Տնտեսություն 11:21 03/10/2017 Հայաստան
ԱԺ այսօրվա նիստում քննարկման է դրված «Անտառարդյունաբերական համալիրի և անտառային տնտեսության բնագավառում համագործակցության մասին» 1998 թվականի սեպտեմբերի 11-ի համաձայնագրում փոփոխություններ կատարելու մասին» արձանագրությունը վավերացնելու մասին օրենքի նախագիծը։
Հիմնական զեկուցող ՀՀ գյուղատնտեսության նախարար Իգնատի Առաքելյանն ասաց, որ փոփոխությունները հիմնականում տեխնիկական բնույթ են կրում։
ԱԺ Հանրապետական խմբակցության անդամ Հայկ Բաբուխանյանը հարց ուղղեց գյուղնախարարին, թե արդյո՞ք այդ համաձայնագրում կա անտառի պահպանության վերաբերյալ ինչ-որ մի բանաձև կամ կետ, որով կարող են համագործակցել ԱՊՀ այլ երկրների հետ, փորձի փոխանակում կատարել և ստանալ այնպիսի առաջարկություններ, որպեսզի ավելի արդյունավետ կարողանան պահպանել անտառները։
«Անտառապահպանության հարցը այսօր պետք է դառնա մեր առաջնահերթ խնդիրներից մեկը»,- շեշտեց պատգամավորը։
Իգնատի Առաքելյանը պատասխանեց. «Իհարկե նախատեսված է, հենց համաձայնագրի նպատակը դա է, և Բելառուսի հանրապետություն իմ նախորդ այցելության ժամանակ մենք պայմանավորվածություն ենք ձեռք բերել կազմել անտառների պահպանման կառավարման պլան։ Այսօր  մենք այն կարգավիճակում ենք, որ հիմնական կառավարման պլանների ժամկետները լրացել են և արդեն հրավերք ենք ուղարկել ու սպասում ենք  մոտակա ժամանակներում մասնագետների այցելություն Հայաստան, որի շրջանակներում կտեսնենք ինչպես կարող ենք համագործակցել։ Կարճ ժամանակահատվածում կազմենք նոր կառավարման պլաններ՝ զարգացնելու մեր անտառների պահպանման գործընթացները»։
Բաբուխանյան արձագանքեց. «Կարծում եմ, եթե այս համաձայնագիրն ընդունվի, մենք կունենանք առաջընթաց անտառների բուժման, ապօրինի ծառահատումների ոլորտում։ Այդ նոր պահպանման պլանը պետք է խնդրեմ, որ հնարավորին չափ շուտ կյանքի կոչեք»։

Общество 12:22 03/10/2017 Армения
На сегодняшнем заседании Национального Собрания Армении на обсуждение вынесен законопроект о ратификации протокола о внесении поправок в «Соглашение о сотрудничестве в области лесопромышленного комплекса и лесного хозяйства» от 11 сентября 1998 года.
Основной докладчик – министр сельского хозяйства Армении Игнатий Аракелян – отметил, что предлагаемые изменения в основном носят технический характер.
Депутат НС РА от фракции Республиканской партии Армении Айк Бабуханян спросил министра, содержится ли в данном соглашении положение касательно охраны лесов, которое позволяет сотрудничать с другими странами СНГ, производить обмен опытом, получать предложения по более эффективной охране лесов.
«Вопрос охраны лесов сегодня должен стать одной из наших приоритетных задач», – сказал депутат.
«Конечно, предусмотрено. Цель соглашения именно в этом и заключается. Во время моего предыдущего визита в Беларусь мы достигли договоренности составить план управления в сфере охраны лесов», – сказал министр, добавив: в ближайшее время ожидается визит специалистов в Армению, в ходе которого планируется обсудить возможности сотрудничества.
«В сжатые сроки составим новые планы управления с целью развития процессов по охране лесов»,  – сказал он.
«Считаю принятие данного законопроекта обеспечить прогресс в сфере охраны лесов, борьбы с незаконной вырубкой. Новый план нужно реализовать как можно скорее», – заявил в ответ Айк Бабуханян.