Սահմանադրական բարեփոխումներ. Գերմանացի պրոֆեսորը կոչ է անում ընդդիմությանը
Համբուրգի համալսարանի պրոֆեսոր Օտտո Լյուխտերհանդտը մասնակցություն է ունեցել Հայաստանի անկախությունից ի վեր սահմանադրական բոլոր գործընթացներին: Բացառություն չէ սահմանադրական փոփոխությունների նոր նախագիծը ևս: Այս հարցազրույցում Օտտո Լյուխտերհանդտը հայտնում է իր դիրքորոշումները, նաև՝ որ իր համար մեծ պատիվ է համարում դրանում ընդգրկված լինելը, և որ հաճույքով է հետևում սահմանադրական բարեփոխումների գործընթացին:
-Պարոն Լյուխտերհանդտ, Դուք ընդգծեցիք, որ նոր սահմանադրությունը Հայաստանի զարգացման երաշխիքն է: Հավանաբար. լսել եք այն քննադատությունը, որ այսօր այն ճիշտ պահը չէ, երբ կարելի է գնալ սահմանադրական բարեփոխումների և, հատկապես՝ փոխել պետական կառավարման ձևը: Ըստ Ձեզ՝ մենք ճիշտ պահին ենք գնո՞ւմ բարեփոխումների:
-Նախ կցանկանայի նշել, որ կառավարման ձևի փոփոխությունն իրապես այս բարեփոխումների միջուկն ու էությունն է: Իսկ ինչ վերաբերում է այն ընդունելուն, ապա դա քաղաքական հարցադրում է, և Հայաստանի հանրությունն ինքը պետք է պատասխան տա՝ ընդունե՞լ նոր սահմանադրությունը, թե՞ ոչ: Երկրորդը՝ համակարգի փոփոխությունը և անցումը խորհրդարանական կառավարման ձևին իրականում իր տրամաբանությունն ունի. Հայաստանն իր մաշկի վրա արդեն իսկ զգացել է խառը (կիսանախագահական) համակարգի պլյուսներն ու մինուսները, և այդ մասին բազմիցս խոսել է անձամբ նախագահ Սերժ Սարգսյանը, այն է՝ գործող համակարգի պայմաններում փաստացի բոլոր որոշումները կայացնում է նախագահը, չնայած որ գործող սահմանադրության համաձայն՝ խորհրդարանը ևս պետք է որոշումներ կայացնի: Իհարկե, փաստացի նրանք երկուսով են որոշումները կայացնում, սակայն նախագահը գլխավորն է ոչ միայն արտաքին քաղաքականության և անվտանգության ոլորտներում, այլ ներքին քաղաքականության հարցերում ևս: Սա պայմանավորված է այն հանգամանքով, որ գործող նախագահն իրավունք ունի լինել որևէ կուսակցության անդամ, անգամ՝ այդ կուսակցության առաջնորդ, ինչը խնդրահարույց է: Ուստի, եթե սահմանադրական այս բարեփոխումներն ընդունվեն, ապա իրական գործադիր իշխանությունը նախագահից կանցնի կառավարությանը՝ որպես կոլեգիալ մարմին, և վարչապետին: Խորհրդարանն, անշուշտ, կմնա գլխավոր ներկայացուցչական մարմինը, որն ի տարբերություն նախագահի, անմիջականորեն կլեգիտիմացվի ուղիղ ընտրություններով: Մինչդեռ այսօր ինչպես նախագահը, այնպես էլ խորհրդարանը նույնանման լեգիտիմություն ունեն: Հեռանկարում, եթե սահմանադրությունն ընթացիկ խմբագրմամբ ընդունվի, նախագահն՝ ի տարբերություն խորհրդարանի, կունենա միջնորդավորված լեգիտիմություն, ինչը նշանակում է թուլացում, իսկ ժողովրդի ներկայացվածությունն՝ ի դեմս խորհրդարանի, կգա առաջին պլան: Սա, սակայն, չի նշանակում, որ սահմանադրական մյուս մարմինները՝ նախագահը, կառավարությունը և հատկապես դատական իշխանությունները, կլինեն խորհրդարանի ենթակայության ներքո: Շատ կարևոր է նախագահի ինստիտուտի փոփոխությունը, քանզի վերկուսակցական նախագահը կդառնա իր ժողովրդի իրական ներկայացուցիչը, ինչն այս մարմինը կդարձնի չեզոք: Անշուշտ նա կլինի քաղաքականության մեջ, քանզի առանց դրա անհնար է, սակայն նոր սահմանադրության համաձայն՝ նախագահը չի հանդիսանում քաղաքական գործիչ՝ այդ հասկացության դասական իմաստով: Որպես արբիտր, նա հասկանալիորեն ներառված է նաև գործադիր իշխանության մեջ, բայցևայնպես նա գործադիր իշխանության մեջ ընդգրկված է որպես չեզոք, անկախ մարմին: Եվ առավել ևս՝ ոչ կուսակցական գործիչ:
-Այսինքն՝ ոչ այն դերակատարմամբ, որին մենք սովորել ենք:
