Քաղաքական 18:13 22/08/2017 Տարածաշրջան
Ադրբեջանում կրոնական գործիչների նկատմամբ կիրառվող բռնաճնշումները կրկին սկսել են գրավել ադրբեջանական խնդիրներով զբաղվող իրանական աղբյուրների և փորձագիտական շրջանակների ուշադրությունը:
Ֆեյսբուքյան իր էջում իրանագետ Արմեն Իսրայելյանը նաև գրում է, որ Ադրբեջանի իշխանությունների հասցեին ուղղված քննադատության մեջ հետաքրքիր շեշտադրումներ են ավելացել, որոնց մի մասն ուղղված է Ադրբեջանի ներքին լսարանին, իսկ մյուս մասը՝ միջազգային հանրությանը, մասնավորապես «իսլամական աշխարհին»:
Իրանի փորձագիտական շրջանակները երկրի ներսում խնդիրներ չունենալու համար Իլհամ Ալիևին կոչ են անում փոխել արտաքին ուժերի ազդեցության տակ գտնվող էլիտայի կազմը՝ ակնարկելով սալաֆիական-վահաբիական խմբավորումների և գյուլենականների՝ Ադրբեջանում ծավալած գործունեությունը:
«Ինչ վերաբերում է երկրորդ հատվածին, ապա Իրանի տեղեկատվական դաշտում հեղինակություն վայելող տեղեկատվական ռեսուրսներից մեկն այսօր, անդրադառնալով Ադրբեջանի իշխանությունների վարած կրոնական քաղաքականությանը, նկատել է, որ դրա հետևանքով Բաքուն հեղինակազրկվել է իսլամական աշխարհում՝ նույնիսկ ակնարկելով, որ այդ հանգամանքից կարող է օգտվել նաև Հայաստանը»,-գրել է նա:

Политика 18:37 23/08/2017 Регион
Иранские СМИ: Азербайджан лишился авторитета в исламском мире, и этим может воспользоваться также Армения
Религиозные преследования в Азербайджане вновь стали привлекать внимание СМИ Ирана и экспертных кругов, занимающихся связанными с Баку вопросами. Об этом написал на своей странице в социальной сети Facebook востоковед, эксперт по вопросам Ирана Армен Исраелян.
Эксперт также отметил, что в критике, озвучиваемой в адрес азербайджанских властей, стали прослеживаться новые примечательные акценты, часть из которых нацелена на внутреннюю аудиторию Азербайджана, а другая направлена на международное сообщество, в частности, исламский мир.
Во избежание проблем внутри страны экспертные круги Ирана призывают президента Азербайджана Ильхама Алиева изменить состав элиты, находящийся под воздействием внешних сил, намекая на деятельность ваххабитско-салафийских групп и сторонников гюленизма.
«Что касается второй части, то один из авторитетных ресурсов Ирана, обратившись 22 августа к религиозной политике Баку, отметил, что вследствие этого Азербайджан лишился авторитета в исламском мире. При этом ресурс намекает, что данным обстоятельством может воспользоваться также Армения», – написал А. Исраелян.