Սպորտ 13:00 19/09/2017 Հայաստան
Սեպտեմբերի 28-ից հոկտեմբերի 2-ը Գերմանիայի Օբերսդորֆ քաղաքում կկայանա գեղասահքի վարկանիշային մրցաշար: Մասնակիցները կպայքարեն 2018 թվականին Հարավային Կորեայի Պհենչհան քաղաքում կայանալիք ձմեռային օլիմպիական խաղերի վերջին ուղեգրերի համար:
Մրցաշարին կմասնակցեն Հայաստանի ներկայացուցիչներ Սլավիկ Հայրապետյանը, Անաստասիա Գալուստյանը (երկուսն էլ՝ մենասահք) և Թինա Կարապետյան/Սիմոն Պրու Սենեկալ պարային երկյակը: Օլիմպիական վարկանիշ նվաճելու ավելի մեծ հնարավորություններ ունի Անաստասիա Գալուստյանը, որին այս տարի Հելսինկիում կայացած աշխարհի առաջնությունում ընդամենը մեկ տեղ չբավարարեց Պհենչհանի օլիմպիական ուղեգիր ստանալու համար:
ՀԱՕԿ լրատավականի հետ զրույցում Հայաստանի գեղասահքի ֆեդերացիայի նախագահ Մելանյա Ստեփանյանն ասել է, որ գեղասահորդները շարունակում են պատրաստվել պատասխանատու մեկնարկին:
«Սլավիկ Հայրապետյանը մարզվում է Ռուսաստանի Ադլեր քաղաքում՝ Ալեքսեյ Ուրմանովի և հոր՝ Սամվել Հայրապետյանի մոտ: Հոկտեմբերի 22-ից 26-ը նա հանդես կգա Բրատիսլավիայում կայանալիք մրցաշարում, որտեղից անմիջապես կմեկնի Օբերսդորֆ:
Անաստասիա Գալուստյանը վերջերս միջազգային մրցաշարի մասնակցեց Իտալիայում: Նաստյան այնքան էլ բարձր արդյունք ցույց չտվեց, բայց նա պետք է մարզավիճակի գագաթնակետին հասնի ընտրական մրցաշարում: Հիմա մարզվում է Մոսկվայում՝ իր ծնողների մոտ:
Մեր պարային երկյակը մարզվում է տանը՝ Կանադայում: Թինան և Սիմոնն Ամերիկայի Սոլթ Լեյք Սիթիում մասնակցեցին միջազգային մրցաշարի: Նրանք նույնպես նախատեսում են հանդես գալ Սլովակիայում:
Հոկտեմբերի 27-ին բոլորով կհավաքվենք Օբերսդորֆում: Չէի ցանկանա կանխատեսումներ անել, բայց կասեմ, որ հավատում եմ մեր մարզիկներին: Կարիք չկա նրանց բացատրել վարկանիշային մրցաշարի կարևորությունը: Վստահ եմ՝ սառույցի վրա կանեն առավելագույնը, արդյունքի հասնելու համար»,- եզրափակել է Մելանյա Ստեփանյանը:

Армянские фигуристы продолжают подготовку к ответственному старту
С 28 сентября по 1 октября в немецком Оберсдорфе состоится рейтинговый турнир по фигурному катанию. Об этом сообщает пресс-служба НОК Армении.
Участники поборются за последние путевки на зимние Олимпийские игры 2018 года в южнокорейском Пхёнчхане.
В соревновании выступят представители Армении Славик Айрапетян, Анастасия Галустян (оба - одиночное катание) и танцевальная пара Тина Карапетян/Симон Пру-Сенекал).
Наиболее высокие шансы на завоевание олимпийского рейтинга у Анастасии Галустян, которой на чемпионате мира этого года в Хельсинки не хватило лишь одного места для попадания в Пхёнчхан.
Президент Федерации фигурного катания Армении Мелания Степанян рассказала, что фигуристы продолжают готовиться к ответственному старту.
«Славик Айрапетян тренируется в российском городе Адлер у Алексея Урманова и своего отца - Самвела Айрапетяна. С 22 по 26 октября он выступит на международном турнире в Братиславе, откуда сразу отправится в Оберсдорф.
Анастасия Галустян недавно участвовала в международном турнире в Италии. Настя показала не очень высокий результат, но она должна выйти на пик формы к отборочному турниру. Сейчас она тренируется в Москве у своих родителей.
Наша танцевальная пара тренируется дома в Канаде. Тина и Симон выступили на международном соревновании в американском Солт-Лейк-Сити и также планируют участие в Словакии.
27 октября мы все вместе соберемся в Оберсдорфе. Не хочу делать прогнозов, но скажу, что я верю в наших спортсменов. Им не нужно объяснять важность рейтингового турнира. Убеждена, что все они сделают на льду максимум возможного, чтобы достичь результата», – отметила Мелания Степанян.
- «Короли льда» во главе с Евгением Плющенко намерены добиться массификации фигурного катания в Армении
- Школа по фигурному катанию, правительственный комплекс, кинотеатр… Президент Армении открыл ряд новых объектов в Ереване
- В Армении будут развивать не только фигурное катание, но и хоккей. Ожидания Ирины Родниной от новой школы в Ереване