-Լիովին իրավացի եք, քանզի Հայաստանում սովորել են, որ առանց բացառության բոլորն այսօր նայում են նախագահի կողմը՝ ո՞ւր է նա նայում, ինչո՞վ է զբաղված, ի՞նչ ասաց և այլն, ու ուշադրություն չեն դարձնում կառավարության վրա: Այո՝ դուք սովորել եք հետևել նախագահի անձին, իսկ հեռանկարում նա կախվածության մեջ կլինի կառավարությունից ու խորհրդարանից: Բերեմ Լեհաստանի օրինակը, որտեղ կառավարման խառը ձև էր, և բավականին ազդեցիկ Լեխ Վալենսայի նախագահության ժամանակ անընդհատ բախումներ էին լինում նախագահի ու խորհրդարանի, կառավարության միջև: Այդ դիմակայության հետևանքով մշտական խնդիրներ էին առաջանում. դա սահմանադրական այդ մարմինների միջև հանուն իշխանության մղվող պայքարն էր, ինչն այնքան էլ լավ չէր: Չէ՞որ այդ մարմինները պետք է համագործակցեն հանուն պետության շահի և համընդհանուր բարօրության: Եվ սա միակ օրինակը չէ: Իսկ ո՞րն է ելքը: Ամենուր մի ելք են գտել՝ անցումը կառավարման խառը ձևից խորհրդարանական կառավարման ձևի, որտեղ քաղաքական գլխավոր մարմինը կլինի խորհրդարանը: Այստեղ կարևոր է այն փաստը, որ նախագահն այլևս չի ընտրվում ժողովրդի կողմից, քանզի եթե նա ունենա ճիշտ այնպիսի ժողովրդավարական լեգիտիմությունը, ինչպիսին ունի խորհրդարանը, դա կհանգեցնի նրանց միջև քաղաքական պայքարի: Նոր սահմանադրության համաձայն՝ նախագահը կընտրվի հատուկ ժողովի կողմից, որին կմասնակցեն նաև Հայաստանի բոլոր մարզերի ներկայացուցիչները: Սա, ի դեպ, շատ նման է այն համակարգին, որ գործում է Գերմանիայում. մեր նախագահը ևս հանդիսանում է քաղաքականապես չեզոք անձ և ընտրվում է ոչ թե խորհրդարանի, այլ հատուկ ժողովի կողմից, որտեղ ներկայացված են դաշնային (բունդեսռաթ և բունդեսթագ) և 16 հողերի (լանդթագ) խորհրդարանների անդամները: Սա պայմանավորված է այն հանգամանքով, որ թե´ մեզ մոտ, և թե´ հեռանկարում Հայաստանում նախագահը պետք է ներկայացնի ողջ ժողովրդին և ողջ երկրին:
-Դուք անշուշտ ծանոթ եք ընդդիմության կողմից սահմանադրական բարեփոխումների հանդեպ եղած քննադատությանը: Օրինակ, ոմանք համարում են, որ այս բարեփոխումները գործող իշխանություններին վերարտադրվելու հուսալի հնարավորություններ են ընձեռում, ինչպես նաև լուծում են գործող նախագահի՝ երրորդ ժամկետի արգելքը հաղթահարելու խնդիրը: Դուք նման ռիսկեր տեսնո՞ւմ եք:
-Կարծում եմ, որ ընդդիմության այդ բոլոր մտահոգություններն անհիմն են, իսկ սկզբունքային տեսանկյունից այս բարեփոխումները ձեռնտու են հենց ընդդիմությանը: Ասացեք խնդրեմ՝ որտե՞ղ է ներկայացված ընդդիմությունը: Իհարկե խորհրդարանում և այլևս ոչ մի տեղ՝ ո´չ նախագահի աշխատակազմում, ո´չ կառավարությունում, միայն՝ խորհրդարանում: Նրանք այսօր Ազգային ժողովում փոքրամասնություն են, և ինչպես արդեն ասացի՝ այս դասավորությամբ նախագահի ձեռքում հսկայական իշխանություն է կուտակված: Ու թեև ընդդիմությունը նրան կարող է անվերջ քննադատել, բայց նրան փոխարինելու հավակնություններ ունենալ չի կարող: Հեռանկարում, եթե բարեփոխումներն անցնեն, իշխանության ծանրության կենտրոնը նախագահից անցնելու է խորհրդարանին, այսինքն՝ խորհրդարանում ներկայացված ընդդիմությունն իր գործողությունների համար ավելի շատ հնարավորություններ և լիազորություններ կստանա: Ինչ վերաբերում է ընդդիմության այն մտահոգություններին, որ այս բարեփոխումների միջոցով գործող նախագահն իր անձնական ձգտումների խնդիրն է լուծում, ինչպես Սաակաշվիլին՝ Վրաստանում, ապա ընդամենը մի բան կարող եմ ասել. իհարկե դա հնարավոր է, և սահմանադրությամբ միանգամայն լեգիտիմ է, չէ՞որ ամեն ինչ որոշվում է ազատ և արդար ընտրությունների միջոցով: Բայց որքանով որ անձամբ ես եմ լսել, նախագահն արդեն իսկ հայտարարել է, որ չի հավակնում վարչապետի կամ այլ պաշտոնի: Անշուշտ, ինձ կարող են ասել, որ նա կարող է և փոխել իր կարծիքը, ինչպես յուրաքանչյուր ազատ ոք, բայց չմոռանանք, որ ամեն ինչ ի վերջո կախված է ընտրողից: Ինչ վերաբերում է ընդդիմությանը, ապա պետք է պայքարել և անել հնարավորը, որ Հայաստանում ընտրություններն իրապես լինեն ազատ և արդար, այլ ոչ թե առաջ շարժվել այն կանխակալ կարծիքով, որ դրանք բոլոր դեպքերում անարդար են լինելու:
