Քաղաքական 12:45 30/03/2016
Զինված խմբի թիրախում եղել են ՀՀ նախկին նախագահներին և գործող նախագահին առնչվող օբյեկտներ. Մանրամասներ
Նախորդ տարի նոյեմբերի վերջին Երևանի Նորք Մարաշ վարչական շրջանում վնասազերծված զինված խմբի գործով նախաքննության ընթացքում պարզվել է, որ զինված խմբի թիրախում եղել են մասնավորապես Հայաստանի նախկին երկու նախագահների և գործող նախագահին առնչվող օբյեկտներ: Այդ մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարեց ԱԱԾ քննչական վարչության պետի առաջին տեղակալ, քննչական խմբի ղեկավար Միքայել Համբարձումյանը` ներկայացնելով նախաքննության տվյալներ:
Նա մասնավորապես, ներկայացրեց գործով ձեռք բերված իրեղեն ապացույցներ և հայտարարեց, որ խումբը տեսագրել է ՀՀ առաջին նախագահի նստավայրը և դրա մատույցները, ինչպես նաև իրականացրել է ուսումնասիրություն երկրորդ նախագահի գործունեության վերաբերյալ: Ըստ Համբարձումյանի, երկրորդ նախագահի վերաբերյալ տեսանկարահանվել է «Էրեբունի պլազա» հյուրանոցը:
Նաև, ըստ քննչական խմբի ղեկավարի, զինված խումբը փորձել է վերահսկել գործող նախագահի թիկնազորի աշխատանքը:
«Գործող նախագահին Արթուր Վարդանյանը և խմբի անդամները մասնավորապես, հետևել են Գյումրիում սեպտեմբերին տեղի ունեցած Կաթողիկե եկեղեցու բացման արարողությանը և գաղտնի տեսանկարահանել են գործող նախագահի ժամանման արարողությունը: Այդ ժամանակ Արթուր Վարդանյանը եղել է հոգևոր երգչախմբի հագուստով», -հայտարարեց Համբարձումյանը:
Լրագրողը հետաքրքրվեց, թե արդյո՞ք խմբի անդամների թիրախում եղել է գործող նախագահը, Համբարձումյանը բացասական պատասխան տվեց` ասելով, որ խմբի առանձին անդամներ նման ծրագրեր փորձել են դնել շրջանառության մեջ, բայց Արթուր Վարդանյանի կողմից դրանք մերժվել են:
«Արվել են գործողություններ կոնկրետ օբյեկտների ուղղությամբ: Խմբի նպատակը եղել է բռնությամբ զինված հեղաշրջում իրականացնելը և թիրախում եղել են կոնկրետ օբյեկտներ, որոնք պատկանել են տարբեր անձանց կամ առնչվել նրանց հետ», -հավելեց ԱԱԾ ներկայացուցիչը:
Նրա ներկայացմամբ, նախաքննության ընթացքում պարզվել են խմբի մոտ հայտնաբերված զենքի, հանդերձանքի ձեռքբերման աղբյուրները, դրանց համար վճարված գումարի չափը և այլն: Ընդհանուր առմամբ խմբի գործունեությունն իրականացնելու համար ստացել է շուրջ 60 հազար ԱՄՆ դոլար: Դրա աղբյուրը հայաստանցի է, որը գործով մեղադրյալ է: Նա անուն չհրապարակեց:

Право 14:34 30/03/2016 Армения
СНБ Армении: Обезвреженная в Ереване преступная группировка планировала вооруженный переворот в республике
Мишенью обезвреженной в ноябре 2015 года в Ереване вооруженной группы были в частности объекты, имеющие отношение к двум бывшим президентам Армении и к действующему главе армянского государства. Подробности о ходе расследования уголовного дела в отношении вооруженной группировки сегодня на пресс-конференции представил первый заместитель начальника следственного управления Службы национальной безопасности Армении, руководитель следственной группы Микаел Амбарцумян.
Он в частности представил добытые по делу вещественные доказательства и заявил, что организованная преступная группировка засняла дом первого президента РА. Кроме того, как отметил Микаел Амбарцумян, группировка изучала деятельность второго президента республики, в связи с чем велась видеосъемка гостинцы «Эребуни Плаза».
Руководитель следственной группы сообщил также, что группировка пыталась контролировать работу охраны действующего президента Армении.
«За действующим президентом Артур Варданян и члены созданной им преступной группы в частности следили на состоявшейся в сентябре 2015 года в Гюмри церемонии освящения кафедральной Армянской Католической церкви Святых Мучеников. Они тайно засняли прибытие действующего главы государства. В это время Артур Варданян был в костюме участника хора», – отметил Микаел Амбарцумян.
На вопрос, планировалось ли покушение на президента, Микаел Амбарцумян сказал, что это не так. По его словам, некоторые члены группы предлагали такой вариант, однако Артур Варданян, по сути, отверг это.
«Действия были осуществлены в направлении конкретных объектов. Целью группы было осуществление вооруженного переворота, мишенью были конкретные объекты, принадлежащие конкретным лицам или имеющие отношение к ним», – добавил представитель СНБ РА.
В ходе расследования были выявлены также источники финансирования для приобретения членами преступной группировки оружия, одежды и пр..В целом, для развития своей деятельности группировка получила около 60 тыс. долларов США. Финансирование предоставлял житель Армении, который проходит по делу обвиняемым. Микаел Амбарцумян его имени не обнародовал.