Տնտեսություն 11:30 09/02/2017
Վրացագետ Ալիկ Էրոյանցը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Կարեն Կարապետյանի նախաձեռնությունը սկսում է կյանքի կոչվել.  Ռուսաստանն ու Վրաստանը պայմանավորվածության են եկել ի օգուտ Հայաստանի»:
Խոսքը Լարսին այլընտրանքային ճանապարհ գտնելու մասին է: Էրոյանցը հիշեցնում է, որ վերջերս վարչապետը համապատասխան գերատեսչություններին հանձնարարեց վրացական և ռուսական կողմերի հետ քննարկել Հայաստանից դեպի Ռուսաստան և հակառակ ուղղություններով բեռնափոխադրումների իրականացման այլընտրանքային ցամաքային ճանապարհներ գործարկելու հարցը:
«Անշուշտ խնդիրը որքան կարևոր այնքան էլ դժվար իրականացնելի է, քանի որ կախված չէ միայն մեկ կամ երկու կողմերից, ավելին՝ առկա է քաղաքական շահերի բախում, ինչը խոչընդոտում է վրաց-ռուսական հարաբերությունների բարելավման գործընթացում լուրջ առաջընթաց արձանագրելուն: Բայց արի ու տես, որ ինչպես կարճ ժամանակ առաջ էինք կանխատեսում, «Լարսին այլընտրանք գտնելու ուղղությամբ կարծես սայլը տեղից շարժվում է»»,-գրել է Էրոյանցը:
Նա նշել է, որ Վրաստանի և Ռուսաստանի ներկայացուցիչներ Աբաշիձեի և Կարասինի՝ Պրահայում կայացած հանդիպման արդյունքները կարող են դառնալ աննախադեպ՝ հնարավոր դրական արդյունք արձանագրելու տեսանկյունից: Ինչպես հանդիպումից հետո է պարզ է դարձել, կողմերը պայմանավորվել են գործարկել դեռևս 2011թ.-ի նոյեմբերի 9-ին Ռուսաստանի և Վրաստանի միջև ձեռք բերված պայմանավորվածությունը, որով նախատեսվում է առևտրային գործունեություն իրականացնել և տրանսպորտային հաղորդակցություն հաստատել Աբխազիայի և Հարավային Օսիայի միջով: Նշանակում է՝ կարճ ժամանակ անց կարող ենք այլընտրանքային ցամաքային ճանապարհներ ունենալ, որոնք կփոխարինեն Լարսին և հայկական բեռներն ավելի ապահով և արագ կհասնեն իրենց հասցեատերերին:
«Մոսկվայի և Թբիլիսիի վերոնշյալ պայմանավորվածությունն իր բովանդակությամբ աննախադեպ է և միանշանակ արտահայտում է հայանպաստ դիրքորոշում: Մնում է հայկական կողմը ևս իր ջանքերը գործադրի սկսված գործը ավարտին հասցնելու և իրականություն դարձնելու համար:
Ի դեպ, 2011թ.-ին Սաակաշվիլին զիջման գնաց և կողմ քվեարկեց Ռուսաստանի՝ ԱՀԿ մտնելուն, որի դիմաց պետք է կյանքի կոչվեր վերոնշյալ պայմանավորվածությունը, և միջնորդ՝ շվեյցարական ընկերության վերահսկողությամբ բեռները պետք է անցնեին Աբխազիայի և Հարավային Օսիայի տարածքով, միևնույն ժամանակ կողմերից պահանջվում էր հիշյալ պայմանագրի շրջանակներում չշահարկել տարածքային ամբողջականության հարցը»,-նշել է վրացագետը:

Экономика 20:50 09/02/2017 Регион
Эксперт: Россия и Грузия достигли беспрецедентной договоренности в пользу Армении, вскоре появится альтернатива Верхнему Ларсу
Инициатива премьер-министра Армении Карена Карапетяна касательно альтернативы дороге Верхний Ларс начинает реализовываться: Россия и Грузия достигли договоренности в пользу Армении. Об этом написал эксперт по Грузии Алик Эроянц на своей странице в социальной сети Facebook, напомнив недавнее поручение главы армянского правительства.
Отметим, через КПП Верхний Ларс на российско-грузинской границе пролегает единственная сухопутная дорога, связывающая Армению с Россией. Премьер-министр Армении Карен Карапетян на заседании правительства 26 января поручил министру транспорта, связи и информационных технологий РА Ваану Мартиросяну обсудить с грузинской и российской сторонами вопрос поиска альтернативных Верхнему Ларсу маршрутов. «С учетом переговоров с коллегами из РФ, поручаю обсудить с грузинской и российской сторонами вопрос ограничения из-за погодных условий  пропускной способности автомобильной дороги Степанцминда-Ларс. Представить до 1 марта в Аппарат правительства Армении предложения относительно организации транспортных перевозок по альтернативным маршрутам», – подчеркнул премьер Армении.
«Несомненно, это очень сложная и трудновыполнимая задача, поскольку ее решение зависит не только от одной или двух сторон, более того, здесь есть определенный столкновение политических интересов, что препятствует скорейшему процессу улучшения российско-грузинских отношений. И тем не менее, как мы и прогнозировали некоторое время назад, процесс по поиску альтернативы Верхнему Ларсу уже продвигается», – отметил эксперт.
Он также отметил, что результаты встречи спецпредставителя премьера Грузии по связям с Россией Зураба Абашидзе и заместителя главы МИД РФ Григория Карасина в Праге могут стать беспрецедентными – с точки зрения фиксирования положительной динамики. Как стало известно после встречи, стороны решили реализовать заключенный еще 9 ноября 2011 года договор о сотрудничестве между Грузией и Россией, согласно которому планируется осуществление торговой деятельности и установление транспортного сообщения через Абхазию и Южную Осетию.
«Это означает, что скоро у нас появится альтернативный Верхнему Ларсу сухопутный маршрут, по которому армянские грузовые перевозки будут осуществляться более оперативно. Данная договоренность между Москвой и Тбилиси несомненно беспрецедентна по своему содержанию и однозначно отражает позицию армянской стороны. Остается только, чтобы армянская сторона тоже приложила усилия с целью обеспечить претворение этой договоренности в жизнь», – отметил Алик Эроянц.
«Кстати, в 2011 году Михаил Саакашвили пошел на уступки и проголосовал за вступление России во Всемирную торговую организацию (ВТО), взамен на это необходимо было реализовать вышеупомянутую договоренность, и грузы под контролем посредника – швейцарской фирмы – должны были проходить через территорию Абхазии и Южной Осетии. Но в то же самое время от сторон требовалось не спекулировать вопросом территориальной целостности», – сказал эксперт по Грузии.