Քաղաքական 18:22 24/02/2016
Ազգային ժողովի ՀԱԿ խմբակցության պատգամավոր Լյուդմիլա Սարգսյանը կասկածելի է համարում  Հայաստան-Իրան երկաթուղու վերաբերյալ կառավարության կողմից ակնկալվող մեծ նախագիծը կյանքի կկոչվի հատկապես այն պարագայում, երբ այսօր կնքվել է Իրան-Ադրբեջան էներգետիկ համագործակցության մասին համաձայնագիր:
«Կասկածելի է, որ դա ընդհանրապես, ինչ-որ պահի կյանքի կկոչվի, որովհետև այն ճանապարհը, որով կառուցվելու է երկաթուղու Իրան-Ադրբեջան հատվածում, դա Իրանի վրա նստում է մոտ 200 մլն դոլար: Իսկ այն ճանապարհը, որ ակնկալում ենք մենք, նստում է շուրջ 3 մլրդ դոլար», -այսօր Ազգային ժողովում դիմելով կառավարությանը հայտարարեց պատգամավորը:
Պատասխանելով, հարցին, Էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարար Երվանդ Զախարյանը նախ հիշեցրեց, որ վերջերս է ՀՀ Տրանսպորտի և կապի նախարարն այցելել Իրան, որտեղ կնքվել է հուշագիր Իրանի Իսլամական հանրապետության և Հայաստանի երկաթուղիների հետ կապված, այնուհետև հավելեց.
«Հուշագիրը ստորագրվել է ընդամենը մի քանի օր առաջ, և ես չեմ կարծում, որ Իրանի նման պետությունը, որը ազատ է պատժամիջոցներից, իրեն թույլ կտար ստորագրել մի հուշագիր, որը կարող է դիտարկվել որպես չիրականացվող ծրագրեր: Այդ ծրագիրը Հայաստանի և Իրանի կառավարությունների համար օրակարգային հարց է և դրանց վերաբերյալ քննարկումները շարունակվում են»:

Экономика 20:55 24/02/2016 Армения
Ерванд Захарян: Программа по строительству железной дороги Армения – Иран находится в повестке двух правительств
Депутат Национального Собрания Армении от оппозиционной фракции «Армянский национальный конгресс» (АНК) Людмила Саркисян выразила сомнение по поводу реализации предусмотренного правительством РА крупного проекта по строительству железной дороги Армения – Иран, особенно с учетом того, что уже подписано соглашение об энергетическом сотрудничестве ИРИ – Азербайджан. Об этом парламентарий заявила сегодня в ходе правительственного часа в НС РА.
На данное заявление отреагировал министр энергетики и природных ресурсов РА Ерванд Захарян, в первую очередь, напомнив, что недавно министр транспорта и связи Армении Гагик Бегларян посетил Иран, где был подписан меморандум, связанный с железными дорогами Исламской Республики и Армении.
«Данный меморандум был подписан всего лишь несколько дней назад, и я не думаю, что Иран – свободное от санкций государство – позволил бы себе подписать меморандум, который может рассматриваться в качестве нереализуемых программ. Данные программы находятся в повестке правительств РА и ИРИ, и обсуждения по ним продолжаются», –  подчеркнул глава Минэнерго Армении.