Տնտեսություն 11:47 17/08/2017 Հայաստան
Ընթացիկ տարում ՀՀ գյուղատնտեսության նախարարությունը չի նախատեսում սերմ ներմուծել այն պարագայում, եթե տեղական սերմարտադրողներն ապահովեն ներքին պահանջարկը: Այս մասին հայտարարել է գյուղատնտեսության նախարար Իգնատի Առաքելյանը:
Գյուղատնտեսության նախարարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնի փոխանցմամբ, նա նախօրեին աշխատանքային այցով եղել է Գեղարքունիքի մարզում:
«Մենք նախատեսում ենք ոլորտի զարգացման համար դադարեցնել սերմերի ներկրումը հանրապետություն`  հնարավորություն տալով, որպեսզի տեղի սերմարտադրողներն իրացնեն իրենց արտադրանքը»,-ասել է նախարարը:
Առաքելյանի խոսքով,  Հայաստանում գործող սերմարտադրողների հետ հանդիպումների ժամանակ նրանք նշել են, որ պատրաստ են գյուղացիական տնտեսություններին ապահովել տեղական արտադրության սերմերով:
«Եթե պահանջարկն ավելին լինի, քան իրենց առաջարկն է, ապա միայն այդ դեպքում կկազմակերպվի սերմերի որոշ խմբաքանակի ներկրում»,-նշել է նախարարը:

Экономика 12:47 17/08/2017 Армения
Министерство сельского хозяйства Армении не станет в текущем году импортировать семена, если местные производители сумеют удовлетворить внутренний спрос. Об этом заявил глава Минсельхоза РА Игнатий Аракелян.
Как передает пресс-служба ведомства, министр накануне с рабочим визитом побывал в Гегаркуникской области, где и заявил, что для развития сферы правительство намерено прекратить импорт семян и дать возможность местным производителям сбыть свою продукцию.
По его словам, местные производители семян в ходе проведенных в связи с этим встреч заверили, что готовы удовлетворить спрос.
«Только в том случае, если спрос окажется выше их предложения, будет организован импорт определенной партии семян», – отметил министр.