Հասարակություն 17:14 02/11/2016 Հայաստան
ՀՀ գյուղատնտեսության նախարար Իգնատի Առաքելյանն այսօր խորհրդարանում լրագրողների հետ զրույցում նշեց, որ վերջին երեք-չորս տարիներին 1 մլրդ դրամի պարտքեր են կուտակվել  hողօգտագործողներին տրամադրված  պարարտանյութի և դիզվառելիքի պետական ծրագրի շրջանակներում, այսինքն՝  գյուղացիները չեն վճարել դրանց համար:
«Մենք պետք է որոշենք, թե այդ պարտքերի հետ ինչ ենք անում: Որոշ դեպքերում, երբ համոզված ենք, որ եղել են չարաշահումներ, դիմել ենք դատարան: Մնացած պարտատանյութի և դիզվառելիքի հետ կապված հիմա ճշտում ենք անվանական: Այսօր մենք չենք կարող մեկ ստորագրությամբ դիմել դատարան», - նշեց նախարարը:
Հարցին, թե ի՞նչ չարաշահումներ են եղել, Իգնատի Առաքելյանն ասաց. «Հիմա ես խոսակցությունների մակարդակի դեպքեր եմ ասում, որ պարարտանյութն ու դիզվառելիքը վերցնում են, վերավաճառում ու  չեն օգտագործում իրենց հողերի համար, քանի որ ունեն այլ ֆինանսական խնդիրներ»:
Դիտարկմանը, թե եղե՞լ են դեպքեր, երբ ծրագրից օգտվում են դրա կարիքը չունեցող խոշոր հողատերերը, Իգնատի Առաքելյանն ասաց, որ տեղյակ չէ:
Լրագրողները նաև փորձեցին ճշտել, թե այդ պարտքը կազմում է 1 միլիա՞րդ,  նախարարը պատասխանեց` այո: Երբ լրագրողներն ասացին, որ անվստահ է ասում, նախարարն արձագանքեց. «Ինչո՞ւ, տենց շատ մարդ է խաբվել իմ հայացքից»:

Экономика 20:50 02/11/2016 Армения
В Армении за последние 3-4 года в рамках государственной программы по предоставлению землепользователям удобрений и дизельного топлива накопился долг в размере 1 млрд. драмов. Об этом заявил сегодня журналистам в Национальном Собрании РА министр сельского хозяйства Игнатий Аракелян.
«За последние 3-4 года в рамках государственной программы по предоставлению землепользователям удобрений и дизтоплива накопился долг в размере 1 млрд. драмов, то есть фермеры не заплатили за них», – отметил глава Минсельхоза Армении.
При этом И. Аракелян подчеркнул: «Нам необходимо решить, что делать с этим долгом. В некоторых случаях, когда мы убеждены, что были совершены злоупотребления, министерство обратилось в суд. В остальных случаях, связанных с предоставлением удобрений и дизельного топлива,  мы уточняем поименно. Сегодня мы не можем обратиться в суд с одной подписью».
На вопрос, о каких злоупотреблениях идет речь, глава Минсельхоза РА ответил: «Сейчас я говорю на уровне разговоров о том, что фермеры берут удобрения и дизтопливо, перепродают и не используют их для своих земель, поскольку имеют другие финансовые проблемы».
В ответ на вопрос, пользовались ли данной госпрограммой не нуждающиеся в этом крупные фермеры, Игнатий Аракелян сказал, что ему о таких случаях неизвестно.