Հասարակություն 14:08 26/11/2015 Աշխարհում
Աֆրիկայի հյուսիս-կենտրոնական շրջաններում բնակվող շուրջ 41 մլն երիտասարդներ տնտեսական դժվարությունների պատճառով կարող են դառնալ ահաբեկչական կազմակերպությունների հավաքագրողների զոհը: «Գազետա.ռու»-ի փոխանցմամբ` նման հայտարարությամբ հանդես է եկել աֆրիկյան Սահել շրջանում ՄԱԿ-ի պատվիրակ Հիրութ Հեբրե Սելասսիեն:
Վերջինիս խոսքով` Բուրկինա-Ֆասոյում, Չադում, Մալիում, Նիգերում, Մավրիտանիայում ապրող՝ մինչև 25 տարեկան մարդիկ կրթության և աշխատանքի հետ կապված խնդիրների պատճառով գտնվում են անհույս վիճակում:
«Եթե ոչինչ չարվի կրթությանը հասանելիությունը հեշտացնելու, աշխատանքի տեղավորման հնարավորությունների ընդլայնման և երիտասարդության ինտեգրման համար, ապա վախենամ՝ Սահելը դառնա զանգվածային միգրացիայի կենտրոն, նաև ահաբեկիչների հավաքման և պատրաստման կենտրոն: Ինչպես գիտեք՝ դա լուրջ հետևանքներ կունենա համաշխարհային անվտանգության համար»,- նշել է Սելասսիեն:
Նա նաև ՄԱԿ-ին խնդրել է ուժեղացնել զենքի և թմրանյութերի շրջանառության վերահսկողությունը, որպեսզի շրջանի երկրները ի զորու լինեն հետևել տարածաշրջանում ահաբեկչական խմբերի գործունեությանը:

ООН: Более 40 млн. африканцев могут быть завербованы террористами
Из-за экономических трудностей около 41 млн. молодых людей из северо-центрального региона Африки могут стать жертвами вербовщиков террористических организаций. Как передает Газета.Ru, об этом в среду предупредила делегат Хирут Гебре Селассие – представительница ООН в регионе Сахель.
Она заявила, что проживающие в Буркина-Фасо, Чаде, Мали, Нигере и Мавритании люди младше 25 лет находятся в безнадежной ситуации из-за проблем, связанных с образованием и работой.
«Если ничего не будет сделано для облегчения доступа к образованию, для расширения возможностей трудоустройства и для интеграции молодежи, то, боюсь, Сахель станет центром массовой миграции, а также центром набора и подготовки террористов. Как вы знаете, это будет иметь серьезные последствия для мировой безопасности», – сказала Хирут Гебре Селассие.
Она также обратилась к ООН с просьбой усилить наблюдение за оборотом оружия и наркотиков, чтобы страны региона Сахель могли отслеживать деятельность террористических групп в регионе.