Իրանի նախկին նախագահ Մահմուդ Ահմադինեժադի պատասխանը՝ հոգևոր առաջնորդին
Իրան նախկին նախագահ Մահմուդ Ահմադինեժադը երկրի հոգևոր առաջնորդ Ալի Խամենեիին գրած նամակում վստահեցրել է, որ նպատակ չունի մասնակցել 2017թ. կայանալիք նախագահական ընտրություններին,-հաղորդում է իրանական «ՄԵՀՐ» լրատվական գործակալությունը:
Նամակում Մահմուդ Ահմադինեժադը գրել է, որ Աստծո կամքով կշարունակի մնալ իսլամական հեղափոխության փոքրիկ զինվոր և ժողովրդի ծառա:
Հիշեցնենք, օրեր առաջ իրանական որոշ ԶԼՄ-ներ տեղեկատվություն էին հրապարակել, որոնց համաձայն Իրանի հոգևոր առաջնորդ Ալի Խամենեին ԻԻՀ նախկին նախագահ Մահմուդ Ահմադինեժադի հետ հանդիպմանը, նպատակահարմար չէր համարել, որ վերջինս իր թեկնածությունն առաջադրի 2017թ. նախագահական ընտրություններին:
Իրանի հոգևոր առաջնորդի պաշտոնական կայքի հաղորդմամբ՝ այաթօլլահ Ալի Խամենեին նախօրին հոգևորականների հետ ունեցած հանդիպմանը, չհիշատակելով Մահմուդ Ահմադինեժադի անունը, մասնավորապես ասել էր. «Մի պարոն եկավ մոտս, ես էլ ասացի, որ նպատակահարմար չէ, որ նա մասնակցի այսինչ միջոցառմանը, չեմ ասել մի՛ մասնակցի, այլ ասել եմ նպատակահարմար չէ»:
«Դոյչե Վելլե»-ի փոխանցմամբ՝ Ալի Խամենեին ի պատասխան Մ. Ահմադինեժադի պնդումներին, հիմնավորել է, որ ԻԻՀ նախկին նախագահի առաջադրումը երկիրը երկու բևեռների կբաժանի, ինչը դեմ է հեղափոխության և ժողովրդի շահերին:

Политика 19:00 27/09/2016 Регион
Бывший президент Ирана Махмуд Ахмадинежад написал письмо Верховному лидеру ИРИ аятолле Али Хаменеи, в котором заявил, что не намерен участвовать в президентских выборах в стране 2017г. Об этом сообщает иранское информагентство МЕХР.
Согласно изданию, М. Ахмадинежад написал духовному лидеру, что он «по воле Божьей останется маленьким солдатом Исламской Революции и слугой народа».
Отметим, ранее Верховный лидер Ирана аятолла Али Хаменеи рекомендовал бывшему президенту страны Махмуду Ахмадинежаду не баллотироваться на предстоящих президентских выборах. Об этом сообщало иранское государственное агентство IRNA.
«Ахмадинежад пришел ко мне, и я сказал ему, чтобы он не участвовал [в президентской гонке], так как, по моему мнению, это не в его интересах и не в интересах страны. Иначе у нас начнется разлад и раскол, а это плохо для Ирана», – приводили слова Хаменеи мировые СМИ.
Подчеркивалось также: Ахмадинежад ни разу не упоминал о том, что планирует баллотироваться на президентский пост на майских выборах. Однако недавно он сделал ряд громких политических заявлений, которые эксперты расценили как возможную заявку на начало избирательной кампании.