Քաղաքական 13:52 24/03/2017 Հայաստան
Հայաստանի 1145 քաղաքացու շրջանում անցկացված հարցումների համաձայն՝ հարցվածների 82,8 տոկոսը ցանկանում է, որպեսզի 2017թ. Խորհրդարանական ընտրություննրից հետո Կարեն Կարապետյանը մնա  վարչապետի պաշտոնում: Հարցման արդյունքները լրագրողներին ներկայացրեց  հարցումն իրականացրած Gallup International Association-ի հայաստանյան ներկայացուցչության տնօրեն Արամ Նավասարդյանը:
Հարցվածների 34,8  տոկոսը «Կցանկանաք արդյոք, որպեսզի 2017թ. Խորհրդարանական ընտրություննրից հետո Կարեն Կարապետյանը մնա վարչապետի պաշտոնում» պատասխանել է՝ միանշանակ այո, 48,0 տոկոսը՝ ավելի շուտ այո, 6,9 տոկոսը՝ ավելի շուտ ոչ, 4,8 տոկոսը՝ միանշանակ ոչ:
«Սա գրեթե վերջին հինգ տարվա ընթացքում գրանցած ամենաբարձր ցուցանիշն է քաղաքական գործիչների մեջ: 82,8 տոկոսը բավական մեծ ցուցանիշ է»,- ասաց նա:
Հարցվածների 61,7 տոկոսը դրական է վերաբերում այն հանգամանքին, որ Կարեն Կարապետյանը մասնակցում է ՀՀԿ քարոզարշավին:  Հարցին, թե «ինչպես եք վերաբերվում Հայաստանի Հանրապետական Կուսակցության քարոզարշավին ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանի մասնակցությանը», պատասխանել են՝  18,6 տոկոսը՝ լիովին դրական, 43,1 տոկոսը՝ ավելի շուտ դրական, 14,8 տոկոսը՝ ավելի շուտ բացասական, 11,5 տոկոսը՝ ընդհանրապես բացասական:
Հարցին՝ «Ինչպես եք գնահատում ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանի գործելաոճը», 25,1 տոկոսը՝ լիովին դրական, 55,5 տոկոսը՝ ավելի շուտ դրական, 10 տոկոսը՝  ավելի շուտ բացասական,   4,5 տոկոսը՝ ընդհանրապես բացասական:
«81 տոկոսը դրական է գնահատել վարաչպետ Կարեն Կարապետյանի գործալաճը, ինչը բավական բարձր ցուցանիշ է, բավական ստաբիլ գրանցվում է մեզ մոտ վերջին կես տարվա ընթացքում»,- ասաց Ա. Նավասարդյանը:
«Ինչպես եք գնահատում նոր ձևավորված կառավարության կատարած աշխատանքը վերջին 6 ամիսների ընթացքում» հարցին պատասխանել են՝ 10,9 տոկոսը՝  լիովին դրական, 48,5 տոկոսը՝ ավելի շուտ դրական, 22,3 տոկոսը՝ ավելի շուտ բացասական, 12,5 տոկոսը՝ ընդհանրապես բացասական: Ընդհանուր առմամբ 59,4 տոկոսը նշել է, որ դրական են գնահատում կառավարության աշխատանքը վերջին վեց ամսվա ընթացքում:
«ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանի նշանակումից հետո հասարակության մոտ ձևավորվել էր դրական սպասումերի ֆոն: Ըստ ձեզ որքանով արդարացան այդ դրական սպասումները կառավարման 6 ամիսների ընթացքում» հարցին՝ քաղաքացիները պատասխանել են՝ 7,4 տոկոսը՝ ամբողջական արդարացան, 54,8 տոկոսը՝ որոշ չափով արդարացան, 17.9 տոկոսը՝ որոշ չափով չարդարացան, 12,7տոկոսը՝ ընդհնարապես չարդարացան: Այսինքն՝ սպասումները 62,2 տոկոսի մոտ արդարացել են:
«Նշեք այն 3 ոլորտները, որոնց հիմնախնդիրներով ըստ ձեզ պետք Է զբաղվի ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանը առաջին հերթին» հարցին պատասխանել են՝ 72.9 տոկոսը՝ աշխատատեղեր, 37,1 տոկոսը՝ տնտեսություն, 25,9 տոկոսը՝ կոռուպցիա, նաև՝ կրթություն, առողջապահություն, սոցիալական հիմնախնդիրներ, արտաքին քաղաքականություն, գյուղատնտեսության աջակցություն, բնապահպանություն:
Նշենք, որ Gallup International Association-ի հայաստանյան ներկայացուցչությունն իրականացրել է   հետազոտություն՝   «ԱԺ ընտրություններ -2017 (2-րդ փուլ) Քաղաքական Կուսակցությունները և Դաշինքների ցուցանիշներն առ մարտ 20-ն» թեմայով: Հարցմանը մասնակցել է 1145 քաղաքացի: Հետազոտությունն իրականացվել է մարտի 12-ից մարտի 19-ը Հայաստանի տարածքում:

18:57 24/03/2017 Армения
Gallup International: Свыше 80% граждан Армении хотят видеть Карена Карапетяна на посту премьера и после выборов
Согласно опросам, проведенным в Армении в 2017 году среди 1145 граждан РА, 82,8% респондентов хотят, чтобы после предстоящих выборов в Национальное Собрание РА 2 апреля с.г. премьер-министр Карен Карапетян остался на своей должности. Результаты соцопроса представил сегодня на пресс-конференции директор армянского представительства Gallup International Association Арам Навасардян.