-Օրերս Վենետիկի հանձնաժողովի անդամները Երևանում հայտարարեցին, որ նոր սահմանադրությունն ընդհանուր առմամբ համապատասխանում է եվրոպական չափորոշիչներին: Այդուհանդերձ, նրանք ինչ-որ առումով սատարեցին նաև խորհրդարանական ընտրությունների երկրորդ փուլի վերաբերյալ մտահոգություն հայտնած ընդդիմադիրներին՝ առաջարկելով խնդիրը կանոնակարգել ընտրական օրենսգրքով: Այս հարցի վերաբերյալ ի՞նչ կարծիք ունեք:
-Ես ծանոթ եմ այդ քննադատությանը: Երևանում ես հանդիպեցի Վենետիկի հանձնաժողովի անդամներին, և մենք քննարկեցինք այդ հարցն ու հանգեցինք եզրակացության, որ սահմանադրության մեջ պետք է ներառել այնպիսի ձևակերպում, որը կլինի ճկուն և հնարավորություն կտա կուսակցություններին միջանկյալ ժամկետում կոալիցիա ձևավորել՝ առանց երկրորդ փուլի կամ մինչ դրա անցկացումը: Եթե կուսակցությունները չկարողանան դա անել, ենթադրենք՝ քաղաքական տարաձայնությունների պատճառով, ապա այդ դեպքում պետք է անցկացվի երկրորդ փուլ, որը ևս իր դրական կողմն ունի. հիմնական սկզբունքը՝ կազմակերպել և ապահովել կայուն կառավարություն: Սա ևս բարեփոխումների գլխավոր միջուկներից մեկն է, ու անհրաժեշտ է անել ամեն ինչ, որպեսզի ապահովվի կառավարության գործունակությունը:
-Ի՞նչ կասեք դատական իշխանության մասին: Բարեփոխումների արդյունքում այս ոլորտում ի՞նչ է փոխվելու:
-Կարող եմ միանշանակ ասել, որ նոր սահմնաադրության դրական կողմերից մեկն այն է, որ Հայաստանում դատարանների անկախությունն էականորեն կբարձրանա: Բացի այդ, կընդլայնվեն Վճռաբեկ դատարանի իրավասություններն ու լիազորությունները, և ոչ միայն այդ ատյանի, այլև դատական համակարգինն առհասարակ: Նոր սահմանադրությունը հնարավորություն կտա դատական մարմինները պաշտպանել գործադիր իշխանությունից և խորհրդարանից, ինչպես նաև որոշ դեպքերում՝ վերադաս դատական ատյաններից: Իմ կարծիքով՝ կառավարման խորհրդարանական ձևը շատ հաջող համակարգ է: Մենք Գերմանիայում արդեն 66 տարի ապրում ենք այդ համակարգի պայմաններում և հիմնականում այդ համակարգը Գերմանիային կայունության շատ բարձր մակարդակ է ապահովել. այսօր Գերմանիան Եվրոպական միության ամենակայուն երկիրն է:

Конституционные реформы: Профессор из Германии обратился с призывом к оппозиции Армении
Профессор Гамбургского университета Отто Люхтерхандт начиная с 90-х годов принимал участие во всех конституционных реформах, которые проводились в независимой Армении. Новый проект Конституции РА не стал исключением, и профессор признается: конституционные реформы, на пороге которых стоит республика, важны и нужны Армении и являются залогом ее развития. В интервью Panorama.am Отто Люхтерхандт признался, что испытывает удовольствие, наблюдая за этим процессом, и что для него высокая честь участвовать в этом процессе.
– Господин Люхтерхандт, Вы отметили, что новая Конституция – это залог развития Армении. Однако наверняка слышали критику, что сейчас совершенно не время идти на конституционные реформы и в особенности переходить к парламентской модели государственного управления. Так вовремя ли мы идем на данную реформу?
