Քաղաքական 15:59 02/02/2016 Հայաստան
«Տարօրինակ է այն, որ ոչ թե Հայաստանն է նախապայմաններ առաջ քաշում հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման համար, այլ ցեղասպանություն իրականացրած Օսմանյան  կայսրության ժառանգորդ Թուրքիան»,- լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը՝ պատասխանելով հացին, թե Թուրքիայի ԱԳ նախարարը պնդում է, որ առանց ղարաբաղյան հիմնախնդրի կարգավորման հայ-թուրքական հարաբերությունները հնարավոր չէ կարգավորել, ի՞նչ ակնկալիքներ ունենք այդ իմաստով:
Ըստ նախարարի, տարօրինակ կլինի տրամաբանություն գտնել վերջին շրջանում Թուրքիայի դիվանագիտության հռետորաբանության մեջ ոչ միայն Հայաստանին վերաբերող հարցում, այլ  նաև այլ հարցերի շուրջ. «Այս կարգի տրամաբանությամբ ոչ միայն Հայաստանի, այլ նաև այլ երկրների հետ Թուրքիան չի կարող զարգացնել իր հարաբերությունները»:
Խոսելով Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի մասին և պատասխանելով հարցին, թե արդյո՞ք նույն տեմպով այս տարի ևս շարունակվելու են ոգեկոչման միջոցառումները, թե 100-րդ տարելիցին էր պատճառը, որ լայնորեն ոգեկոչվեց,   Է.Նալբանդյանն ասաց, որ 2015-ի բոլոր միջոցառումները  բավական հնչեղ էին, լսելի ամբողջ աշխարհով:
«Տարելիցները տարբեր են լինում: Երբ Հայոց ցեղասպանության 50-րդ տարելիցն էր, մեր ողբերգությունը մեր անցյալի մութ էջերից էր, շատ չէր արծարծվում հայ շրջանակներից դուրս:  Այսօր կարող ենք ասել, որ Հայոց ցեղասպանությունը համաշխարհային ճանաչում է ստացել ի շնորհիվ միասնական, միահամուռ ջանքերի, որը հայ ժողովուրդը գործադրեց այս տարիների ընթացքում: Հետևողական աշխատանքը չի կանգնում ոչ տարելիցից առաջ, ոչ տարելիցին, ոչ էլ տարելիցից հետո: Մենք Հայոց ցեղասպանության ճանաչման, դատապարտման, նոր ցեղասպանությունների կանխարգելման ուղղությամբ  շարունակելու ենք հետևողական ջանքերը ոչ միայն մեր ժողովրդի, այլ միջազգային հանրության հետ»,-

Politics 17:57 02/02/2016
“Strangely, it is not Armenia that sets preconditions for Armenian-Turkish normalization, but Turkey – the successor of the Ottoman Empire that committed genocide,” Armenian Foreign Minister Edward Nalbandyan told reporters today in response to a question about what should be expected amid Turkish FM’s claims that Armenian-Turkish relations would not be normalized without a settlement of the Karabakh conflict.
In his words, it would be strange to look for logic in recent rhetoric of Turkish diplomacy concerning not only Armenia-related issues, but other problems as well.
As regards the 100th anniversary of the Armenian Genocide and the question about whether commemorative events will be held at the same pace this year or the centennial was the reason for such large-scale commemorations, Nalbandyan noted that in 2015 the events were audible throughout the world.
“On the 50th anniversary of the Genocide, a dark page in our history, the tragedy was not much discussed outside Armenian circles. But now we can say that the Armenian Genocide has gained worldwide recognition thanks to common efforts that the Armenians have made during these years. Consistent work will not stop after the anniversary. We will continue consistent efforts with the Armenian people and the international community to achieve recognition and condemnation of the Armenian Genocide and prevent new genocides,” the minister said.