Քաղաքական 18:33 21/09/2017 Հայաստան
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ընդունել է ԱՄՆ կոնգրեսականների պատվիրակությանը, որի կազմում են ինչպես Հանրապետական, այնպես էլ Դեմոկրատական կուսակցությունների ներկայացուցիչներ, Կոնգրեսի հայկական հարցերով հանձնախմբի համանախագահներ Ֆրենք Փալոունը և Ջեքի Սփիըրը, կոնգրեսականներ Աննա Էշուն, Թուլսի Գեբրդը և Ջիմ Սենսենբրեները: Այս մասին հայտնում է ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունը։
Նշելով, որ ԱՄՆ Կոնգրեսի երկկուսակցական պատվիրակության այցը Հայաստան վկայում է այն մասին, որ ԱՄՆ-Հայաստան հարաբերությունների զարգացման և խորացման հարցում Հայաստանը աջակիցներ և բարեկամներ ունի թե՛ հանրապետականների և թե՛ դեմոկրատների շարքերում, Սերժ Սարգսյանը խորհրդանշական է համարել, որ ԱՄՆ կոնգրեսականներն այցելել են Հայաստան երկու երկրների միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման հոբելյանական՝ 25-րդ տարում:
Հանրապետության Նախագահն ընդգծել է, որ անկախությունից ի վեր անցած 26 տարիների ընթացքում Հայաստանը զգալի ձեռքբերումների է հասել տարբեր ոլորտներում, որը հնարավոր է եղել նաև Միացյալ Նահանգների աջակցության շնորհիվ: Նախագահ Սարգսյանը երախտագիտություն է հայտնել բարեկամ Միացյալ Նահանգներին Հայաստանի անկախ պետականության ամրապնդմանն ու զարգացմանն ուղղված այդ օժանդակության, ինչպես նաև այն կարևոր դերակատարության համար, որ ԱՄՆ-ը՝ որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկիր, ունի ԼՂ հիմնախնդրի կարգավորման գործընթացում:
Սերժ Սարգսյանը շնորհակալություն է հայտնել Միացյալ Նահանգների կոնգրեսականներին և հատկապես Կոնգրեսի հայկական հարցերով հանձնախմբի ներկայացուցիչներին՝ այն հսկայական աշխատանքի համար, որ տարիներ ի վեր նրանք իրականացնում են Հայոց ցեղասպանության ճանաչման և դատապարտման ուղղությամբ:
ԱՄՆ կոնգրեսականները նշել են, որ ուրախ են Անկախության տոնի օրը Հայաստանում գտնվելու և տոնը հայ ժողովրդի հետ միասին նշելու հնարավորության համար: Հանդիպմանը ներկա կոնգրեսականներից նրանք, ովքեր առիթ են ունեցել անկախության առաջին տարիներին լինելու Հայաստանում, նշել են, որ երկրում զգալի փոփոխություններ են եղել, և դրական տեղաշարժերն ակնառու են:
Կոնգրեսականներն իրենց պատրաստակամությունն են հայտնել ջանքեր գործադրել հայ-ամերիկյան հարաբերությունների հետագա ընդլայնման և խորացման ուղղությամբ: Նրանք նաև իրենց տպավորություններն են կիսել Հանրապետության Նախագահի հետ Արցախ կատարած այցելությունից՝ նշելով, որ տպավորված են Արցախի ժողովրդավարական առաջընթացով:

Политика 19:11 21/09/2017 Армения
Президент Армении Серж Саргсян сегодня, 21 сентября, принял делегацию конгрессменов США, в состав которой вошли представители как Республиканской, так и Демократической партий, сопредседатели комитета по армянским вопросам в Конгрессе США Фрэнк Паллоне  и Джеки Спиер, конгрессмены Анна Эшу, Тулси Гебрд и Джим Сенсенбренер. Об этом сообщает пресс-служба главы армянского государства.
Отметив, что визит делегации Конгресса США в Армению свидетельствует о том, что в вопросе развития и углубления отношений Армения-США у Армении есть соратники и друзья как среди республиканцев, так и демократов, Серж Саргсян назвал символичным, что конгрессмены США прибыли в республику в юбилейный год, когда отмечается 25-летие установления дипломатических отношений между двумя странами.
Президент подчеркнул: за 26 лет после обретения независимости Армения добилась значительных достижений в различных сферах, что стало возможным и благодаря содействию США. Президент Саргсян выразил благодарность дружественным Соединенным Штатам за это содействие, нацеленное на развитие и укрепление независимой государственности Армении, а также за важную роль, которую США как страна-сопредседатель Минской группы ОБСЕ играют в процессе урегулирования карабахской проблемы.
Серж Саргсян поблагодарил американских конгрессменов и в частности представителей комитета по армянским вопросам за огромную работу, которую они годами осуществляют в направлении признания и осуждения Геноцида армян.
Конгрессмены США в свою очередь отметили, что они рады за возможность находиться в Армении в День независимости и отмечать праздник вместе с армянским народом. Конгрессмены же, побывавшие в Армении и в первые годы независимости республики, отметили: в стране произошли существенные изменения, позитивные сдвиги очевидны.
Конгрессмены выразили готовность прилагать усилия в направлении дальнейшего расширения и углубления армяно-американских отношений. Они также поделились с президентом Армении своими впечатлениями от визита в Республику Арцах (Нагорно-Карабахскую Республику (НКР)), отметив, что впечатлены демократическим прогрессом Арцаха.