Քաղաքական 18:35 24/05/2016 Աշխարհում
Աֆղանստանի զինված ուժերը մեկ օրվա ընթացքում 53 գրոհայինների են չեզոքացրել,-հաղորդում է rosbalt.ru-ն՝ հղում անելով երկրի պաշտպանության նախարարությանը:
Աֆղանական բանակը, ոստիկանությունը և հետախուզական գործակալությունը գործողություններ են իրակացրել երկրի 18 նահանգներում: Ընդհանուր առմամբ 81 զինված գրոհային վիրավորվել է, 3-ը՝ ձերբակալվել:
Ռազմականները նաև առգրավվել են զենք և վնասազերծվել է մի քանի ռումբեր և ականներ: Գործողությունների ընթացքում Աֆղանստանը ինը զինվորի կորուստ է ունեցել:
Աղբյուրը գրում է, որ վերջին ամիսներին Աֆղանստանում իրավիճակը զգալիորեն վատացել է: Երկրի տարածքում մեծապես աճել է «Թալիբան» արմատականների շարժման և «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորման ազդեցությունը:

Политика 20:11 24/05/2016 В мире
Вооруженные силы Афганистана ликвидировали 53 боевика за сутки. Об этом сообщает «Росбалт» со ссылкой на министерство обороны страны.
Операции, проведенные афганской армией, полицией и разведывательным агентством, прошли в 18 провинциях Афганистана. В общей сложности 81 вооруженный боевик получил ранения, трое были задержаны.
Военные также конфисковали оружие и обезвредили несколько фугасов и мин, говорится в заявлении. Потери среди военных составили девять солдат.
Ситуация в Афганистане в последние месяцы заметно ухудшилась. Радикальное движение «Талибан», ранее овладевшее значительной территорией в сельских районах страны, развернуло наступление на крупные города. На территории страны сильно выросло влияние ИГ.
Террористические группировки «Исламское государство» (ИГ) и «Талибан» запрещены в ряде стран, в том числе и в России.