Քաղաքական 20:51 08/04/2016
Ս. Օհանյանը համանախագահների ուշադրությունը հրավիրել է ադրբեջանական կողմի բացահայտ ագրեսիայի առաձնահատկությունների վրա
Պաշտպանության նախարարության վարչական համալիրում պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանն ընդունել է Մինսկի խմբի համանախագահներ Իգոր Պոպովին, Ջեյմս Ուորլիքին և Պիեռ Անդիոյին: Հանդիպմանը ներկա էր նաև ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրշչիկը:
ՊՆ հասարակայնության հետ կապերի վարչության հաղորդմամբ, հանդիպումը նվիրված էր վերջին օրերին Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության դեմ Ադրբեջանի սանձազերծած լայնածավալ հարձակողական գործողությունների և հնարավոր զարգացումների քննարկմանը:
Զրուցակիցների խնդրանքով ՀՀ պաշտպանության նախարարն անդրադարձել է ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում տեղի ունեցած մարտական գործողություններին և ձևավորված իրավիճակին:
Սեյրան Օհանյանը համանախագահների ուշադրությունը հրավիրել է  վերջին օրերին ադրբեջանական կողմի բացահայտ ագրեսիայի հիմնական առաձնահատկությունների վրա, որոնց թվում էին հայկական կողմի զինծառայողների և քաղաքացիական անձանց դեմ ադրբեջանական զինուժի գործած ռազմական հանցագործությունները և զինված հակամարտության իրավունքի այլ դրույթների կոպիտ ոտնահարումները:
Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանական գերատեսչության ղեկավարը նշել է, որ ԼՂՀ Պաշտպանության բանակի հերոսական և հմուտ գործողություններն ապահովեցին Ադրբեջանի ռազմական ագրեսիայի լիարժեք դիմադարձումը և հակառակորդի հետագա գործողությունների կանխումը:
Ընդգծվել է, որ Հայաստանի Հանրապետությունը, չնայած ճշգրիտ թիրախավորման և նոր բարենպաստ բնագծերի զբաղեցման միջոցով հակառակորդի սանձահարմանը ներգավվելու պատրաստականությանը, դեռևս շարունակում է ապավինել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության բանակցային կարգավորանը:
Որպես հակամարտության շուրջ ձևավորված զինված դիմակայության թուլացման նախապայման` պաշտպանական գերատեսչության ղեկավարը կարևորեց ցանկացած հրադադար իրավաբանորեն պարտավորեցնող համաձայնագրով ամրապնդելու հրամայականը:

Политика 23:21 08/04/2016 Армения
Глава Минобороны Армении привлек внимание сопредседателей МГ ОБСЕ на совершенные ВС Азербайджана военные преступления
Министр обороны Армении Сейран Оганян сегодня в административном комплексе Минобороны РА принял сопредседателей Минской группы ОБСЕ Игоря Попова (РФ), Пьера Андриё (Франция) и Джеймса Уорлика (США). На встрече также присутствовал личный представитель действующего председателя ОБСЕ Анджей Каспршик.
Как передает пресс-служба оборонного ведомства РА, встреча была посвящена обсуждению развязанных Азербайджаном широкомасштабных наступательных действий против Нагорно-Карабахской Республики (НКР) и возможных развитий сложившейся ситуации.
По просьбе собеседников, Сейран Оганян коснулся боевых действий на линии соприкосновения карабахских и азербайджанских войск и сложившейся ситуации.
Сейран Оганян привлек внимание сопредседателей на основные особенности откровенной агрессии азербайджанской стороны, в числе которых совершенные ВС Азербайджана  военные преступления против  армянских военнослужащих и гражданских лиц, а также грубое попрание других норм права вооружённых конфликтов.
Глава армянского внешнеполитического ведомства отметил, что героические и профессиональные действия Армии обороны НКР обеспечили полноценный отпор военной агрессии Азербайджана и предотвратили дальнейшие действия противника.
Было подчеркнуто, что Армения, несмотря на точный выбор целей и готовность занять новые благоприятные рубежи для сдерживания противника, пока еще продолжает рассчитывать на урегулирование конфликта с помощью переговоров.
В качестве предусловия для ослабления вооружённого противостояния глава оборонного ведомства отметил важность императива  укрепить прекращение огня юридически обязывающим соглашением.