Քաղաքական 12:43 09/05/2017 Հայաստան
Հայաստանի արտաքին գործերի փոխնախարար Կարեն Նազարյանը համամիտ չէ այն կարծիքների հետ, որի համաձայն, Երևանում ԵԱՀԿ գրասենյակի փակումը Հայաստանի դիվանագիտության պարտությունն է:
«Համաձայն չեմ այդ տեսակետի հետ, որովհետև ԵԱՀԿ մշտական խորհրդի վերջին նիստի ժամանակ քննարկվել է այդ հարցը, և հակառակը, անդամ պետությունների կողմից դրվատանքի խոսքեր են հնչել Հայաստանի Հանրապետության մասին»,-ասաց նա Հաղթանակի զբոսայգում լրագրողների հետ ճեպազրույցում:
Փոխնախարարի խոսքով, Երևանում գրասենյակի փակումը որևէ կերպ չի խանգարի կազմակերպության ու Հայաստանի արդյունավետ համագործակցությանը:

Politics 13:39 09/05/2017 Armenia
Armenian Deputy Foreign Minister Karen Nazaryan does not agree with the views that the closure of the OSCE Office in Yerevan marks the defeat of the Armenian diplomacy.
“I do not agree with that opinion, since the last meeting of the OSCE Permanent Council addressed the issue, with the member states praising the Republic of Armenia,” the minister said at the briefing during the festive event held at Victory Park.
In the deputy minister’s words, the closure of the OSCE Office will not affect the efficient cooperation between the organization and Armenia.
He noted that the projects will be implemented, with the ways still under discussion.
“I am convinced that this gap will be filled,” he added.
Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan offered his deepest condolences to the Iranian government and Foreign Ministry  following the...