Քաղաքական 11:26 04/04/2017 Հայաստան
Ընտրական գործընթացի ավարտից հետո մենք ակնկալում ենք գործակցել ժողովրդավարական ճանապարհով ընտրված նոր խորհրդարանի ու կառավարության հետ: Այս մասին ասվում է Հայաստանում անցկացված խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքների վերաբերյալ ԵՄ մամուլի քարտուղար Մայա Կոսիյանչիչի տարածած հայտարարության մեջ։
Հայտարարությունում նշվում է, որ ընտրությունները եղել են լավ կազմակերպված և հիմնական ազատությունները ընդհանուր առմամբ պահպանվել են։
Ստորև ներկայացնում ենք հայտարարության տեքստը.
«Ապրիլի 2-ին Հայաստանում տեղի են ունեցել խորհրդարանական ընտրություններ: Ընտրությունների միջազգային դիտորդական առաքելության նախնական եզրակացությունների համաձայն՝ ընտրությունները լավ էին կազմակերպված, և ընդհանուր առմամբ պահպանվել են հիմնարար ազատու-թյունները:
Այնուհանդերձ, ընտրությունների վրա հետք են թողել ընտրակաշառքների վերաբերյալ արժանահավատ տեղեկատվությունները և պետական ծառայողների և մասնավոր ընկերությունների աշխատակիցների նկատմամբ կիրառված ճնշումները, որ, ընդհանուր առմամբ, հանգեցրել են հասարակության ընդհանուր անվստահությանը ու ընտրությունների նկատմամբ վստահության բացակայությանը: Ընտրությունների արդյունքներն այս ամենով հանդերձ արտացոլում են հայ ժողովրդի ընդհանուր կամքը:
Չնայած աննախադեպ քանակության միջազգային ու ազգային դիտորդների համար բարենպաստ պայմաններ էին ստեղծվել դիտորդական առաքելությունն իրականացնելու համար, բայցևայնպես միջազգային ՀԿ-ներին չէին հրավիրել դիտորդության, ինչը հակասում է 1990թ. ընդունված ԵԱՀԿ Կոպենհագենյան փաստաթղթին։ Դիտորդների միջազգային առաքելությունը ողջունել է ինչպես նոր տեխնոլոգիաների ներդրումը, ինչին ԵՄ-ն աջակցել էր Հայաստանի իշխանությունների հետ համատեղ արդյունավետ իրականացված նախագծի շրջանակում, այնպես էլ իրավական շրջանակի բարեփոխումները։ Չնայած որոշ աննշան տեխնիկական խնդիրներին՝ քվեատուփերի լցոնման, կրկնակի քվեարկության, հաշվարկի և արդյունքների ամփոփման գործընթացում ավելի քիչ անճշտություններ են գրանցվել դիտորդների կողմից:
ԵՄ-ն հանձնառու է աջակցել Հայաստանի կայուն, ժողվորդավարական ու բարգավաճ ապագային։ Ընտրական գործընթացի ավարտից հետո մենք ակնկալում ենք գործակցել ժողովրդավարական ճանապարհով ընտրված նոր խորհրդարանի ու կառավարության հետ՝ ամրապնդելու մեր քաղաքական երկխոսությունն ու շարունակելու տնտեսական և սոցիալական բարեփոխումների մեր աջակցությունը նաև Հայաստանի-ԵՄ համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության մասին համաձայագրի հիման վրա, ինչպես նաև վերանայված Եվրոպական հարևանության քաղաքականության և Արևելյան գործընկերության ավելի լայն շրջանակներում»:

Politics 11:39 04/04/2017 World
“The European Union is committed to a stable, democratic and prosperous future of Armenia,” European Commission spokesperson Maja Kocijancic said on Tuesday, commenting on the Parliamentary elections held in Armenia on April 2. The Statement posted on EU External Action Service notes elections were well-administered and fundamental freedoms were generally respected, however, “the elections were tainted by credible information about vote-buying, and pressure on civil servants and employees of private companies, which contributed to an overall lack of public confidence and trust in the elections. Kocijancic next point out that t an unprecedented number of international and domestic observers were provided an enabling environment to carry out their work, yet international non-governmental organisations were not invited to observe, in contradiction to the 1990 OSCE Copenhagen Document.
“The International EOM welcomed the introduction of new technologies, which the European Union supported through a project successfully implemented alongside the Armenian authorities, as well as reforms of the legal framework. Despite some minor technical problems, fewer irregularities concerning ballot box stuffing, double voting, counting and tabulation of results were recorded by observers,” the statement read.
In conclusion, the EU vows to working with the democratically elected new Parliament and Government to strengthen our political dialogue and continue support to economic and social reform including on the basis of the recently initialled EU–Armenia Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement and within the larger framework of revised European Neighbourhood Policy and the Eastern Partnership.