՄԽ շրջանակներում հիմնահարցի խաղաղ կարգավորման գործընթացին:
Անդրադառնալով վերջին շրջանում ծավալվող գործընթացներին` Հրիսթեան նշեց, որ 2014 թվականը լուրջ զարգացումների տարի էր Եվրոպական միության Արևելյան գործընկերության ծրագրի համար, իսկ տարածաշրջանում ծավալվող զարգացումները Եվրոպայից և ծրագրի անդամ երկրներից պահանջեց «ավելի մեծ կենտրոնացում»:
ԵՄ պատվիրակության ղեկավարի խոսքով, նախորդ տարի ԵՄ-ն Ասոցացման համաձայնագրեր կնքեց Մոլդովայի, Ուկրաինայի և Վրաստանի հետ: Այսօր դեսպանի հավաստիացմամբ, այս երկրների հետ համագործակցության ծրագրերը շատ ավելի հավակնոտ են:
Իր հերթին քաղաքագետ Սերգեյ Մինասյանը, ելույթում անդրադառնալով ՀՀ-ԵՄ հարաբերություններին, նշեց, որ ԵՄ-ը, այնուամենայնիվ, ընդունեց Հայաստանի աշխարհաքաղաքական ընտրությունը: Դրա վառ ապացույցը, ըստ քաղաքագետի, Ռիգայի գագաթաժողովում ծավալված գործընթացներն են և վերջնական արդյունքները:
Նշենք, որ այսօր մեկնարկած «Կովկաս 2014» միջազգային գիտաժողովը կրում է պարբերական բնույթ: Այն կազմակերպվում է Կովկաս ինստիտուտի կողմից: Գիտաժողովը կամփոփի Հարավային Կովկասում 2014 թ-ին ծավալված քաղաքական միտումները, եվրոպական ինտեգրացիայի գործընթացները, տարածաշրջանային անվտանգության հիմնախնդիրները:

Политика 20:41 26/05/2015
Посол Т. Христеа: Положительная динамика Рижского саммита передалась процессу развития отношений ЕС-Армения
Состоявшийся 21-22 мая в Риге саммит «Восточного партнерства» показал, что ЕС готов продолжать сотрудничество со странами-участницами данной программы. Об этом сегодня во время своего выступления в рамках Международной научной конференции «Кавказ 2014» заявил глава делегации Евросоюза в Армении Траян Христеа.
Он от имени делегации ЕС поприветствовал участников научной конференции и обратился к перспективам развития отношений между Евросоюзом и Арменией. По его словам, положительная динамика Рижского саммита передалась также отношениям ЕС-Армения, процессу их развития.
Т. Христеа отметил, что стороны в прошлом году проверяли перспективы дальнейшего сотрудничества. Он напомнил, что на днях Европейская комиссия поручила возобновить переговоры с Арменией вокруг нового формата правовых отношений,
«Саммит в Риге продемонстрировал, что Евросоюз готов продолжать сотрудничество со всеми странами, вне зависимости от их ключевых партнеров и с учетом всех их устремлений», – заявил Т. Христеа.
Говоря о ситуации вокруг нагорно-карабахского конфликта, Т. Христеа выразил обеспокоенность касательно прошлогодних случаев нарушения режима прекращения огня. Он при этом подчеркнул, что ЕС продолжает поддерживать процесс по мирному урегулированию конфликта в рамках формата Минской группы ОБСЕ.
Посол Т. Христеа, говоря последних процессах, заявил, что 2014 год был годом важных развитий для программы Евросоюза «Восточное партнерство» , а сложившаяся в регионе ситуация потребовала от ЕС и стран-участниц проекта «большей концентрации».
Дипломат напомнил, что в прошлом году были подписаны договоры об Ассоциации с ЕС Молдовы, Украины и Грузии. Т. Христеа заверил, что программа сотрудничества с данными странами гораздо более претенциозная.
В свою очередь политолог Сергей Минасян, говоря об отношениях ЕС-Армения, заявил, что Европейский союз, тем не менее, принял геополитический выбор Армении, ярким свидетельством чему стали развития на Рижском саммите и его окончательные итоги.
Отметим, что Международная научная конференция «Кавказ 2014» имела разностороннюю направленность. Она была организована Институтом Кавказа. В повестке форума значились следующие темы: тенденции политических процессов в регионе Южного Кавказа в 2014 году, процессы евроинтеграции , вопросы региональной безопасности.