Քաղաքական 15:36 31/05/2016 Աշխարհում
Իրաքի բանակը շարունակում է Էլ-Ֆալուջա քաղաքից դուրս մղել «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորման զինյալներին` չնայած նրան, որ վերջիններս փորձում են խոչընդոտել իրաքցիների առաջընթացին մահապարտների հարձակումներով և ականապատված մեքենաների պայթյուններով: Այս մասին «ՌԻԱ նովոստի» գործակալության փոխանցմամբ`  հայտարարել է Իրաքի ԶՈւ պաշտոնական ներկայացուցիչ Յահյա Ռասուլը:
«Առաջիկա ժամերին դուք ականատես կլինեք հակաահաբեկչական ջոկատների, արագ արձագանքման խմբերի և դաշնային ոստիկանության առաջխաղացման դրական արդյունքներին», - հայտարարել է Ռասուլը:
Նա հաղորդել է, որ հակաահաբեկչական ջոկատները մտել են Աշ-Շուհադ շրջան, իսկ արագ արձագանքման ստորաբաժանումներն իրենց ձեռքն են վերցրել Ան-Նաիմյա շրջանի և Թուֆահա կամրջի նկատմամբ վերահսկողությունը: Միևնույն ժամանակ իրաքյան ուժերը վերահսկում են Աշ-Շայհա և Ալ-Ուբեյդան շրջանները, մարտեր են ընթանում Աս-Սակլաույա շրջանի համար:
Հիշեցնենք, որ Իրաքի կառավարական զորքերը երեկ վաղ առավոտյան մտել էին Էլ-Ֆալուջա քաղաք, որը գրավված էր «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորման զինյալների կողմից:
Էլ-Ֆալուջա քաղաքը գտնվում է Բաղդադից արևմուտք: ԻՊ զինյալները քաղաքն իրենց վերահսկողության տակ են պահում 2014թ-ից: Մինչև պատերազմը Էլ-Ֆալուջան երկրի խոշորագույն քաղաքաներից էր, այստեղ բնակվում էր ավելի քան 350 հազար մարդ:

Politics 16:23 31/05/2016 World
Iraqi troops have wrested back control of districts in the Islamic State-held city of Falluja in a long-awaited operation fraught with fears that the militant group could try to use tens of thousands of civilians as human shields, The Guardian reports.
According to the source, the assault came on Monday after a week of preparations focused on encircling the city, which fell to ISIS early in 2014, months before the jihadis announced the creation of a caliphate.
Iraqi commanders said elite counterterrorism forces had begun a multi-pronged assault aimed at reaching the city centre, and appeared to have taken three out of nine districts in the militant redoubt west of Baghdad.
The assault on Falluja comes amid a concerted campaign against Isis in Iraq and Syria that has stretched the militants across multiple fronts. It is likely to last at least a few days with stiff resistance from the militants.
Falluja was the first major city to be seized by ISIS, taken long before the militants surged into northern Iraq and conquered the Nineveh plains and Iraq’s second city, Mosul.