На вопрос «Вы бы хотели, чтобы после предстоящих парламентских выборов 2 апреля с.г. Карен Карапетян остался в должности премьер-министра», 34,8% респондентов ответили «однозначно “да”»; 48% – «скорее “да”, чем “нет”»; 6,9% – «скорее “нет”, чем “да”»; 4,8 % – «однозначно “нет”».
«Это, кажется, самый высокий зарегистрированный рейтинг политического деятеля за последние 5 лет. 82,8% – довольно высокий показатель», – отметил он.
61,7 % из числа всех респондентов положительно относятся к тому обстоятельству, что Карен Карапетян участвует в агитационной кампании правящей Республиканской партии Армении.
На вопрос о том, как относятся граждане к участию премьер-министра Карена Карапетяна в агиткампании РПА, респонденты ответили следующим образом: 18, 8 % – «абсолютно положительно», 43,1% – «скорее положительно»; 14,8 % – «скорее отрицательно»; 11,5% – «абсолютно отрицательно».
На вопрос «Как вы оцениваете деятельность Карена Карапетяна» респонденты ответили: 25,1% – «абсолютно положительно»;  55,5% – «скорее положительно»; 10% – «скорее отрицательно»;  4,5%  – «абсолютно отрицательно».
«81 % опрошенных граждан РА положительно относится к деятельности и стилю работы премьера Карена Карапетяна, что также является довольно высоким показателем и уже на протяжении полугода данный показатель не меняется», – подчеркнул А. Навасардян.
На вопрос «Как вы оцениваете работу правительства РА за последние 6 месяцев» респонденты ответили: 10,9% – «полностью положительно»; 48,5% – «скорее положительно»; 22,3% – «скорее отрицательно»; 12,5% – «абсолютно отрицательно». В общем, 59% респондентов положительно оценили работу правительства за последние полгода.
«После назначения Карена Карапетяна премьер-министром РА в обществе сформировался положительный фон ожиданий от нового правительства», – отметил он.
На вопрос, оправдались ли ожидания граждан РА за последние полгода деятельности правительства, 7,4 % – «полностью оправдались»; 54,8 % – «в некоторой степени оправдались»; 17, 9 % – «в некоторой степени не оправдались»; 12,7 % – «полностью не оправдались». Таким образом, у 62,2% респондентов все же оправдались ожидания касательно нового правительства Армении.
«Отметьте три сферы, проблемами которых должен заниматься премьер К. Карапетян в первую очередь» – на данный вопрос респонденты ответили следующим образом: 72,9% – рабочие места; 37,1% – экономика; 25,9 % – коррупция. Респонденты также отметили такие сферы, как образование, здравоохранение, социальные проблемы, внешняя политика, поддержка сельского хозяйства, защита окружающей среды.
Отметим, что армянское представительство Gallup International провело исследование также по другой теме: «Выборы в НС РА 2017 (2 этап выборов): рейтинги политический сил по состоянию на 20 марта». В опросе приняли участие 1145 граждан РА. Опрос проводился с 12 по 19 марта на территории Армении.