Քաղաքական 17:56 26/09/2016 Աշխարհում
ԱՄՆ նախագահի դեմոկրատ թեկնածու Հիլարի Քլինթոնը էթնիկ փոքրամասնությունների ներկայացուցիչների շրջանում ձայների ճնշող առավելություն ունի հանրապետական մրցակցի՝ դոնալդ Թրամփի նկատմամբ։ «Ռիա նովոստի»-ն գրում է, որ այս մասին վկայում են Morning Consult ընկերության հարցման արդյունքները:
Նախկին պետքարտուղարի օգտին պատրաստ է քվեարկել լատինաամերիկացիների 54 և աֆրոամերիկացիների 75 տոկոսը։ Թրամփի օգտին քվեարկել պատրաստ են իսպանախոս ընտրողների 20 և սևամորթների միայն 7 տոկոսը։
Սակայն Թրամփը առաջատար է սպիտակամորթ բնակչության շրջանում՝ 44 տոկոս, մինչդեռ Քլինթոնի օգտին պատրաստ է քվեարկել սպիտակամորթ բնակչության 33 տոկոսը։
Բոլոր ընտրողներին հաշվի առնելու պարագայում Թրամփը առաջ է Քլինթոնից ընդամենը 1 տոկոսով՝ 39 տոկոսն ընդդեմ 38-ի։ Հարցումն անցկացվել է սեպտեմբերի 22-24-ը:
Նախընտրական քարոզարշավի ընթացքում Թրամփը բազմիցս կոշտ հայտարարություններ է արել անօրինական միգրանտների վերաբերյալ: Թեկնածուի վիճահարույց հայտարարություններից մեկն այն է եղել, որ առաջարկել է Մեքսիկայի հետ սահմանին պատ կառուցել՝ ներգաղթյալների հոսքը կանխելու համար:

Политика 18:14 26/09/2016 В мире
Кандидат от Демократической партии в президенты США Хиллари Клинтон имеет подавляющее преимущество над своим конкурентом-республиканцем Дональдом Трампом в поддержке среди представителей этнических меньшинств. Как передает РИА Новости, об этом свидетельствуют результаты общенационального опроса компании Morning Consult.
Согласно информации, за бывшего госсекретаря намерены проголосовать 54% американцев латиноамериканского происхождения и 75% афроамериканцев. Отдать свои голоса за Трампа готовы 20% испаноязычных избирателей и только 7% темнокожих.
При этом Трамп уверенно лидирует среди белого населения США, 44% представителей которого заявили, что намерены отдать голос кандидату-миллиардеру, по сравнению с 33% сторонников Клинтон, указывает РИА Новости.
При учете всех избирателей, согласно опросу, проведенному 22-24 сентября, Трамп опережает Клинтон всего на 1% – 39% против 38%.
Агентство пишет, что в ходе предвыборной кампании Трамп неоднократно допускал резкие высказывания по теме нелегальных мигрантов. Одним из наиболее неоднозначных заявлений кандидата стало предложение построить стену на границе с Мексикой, как основном источнике мигрантов-нелегалов в США.