Հասարակություն 14:20 24/07/2017 Հայաստան
«Արտաշատի գազալցակայաններից մեկում այսօր տեղի ունեցած պայթյունի պատճառը դեռևս պարզ չէ: Համապատասխան փորձագիտական եզրակացության արդյունքում պատճառը պարզ կլինի»,- լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց ՀՀ ԱԻՆ Ճգնաժամային կառավարման ազգային կենտրոնի պետ Հովհաննես Խանգելդյանը:
Նա տեղեկացրեց, որ այս տարի Հայաստանում ընդհանուր առմամբ 11 պայթյուն է գրանցվել, 2016-ին՝ 6-ին: Ինչ վերաբերում է գազալցակայաններում պայթյուններին, Հ. Խանգելդյանի խոսքով, կտրուկ շատացում, դինամիկ փոփոխություն նախորդ տարվա համեմատ չկա:
«2016 թվականից գազալցակայաններում ստուգման ծավալուն գործընթաց մեկնարկեց, ինչի արդյունքում նվազել են դժբախտ պատահարները, խախտումները: Կարծում եմ՝ զանգվածային ստուգումները մեծ արդյունք տվեցին»,- նշեց ԱԻՆ Ճգնաժամային կառավարման ազգային կենտրոնի պետը:

Общество 14:42 24/07/2017 Армения
О. Хангелдян: Масштабные проверки на АГЗС в Армении дали результат, число нарушений и несчастных случаев сократилось
Причина взрыва на автомобильной газозаправочной станции (АГЗС) в городе Арташат Араратской области Армении пока не известна. Причина выяснится после получения результатов соответствующей экспертизы. Об этом заявил сегодня на пресс-конференции начальник Национального центра кризисного управления министерства по чрезвычайным ситуациям Армении Ованнес Хангелдян.
По его словам, в этом году в Армении зарегистрировано 11 случаев взрыва, в 2016 – 6. Что же касается взрывов на АГЗС, как отметил Ованнес Хангелдян, резкого увеличения инцидентов, по сравнению с минувшим годом, нет.
«С 2016 года стартовал масштабный процесс проверок на АГЗС, в результате этого сократилось число несчастных случаев, нарушений. Считаю, массовые проверки дали свой результат», –  указал Ованнес Хангелдян.