Սպորտ 13:12 16/01/2017 Հայաստան
Հանրապետության Նախագահ, Հայաստանի շախմատային ֆեդերացիայի նախագահ Սերժ Սարգսյանն այցելել է Հայաստանի շախմատի ակադեմիա, հետևել հունվարի 8-ից մեկնարկած Անդրանիկ Մարգարյանի հիշատակին նվիրված 7-րդ հուշամրցաշարի ընթացքին, որը կեզրափակվի հունվարի 16-ին:
Շվեյցարական մրցաշարին մասնակցում է 760 շախմատիստ Հայաստանից, Արցախից, Շվեդիայից և Վրաստանից: Այս մասին հայտնում է chessfed.am-ը։
Սերժ Սարգսյանն այնուհետև այցելել է Տիգրան Պետրոսյանի անվան շախմատի տուն, որտեղ հունվարի 11-ից անցկացվում են Հայաստանի տղամարդկանց 77-րդ և կանանց 72-րդ առաջնությունները: Մրցաշարերն անցկացվում են շրջանային մրցակարգով: Տղամարդկանց մրցաշարին մասնակցում է 10 շախմատիստ, այդ թվում` 7 գրոսմայստեր և 3 միջազգային վարպետ: Մասնակիցների թվում են շախմատի կրկնակի Օլիմպիական չեմպիոն Տիգրան Լ. Պետրոսյանը, աշխարհի թիմային չեմպիոն Ռոբերտ Հովհաննիսյանը, Հայաստանի գործող չեմպիոն Զավեն Անդրիասյանը, մինչև 18 տարեկանների աշխարհի չեմպիոն Մանուէլ Պետրոսյանն ու մինչև 16 տարեկանների աշխարհի չեմպիոն Հայկ Մարտիրոսյանը: Կանանց մրցաշարին մասնակցում է 10 շախմատիստուհի, այդ թվում` 3 միջազգային վարպետ: Մրցաշարերի հաղթողները կընդգրկվեն ազգային հավաքականների կազմերում:

Политика 14:20 16/01/2017 Армения
Президент Республики Армения, председатель Федерации шахмат Армении Серж Саргсян накануне, 15 января, посетил Армянскую шахматную Академию, где наблюдал за ходом посвященного памяти Андраника Маргаряна 7-го мемориального турнира. Подробности передает пресс-служба главы армянского государства.
Турнир стартовал 8 января и завершится 16 января.
В турнире, который проводится по швейцарской системе, участвуют 760 шахматистов из Армении, Арцаха, Швеции и Грузии.
Серж Саргсян затем посетил Дом шахмат имени Тиграна Петросяна, где с 11 января проводятся первенства Армении по шахматам: 77-ое среди мужчин и 72-ое среди женщин. Турниры проводятся по круговой системе.
В мужском турнире участвуют 10 шахматистов, в том числе 7 гроссмейстеров и 3 международных мастера. В числе участников дважды Олимпийский чемпион Тигран Л. Петросян, чемпион мира в командном первенстве Роберт Ованнисян, действующий чемпион Армении Завен Андриасян, чемпион мира в возрастной категории до 18 лет Мануэл Петросян и чемпион мира в возрастной категории до 16 лет Айк Мартиросян.