Քաղաքական 17:21 30/05/2017 Հայաստան
Ժամանակակից մարտահրավերները պարտադրում են համադրել ուժերը՝ դրանց արդյունավետ դիմակայելու համար, այս մասին նշել է պաշտոնական այցով Կիպրոսի հանրապետությունում գտնվող Հայաստանի պաշտպանության նախարարը Վիգեն Սարգսյանն՝ այսօր Կիպրոսի արտաքին գործերի նախարար Իոաննիս Կասուլիդեսի հետ հանդիպման ժամանակ։
Նախարարի խոսքով՝ լարվածության նոր օջախների ձևավորումն անթույլատրելի է և հղի անկանխատեսելի հետևանքներով։ Այս առումով, ըստ նախարար Սարգսյանի, առավել շեշտադրվում է ընդհանուր շահեր ունեցող պետությունների ջանքերի համադրումն ու արդյունավետ երկխոսության զարգացումը։
Իոաննիս Կասուլիդեսը կարևորել է նաև հայ համայնքի գործոնը, որը լիարժեք ինտեգրվել է Կիպրոսի հասարակական-քաղաքական կյանքին՝ միևնույն ժամանակ նաև պահպանելով իր ազգային ինքնությունը։
Կիպրոսի արտաքին գործերի նախարարի համոզմամբ՝ Վիգեն Սարգսյանի այցը կարող է հզոր ազդակ դառնալ հայ-կիպրական համագործակցության խորացման համար, մասնավորապես՝ պաշտպանական ոլորտում։ Նախարար Կասուլիդեսը ջերմությամբ է վերհիշել Հայաստան կատարած իր այցերը։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են նաև արցախյան և կիպրոսյան հիմնախնդիրները։ Կիպրոսի արտգործնախարարի համոզմամբ՝ սխալ է զուգահեռներ անցկացնելը երկու այս խնդիրների միջև, քանի որ, իր տարբերություն Հյուսիսային Կիպրոսի, որը բռնազավթվել է Թուրքիայի կողմից, Արցախը հայերի պատմական տարածքն է, նրանք այնտեղ միշտ են եղել, պայքարել են իրենց անվտանգության համար և անկախություն հռչակել։

Politics 19:15 30/05/2017 Armenia
Modern challenges make different countries combine their efforts to resist efficiently, Armenia’s Defense Minister Vigen Sargsyan said at a meeting with Minister of Foreign Affairs of the Republic of Cyprus Ioannis Kasoulides on Monday. To note, Vigen Sargsyan is paying an official visit to the Republic of Cyprus.
In the minister’s words, the formation of new trigger points is unacceptable and may lead to unforeseen consequences.  In this respect, Minister Sargsyan said, the combination of efforts and development of efficient dialogue of countries sharing common interest are quite actual.
Ioannis Kasoulides pointed the factor of the Armenian community, they had fully integrated into the social and political life of Cyprus, at the same time preserving its national identity.
Foreign Minister of Cyprus noted Minister Sargysan’s visit may provide new impetus to deepening of Armenian-Cypriot cooperation, namely in the defense sector.
As the RA defense ministry reports, the parties discussed the Artsakh and Cyprus issues during the talks. In Minister Kasoulides’s conviction, it is erroneous to draw parallels between these two issues, as unlike Northern Cyprus which has been occupied by Turkey, Artsakh is the historical land of Armenians, who have lived there for centuries, struggled for their security and ultimately declared independence.