Հասարակություն 17:51 30/06/2015
«Կենսաթոշակային համակարգին ուղղվող միջոցները էականորեն նպաստում են աղքատության մակարդակի նվազման վրա: Սոցիալական նպաստներ չվճարելու դեպքում ծայրահեղ աղքատությունը երկու անգամ ավել կլինի»: ՀՀ կառավարության կողմից կազմակերպված «Տնտեսական օրակարգ» համաժողովում ասաց աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Արտեմ Ասատրյանը՝ ներկայացնելով աղքատության հաղթահարման ուղղությամբ իրականցավող ծրագրերն ու վարվող սոցիալական քաղաքականությունը:
Ներկայացված տվյալների համաձայն, Հայաստանում կա 550 հազար կենսաթոշակառու, որից շուրջ 460-ը աշխատանքային, 60 հազարը՝ սոցիալական, 32 հազարը՝ զինվորական:
ՀՀ-ում կա 550 հազար վարձու աշխատող, ում աշխատանքով է ապահովում է կենսաթոշակառուների կենսաթոշակը, 300 հազար ինքնազբաղված, ովքեր ներդրումներ չեն ունենում պետբյուջե, 50 հազար անհատ ձեռնարկատեր:
2015 թվականի հաստատված բյուջեով սոցիալական պաշտպանության ոլորտին հատկացվել է 390,5 միլիարդ դրամ,  որը կազմում է պետբյուջեի մոտ 30 տոկոսը:
Արտեմ Ասատրյանը նաև տեղեկացրեց, որ հուլիսի 1-ից նվազագույն աշխատավարձը կդառնա 55 հազար դրամ՝ ընթացիկ 50 հազար դրամի փոխարեն:

Экономика 19:53 30/06/2015
Направляемые в пенсионную систему средства существенно способствуют снижению уровня бедности. Об этом заявил сегодня, 30 июня, на форуме «Экономическая повестка дня-2015» министр труда и социальных вопросов РА Артем Асатрян.
При этом министр представил ряд статистических данных: число пенсионеров в Армении составляет 550 тыс., и выплата их пенсий обеспечивается за счет 550 тыс. наемных работников. Число самозанятых работников составляет 300 тыс., и они не делают взносов в госбюджет. Число индивидуальных предпринимателей составляет 50 тыс..
Из госбюджета Армении 2015 года, как отметил Артем Асатрян, на сферу соцобеспечения выделено 390,5 млрд. драма.
Министр сообщил также, что минимальный размер оплаты труда в Армении с 1 июля 2015 года будет повышен до 55 тыс. драмов.