Քաղաքական 15:59 02/02/2016 Հայաստան
«Տարօրինակ է այն, որ ոչ թե Հայաստանն է նախապայմաններ առաջ քաշում հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման համար, այլ ցեղասպանություն իրականացրած Օսմանյան  կայսրության ժառանգորդ Թուրքիան»,- լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը՝ պատասխանելով հացին, թե Թուրքիայի ԱԳ նախարարը պնդում է, որ առանց ղարաբաղյան հիմնախնդրի կարգավորման հայ-թուրքական հարաբերությունները հնարավոր չէ կարգավորել, ի՞նչ ակնկալիքներ ունենք այդ իմաստով:
Ըստ նախարարի, տարօրինակ կլինի տրամաբանություն գտնել վերջին շրջանում Թուրքիայի դիվանագիտության հռետորաբանության մեջ ոչ միայն Հայաստանին վերաբերող հարցում, այլ  նաև այլ հարցերի շուրջ. «Այս կարգի տրամաբանությամբ ոչ միայն Հայաստանի, այլ նաև այլ երկրների հետ Թուրքիան չի կարող զարգացնել իր հարաբերությունները»:
Խոսելով Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի մասին և պատասխանելով հարցին, թե արդյո՞ք նույն տեմպով այս տարի ևս շարունակվելու են ոգեկոչման միջոցառումները, թե 100-րդ տարելիցին էր պատճառը, որ լայնորեն ոգեկոչվեց,   Է.Նալբանդյանն ասաց, որ 2015-ի բոլոր միջոցառումները  բավական հնչեղ էին, լսելի ամբողջ աշխարհով:
«Տարելիցները տարբեր են լինում: Երբ Հայոց ցեղասպանության 50-րդ տարելիցն էր, մեր ողբերգությունը մեր անցյալի մութ էջերից էր, շատ չէր արծարծվում հայ շրջանակներից դուրս:  Այսօր կարող ենք ասել, որ Հայոց ցեղասպանությունը համաշխարհային ճանաչում է ստացել ի շնորհիվ միասնական, միահամուռ ջանքերի, որը հայ ժողովուրդը գործադրեց այս տարիների ընթացքում: Հետևողական աշխատանքը չի կանգնում ոչ տարելիցից առաջ, ոչ տարելիցին, ոչ էլ տարելիցից հետո: Մենք Հայոց ցեղասպանության ճանաչման, դատապարտման, նոր ցեղասպանությունների կանխարգելման ուղղությամբ  շարունակելու ենք հետևողական ջանքերը ոչ միայն մեր ժողովրդի, այլ միջազգային հանրության հետ»,-

Политика 17:33 02/02/2016 Армения
Глава МИД Армении призвал не искать логики в заявлениях министра иностранных дел Турции М. Чавушоглу
Геноцид армян в Османской империи 1915г. был признан на мировом уровне благодаря единым, консолидированным усилиям армянского народа и получившим широкое освещение памятным мероприятиям к 100-й годовщине этого события в 2015 году. Об этом заявил сегодня на пресс-конференции министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян.
«Годовщины бывают разными. К 50-й годовщине Геноцида армян эта трагедия была одной из темных глав нашего прошлого, она не сильно обсуждалась за пределами Армении. Сегодня мы можем сказать, что Геноцид армян получил всемирное признание  благодаря единым, консолидированным усилиям, которые приложил армянский народ на протяжении всех этих лет», – подчеркнул глава МИД РА.
Он также отметил: «Последовательная работа не останавливается ни до годовщины трагедии, ни после нее. Мы будем продолжать прилагать последовательные усилия в направлении признания Геноцида армян, его осуждения, а также предотвращения новых геноцидов – вместе с мировым сообществом».
Э. Налбандян подчеркнул, что в апреле 2016г. планируется ряд мероприятий, посвященных 101-й годовщине Геноцида армян в Османской империи 1915г.
Один из журналистов попросил Э. Налбандяна прокомментировать заявление министра иностранных дел Турции Мевлюта Чавушоглуа о том, что «без урегулирования карабахского конфликта невозможно нормализовать армяно-турецкие отношения».
В связи с этим Э. Налбандян  сказал: «Странно то, что не Армения выдвигает условия для урегулирования армяно-турецких отношений, а Турция, которая является правопреемницей Османской империи, осуществившей Геноцид армян в 1915г.».
По словам главы МИД РА, было бы странным искать логику в дипломатической риторике Турции последнего времени не только в отношении Армении, но и по части других вопросов.
«С такой логикой Турция не может развивать отношения не только с Арменией, но и другими с странами», – подчеркнул Э. Налбандян.