– Во-первых, я бы хотел сказать, что изменение системы правления – действительно ядро и суть этих реформ. А что касается ее принятия, то это политический вопрос, и общественность Армении сама должна на него ответить – принять новую Конституцию или нет. А во-вторых, изменение системы и переход на парламентскую модель правления на самом деле имеет свою логику. Армения уже испытала на себе и плюсы, и минусы смешанной системы, и об этом не раз заявлял сам президент РА Серж Саргсян: что при действующей системе фактически все решает президент, несмотря на то, что, согласно действующей Конституции, и парламент должен принимать решения. Конечно, фактически они вместе принимают решения, но президент является главным не только в сфере внешней политики и безопасности, но и касательно всех вопросов внутренней политики. И это связано с тем, что действующий президент имеет право быть членом той или иной политической партии и даже быть лидером этой партии, что является проблемой. Поэтому если данная конституционная реформа будет принята, то реальная, исполнительная власть перейдет от президента правительству как коллегиальному органу и премьер-министру. Парламент, конечно, будет главным представительным органом, непосредственно легитимизированный прямыми выборами, в отличие от президента, ведь сегодня как президент, так и парламент имеют одинаковую легитимность. В перспективе, если Конституция будет принята в этой редакции, президент в отличие от парламента будет иметь косвенно-легитимизационную власть, что означает ослабление, а представительство народа в лице парламента будет на первом месте. Но это не означает, что другие конституционные органы – как президент, так и правительство и тем более судебная власть – будут в подчинении парламента.
Очень важный аспект изменений в профиле президента, так как президент будет настоящим представителем своей нации, надпартийным, который будет нейтральным органом. Конечно, он действует в сфере политики, так как без этого невозможно, но согласно новой Конституции, президент не является политиком в классическом смысле этого слова. Как судья, президент тоже входит в исполнительную власть, это ясно, но тем не менее он входит в исполнительную власть как нейтральный, независимый орган. И тем более – не как партийный деятель.
– То есть не в том смысле, к которому мы привыкли.
– Абсолютно правильно, так как Армения привыкла, что все без исключения смотрят сегодня на президента – куда смотрит президент, чем он занимается, что он скажет, – и не обращают внимания на правительство. Да, вы привыкли смотреть на фигуру президента, но в перспективе он будет зависеть от правительства и парламента.
Приведу в пример Польшу, где была смешанная система правления при довольно значительной фигуре президента Леха Валенса. Были постоянные стычки между президентом с парламентом и правительством. Из-за этой конфронтации были постоянные проблемы. Это борьба за власть между этими конституционными органами, что не есть хорошо. Ведь эти органы должны сотрудничать на пользу государства и всеобщего блага. И это не единственный пример. Так где выход?
