Տնտեսություն 17:16 07/12/2016 Հայաստան
Իրականում այդ խնիդրը կա: Հարցը դրված է քննարկման,- Ազգային ժողովում կառավարության հետ հարցուպատասխանի ժամանակ ասաց գյուղատնտեսության նախարար Իգնատի Առաքելյանը՝ պատասխանելով ՀԱԿ խմբակցության ղեկավար Լևոն Զուրաբյանի հարցին գյուղատնտեսական վարկերի հետ կապված:
Պատգամավորի խոսքով՝  գյուղերի երևի 90 տոկոսը վարկ է վերցրել, բավականին բարձր՝ 24 տոկոս, չեն կարողանում «դուրս գալ տակից»:
«Վիճակը վատթարանում է կարկտահարության, ցրտահարության պատճառով: Մարդիկ հայտնվել են տույժերի, տուգանքների ներքո, ԴԱՀԿ-ի, դատարանների, բանկերի ճնշման ներքո»,- ասաց Լ. Զուրաբյանը:
Գյուղատնտեսության նախարարը նշեց, որ այսօր չկա մեխանիզմ, որով կարող են հարցը լուծել:
«Հարցը դրված է քննարկման: Վարչապետին զեկուցվել է խնդրի մասին, հանձնարարություն է տրված Կենտրոնական բանկի հետ համակարգված լուծում գտնել»,- ասաց Ի. Առաքելյանը:
Նա նաև նշեց, որ դա միայն ֆինանսական կառույցի հարց չէ, քանի որ խնդիրները հիմնականում գալիս են նրանից, որ կարկտահարության, բնակլիմայական աղետի պատճառով  գյուղավին չի կարողանում լուծել իր ֆինանսական հարցերը:
«Միանգամից գործ ունենք երկու խնդրի հետ: Պետք է մշակվի մեխանիզմ՝ ինչպես ենք լուծելու այդ հարցը: Երկու մասնավոր սուբյեկտ՝ բանկն ու  ֆերմերը, պայմանագիր են կնքում: Վարկը տրվում է: Դրանից հետո եթե բիզնեսը չի ստացվում, դուրս է գալիս, որ պետությունը խնդիրը պետք է լուծի: Վարկերը վերցնում են մասնավոր սուբյեկտից»,- ասաց գյուղատնտեսության նախարարը:
Ի. Առաքելյանը նաև տեղեկացրեց, որ գերմանական KfW  կազմակերպության հետ  քննարկում են պիլոտային ապահովագրական համակարգ մշակելու հարցը, որպեսզի հետագայում բնակլիմայական աղետներից, այլ ռիսկերի նվազեցման ուղղությամբ համակարգ ներդրվի, ինչը կաջակցի, որպեսզի ֆինանսական բեռը  չմնա գյուղացու հոգսը:

Экономика 21:06 07/12/2016 Армения
Премьер Армении Карен Карапетян поручил Минсельхозу и Центробанку решить проблему с кредитами фермеров
Премьер-министр Армении Карен Карапетян проинформирован о проблемах в сфере сельскохозяйственных кредитов, даны соответствующие поручения. Об этом заявил сегодня министр сельского хозяйства РА Игнатий Аракелян в ходе правительственного часа в Национальном Собрании республики.
Руководитель оппозиционной парламентской фракции «Армянский национальный конгресс» (АНК) Левон Зурабян, обратившись к главе Минсельхоза РА, сказал: «В Армении, наверное, 90% жителей сел взяли кредиты по довольно высокой процентной ставке – 24%. И сейчас фермеры не могут его выплатить».
В ответ И. Аракелян сказал: «На самом деле подобная проблема существует, вопрос сейчас обсуждается. В настоящее время нет соответствующего механизма, который позволил бы решить эту проблему. Премьер-министр Армении Карен Карапетян проинформирован относительного данного вопроса, дано поручение найти скоординированное решение с Центральным банком РА».
«Этот вопрос касается не только финансовых структур, поскольку в основном проблемы исходят из того, что из-за градобития и других природных катастроф фермеры попросту не могут решить своих финансовых проблем», – отметил глава Минсельхоза Армении.
При этом Игнатий Аракелян подчеркнул: «Мы имеем дело сразу с двумя проблемами. Необходимо разработать механизм, в соответствии с которым мы решим возникшие вопросы. Два частных субъекта – банк и фермер – заключают договор, выдается кредит. Если после этого бизнес не приносит плодов, то получается так, что данную проблему должно решать государство. Кредиты выдаются частными субъектами».