Իրավունք 11:48 21/01/2017
ՀՀ Քննչական կոմիտեի Երևանի քննչական վարչության Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների քննչական բաժնում հարուցվել է քրեական գործ` Երևանի բնակիչ, 1960 թ. ծնված Արմեն Սուրմենելյանի սպանության դեպքի առթիվ:
Տղամարդու դին հայտնաբերվել է 2017թ. հունվարի 20-ին` ժամը 20.55-ին,  Երևան քաղաքի Թումանյան փողոցի բնակարաններից մեկում`  կրծքվանդակի ձախ կեսի շրջանում ծակած-կտրած վնասվածքներով:
Դեպքի առթիվ նույն օրը ՀՀ քննչական կոմիտեի Երևան քաղաքի քննչական վարչության Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների քննչական բաժնում հարուցվել է քրեական գործ` ՀՀ քրեական օրենսգրքի 104-րդ հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներով և ձեռնարկվել անհետաձգելի քննչական և դատավարական այլ գործողություններ` հանցագործությունը բացահայտելու ուղղությամբ:
ՀՀ քննչական կոմիտեի դեպարտամենտի տեղեկատվության և հասարակայնության
հետ կապերի բաժնի հաղորդմամբ,  քննությամբ պարզվել է դեպքի պահին բնակարանում գտնված անձանց ինքնությունը, շրջանակը, փաստական տվյալներ ձեռք բերվել՝ սպանության հանգամանքների վերաբերյալ:
Դեպքի վայրի զննության ընթացքում բնակարանի պատշգամբում գտնվող ծաղկամանի հետնամասից հայտնաբերվել է դանակ, որի վրա առկա են եղել արնանման հետքեր: Բացի այդ, մուտքի դռան վրայից մասնագետի կողմից վերցվել են կոշիկի ներբանի հետքեր:
Սպանությունը կատարելու կասկածանքով հունվարի 21-ին ձերբակալվել է նշված բնակարանի բնակիչը: Նախաքննության ընթացքում առգրավվել են տուժողի և կասկածյալի հագուստները:

Право 13:12 21/01/2017 Армения
Следственным отделом административных районов Кентрон и Норк-Мараш следственного управления Следственного комитета Армении по городу Ереван возбуждено уголовное дело по факту  убийства жителя Еревана Армена Сурменеляна (1960 года рождения). Об этом сообщает пресс-служба СК РА.
Согласно информации, тело мужчины с колото-резаными ранами  в области груди было обнаружено 20 января в 20:55 в одной из квартир на улице Туманяна в Ереване.
Уголовное дело возбуждено по признакам ч.1 ст. 104 («Убийство») Уголовного кодекса РА. Предприняты неотложные следственные и иные процессуальные действия, направленные на раскрытие преступления.
«Следствием установлены личности и круг лиц, находившихся в момент инцидента в квартире. Добыты  фактические данные об обстоятельства убийства.
При осмотре места происшествия за цветочной вазой на балконе квартиры был обнаружен нож, на котором были следы, похожие на кровь. Кроме того, специалисты взяли с входной двери образцы следов подошвы обуви.
По подозрению в совершении убийства 21 января был задержан житель указанной квартиры», – говорится в сообщении.
Отмечается также, что назначены судебно-медицинская, судебно-биологическая, судебно-трасологическая экспертизы. Предварительное следствие продолжается.