Քաղաքական 17:04 23/06/2017 Հայաստան
ՀՀ արտգործնախարարությունը Նորվեգիայի միգրացիոն ծառայությունից փորձում է ճշտել Ռուսաստանի հյուսիսային սահմանը հատած և Նորվեգիայում հայտնված 6 հայերի ինքնությունը։ Panorama.am-ի թղթակցի հետ զրույցում այս մասին հայտնեց ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության մամուլի խոսնակ Տիգրան Բալայանը:
Նրա խոսքով, Նորվեգիայի ոստիկանությունը հաստատել է, որ ռուս-նորվեգական սահմանը ՀՀ քաղաքացիներ են անցել, սակայն Հայաստանի ԱԳՆ-ն փորձում է այդ երկրի միգրացիոն ծառայությունից գրավոր հարցմամբ պարզել՝ ինչ ապացույցներ կան, որ սահմանը հատած անձինք ՀՀ քաղաքացիներ են։ Այս պահի դրությամբ որևէ նորություն այս մասով չկա։
Հիշեցնենք, որ ըստ  Associated Press-ի՝ հունիսի 20-ին 6 հայ փախստականները հատել են Արկտիկայի հեռավոր սահմանային անցակետը՝ Ռուսաստանից մուտք գործելով Նորվեգիա: Նրանց թվում առնվազն մեկ երեխա կա։ Ռուսաստանից Նորվեգիա մուտք գործած անձինք 4 -58 տարեկան են:
Պարբերականը նաև հիշեցրել է, որ 2015-ի հոկտեմբերի 30-ից հետո սա առաջին դեպքն է, երբ փախստականներն անցնում են Նորվեգիայի սահմանը:

Политика 17:53 23/06/2017 Армения
МИД Армении пытается получить доказательства о гражданстве 6 армян, пересекших в Арктике госграницу России и Норвегии
МИД Армении пытается выяснить личности 6 армян, пересекших самую северную границу России и оказавшихся в Норвегии. Об этом сообщил Panorama.am пресс-секретарь МИД РА Тигран Балаян.
По его словам, ведомство связалось с миграционной службой Норвегии и ждет ответа на письменный запрос о том, какие имеются доказательства касательно армянского гражданства данных лиц. На данный момент новостей на сей счет нет.
Однако, отметил Т. Балаян, в Полиции Норвегии подтвердили, что российско-норвежскую границу пересекли граждане РА.
Напомним, ранее информагентство Associated Press сообщило, что 20 июня шестеро армянских беженцев пересекли госграницу в Арктике, осуществив тем самым переход из России в Норвегию. Отмечалось, что в их числе по меньшей мере один ребенок. Представители КПП с норвежской стороны заявили, что нарушители – в возрасте от 4 до 58 лет. Пока неясно, являются ли они членами одной семьи. Associated Press подчеркивало, что после 30 ноября  2015 года это первый случай нарушения данной границы.