Выход везде нашли тот же самый, то есть переход со смешанной системы правления на парламентскую систему правления, где главным политическим органом будет парламент. И здесь важен тот факт, что президент больше не избирается со стороны народа, потому как если бы он имел такую же демократическую легитимизацию, как и парламент, это привело бы к политической борьбе между ними. Согласно новому проекту Конституции, президент будет избран специальным собранием, в котором будут представлены все марзы (области. – Примеч. ред.) Армении. Это, кстати, похоже на ту систему, которая действует в Германии: наш президент тоже является политически нейтральной фигурой и избирается не парламентом, а специальным собранием, в котором представлены члены федеральных парламентов и 16 земель. Это связано с тем, что как у нас, так и в перспективе в Армении президент должен представлять всю нацию, всю страну.
– Вы, безусловно, знакомы с той критикой, с которой оппозиция обрушилась на конституционные реформы. Например, некоторые считают, что эти реформы дают действующей власти надежные рычаги для воспроизводства, а также возможность президенту решить проблему с запретом третьего срока. Вы видите такие риски?
– Я думаю, что все эти опасения со стороны оппозиции беспочвенны и необоснованны, а в принципиальном плане эта реформа выгодна именно оппозиции, потому что, скажите мне, где представлена оппозиция? Конечно же, в парламенте и нигде более: ни в администрации президента, ни в правительстве, а именно в парламенте. Они сейчас являются меньшинством в Национальном Собрании, и, как я об этом уже говорил, у президента при данном раскладе ситуации есть очень большая власть. И хотя оппозиция его может критиковать до бесконечности, но вообще не может претендовать на его замещение. В перспективе же, если реформы пройдут, тяжесть власти от президента переходит к парламенту, то есть представленная в парламенте оппозиция будет иметь намного больше возможностей и полномочий для своих действий.
Что касается опасений оппозиции по поводу того, что действующий президент посредством этих реформ решает свои личные устремления, по примеру Саакашвили в Грузии, то я могу сказать одно: конечно, это возможно и по Конституции вполне легитимно, ведь все решается посредством свободных и справедливых выборов. Однако насколько я лично слышал, президент уже заявил, что он не претендует на пост премьер-министра и т.д. Конечно, мне могут заявить, что он может и изменить свое мнение, как любой свободный человек, но не будем забывать, что все зависит буквально от избирателя. Ну, а что касается оппозиции, то надо бороться и сделать все, чтобы в Армении выборы действительно были свободными и справедливыми, а не руководствоваться тем предрассудком, что они все равно будут несправедливыми.
– На днях члены Венецианской комиссии в Ереване заявили о том, что новый проект Конституции в целом соответствует европейским стандартам. Но, тем не менее, в какой-то степени поддержали тех оппозиционеров, у которых положение о втором туре парламентских выборов вызывает опасения, предложив этот вопрос регулировать посредством Избирательного кодекса. Что Вы думаете на сей счет?
– Да, я знаком с этой критикой. В Ереване я встретился с членами Венецианской комиссии, и мы обсудили эту проблему. Мы пришли к выводу, что в Конституции должна быть принята та формулировка, которая является довольно гибкой и которая даст возможность партиям в промежуточном сроке создать коалицию без второго тура или до возможного второго тура. Если партии не сумеют это сделать из-за, допустим, политических разногласий, то должен быть проведен второй тур, что тоже имеет свой плюс: главный принцип – организовать и обеспечить стабильное правительство. Это тоже является одним из ядер реформы, и необходимо сделать все, чтобы гарантировать работоспособность функционирования правительства.
– Что можно сказать о судебной власти? Что изменится благодаря Конституционным реформам в этой сфере?
– Могу сказать однозначно: один из плюсов новой Конституции в том, что независимость судов Армении намного повысится. Кроме того, расширятся компетенции и полномочия Кассационного суда, но не только его, но и вообще судейского корпуса. Новая Конституция даст возможность защищать судебные органы от исполнительной власти и от парламента, а также частично от верхушки самих судов.
Парламентская система правления, на мой взгляд, очень удачная система. Мы в Германии уже 66 лет живем при такой системе, и главным образом эта система принесла ФРГ очень высокий уровень стабильности. Сегодня Германия в Европейском союзе является самым стабильным государством.