Հասարակություն 17:09 21/05/2016 Հայաստան
Ազատ գետից Քաղցրաշեն գյուղ ջուր տանելու ծրագիրը դադարեցվում է, տեխնիկան դուրս է բերվում Ազատ գետից:  Սրա մասին Գառնի համայնքի բնակիչներին հայտարարեց ՀՀ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը:
Նշենք, որ Գառնի համայնքի բնակիչներն այսօր ևս բողոքի ակցիա էին կազմակերպել և փակել Գառնի-Երևան ավտոճանապարհը: Նրանք շարունակում էին պահանջել չեղյալ համարել Ազատ գետից Քաղցրաշեն գյուղ ջուր տանելու, ինչպես նաև Գեղարդալճի ծրագրերը, ինչպես նաև ծանր տեխնիկան դուրս բերել Ազատ գետի կիրճից: Գուղացիները պահանջում էին անձամբ վարչապետը ներկայանա ու պատասխանի իրենց հարցերին: Այսօր վարչապետը ակցիայի վայր եկավ գյուղատնտեսության նախարար Սերգո Կարապետյանի, տարածքային կառավարման նախարար Դավիթ Լոքյանի, Կոտայքի մարզպետ Կարապետ Գուլոյանի ուղեկցությամբ:
Բնակիչների պահանջը լսելուց հետո Հովիկ Աբրահամյանն ասաց, որ Ազատ գետից Քաղցրաշեն գյուղ ջուր տանելու ծրագիրը դադարեցվում է, իսկ Գեղարդալճի ծրագիրը պետք է քննարկեն:
«Եկեք վարչապետի շնորհակալություն հայտնենք,  որ ծրագիրը հեչ է լինում:  Մեր պահանջը կատարվել է»,- ասաց բնակիչներից մեկը:
Բնակչուհիներից մեկն էլ արձագանքեց. «Ոչ, շնորհակալություն չենք հայտնի: Ժողովուրդն իր արդարացի պահանջն է ներկայացրել»:
Մոսկվան Հաղթանակի շքերթին մասնակցելու հրավերներ չի ուղարկել ոչ բարեկամ երկրների պաշտոնյաներին, նաև՝ Փաշինյանին

Общество 18:51 21/05/2016 Армения
Программа по строительству системы самотечного орошения села Кахцрашен Араратской области Армении из бассейна реки Азат прекращена, и тяжелая техника будет выведена из прилегающего ущелья. Об этом заявил сегодня жителям общины Гарни Котайкской области РА премьер-министр Армении Овик Абраамян.
Отметим, сегодня жители общины Гарни в очередной раз организовали акцию протеста и перекрыли автотрассу Гарни – Ереван. Участники акции требовали отменить программу по строительству системы самотечного орошения села Кахцрашен Араратской области РА из реки Азат, вывести тяжелую технику из прилегающего ущелья и прекратить работы в водохранилище Гегардалич Котайкской области РА.  В ходе проведенных акций жители общины Гарни требовали личной встречи с главой правительства.
Премьер-министр О. Абраамян сегодня в сопровождении министра сельского хозяйства РА Серго Карапетяна, министра территориального управления и развития Давида Локяна и губернатора Котайкской области Карапета Гулояна прибыл на место проведения митинга.
Глава кабмина выслушал требования жителей общины, а затем заявил, что программа по строительству системы самотечного орошения Кахцрашена из реки Азат прекращена, а осуществление программы по водохранилищу Гегардалич подлежит обсуждено.
«Давайте поблагодарим премьер-министра за то, что программа отменена. Наши требование выполнено», – сказал один из жителей общины Гарни.
В свою очередь другой участник акции ответил: «Нет, не будем благодарить. Народ предъявил справедливое требование».