Քաղաքական 13:17 27/10/2017 Հայաստան
Նախագահ Սերժ Սարգսյանի հանձնարարականի բուն իմաստը հենց բանակի արդիականացումն է: Եռաբլուր պանթեոնում լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՀ պաշտպանության նախարար Վիգեն Սարգսյանը՝ պատասխանելով հարցին, թե նախագահ Սերժ Սարգսյանը հանձնարարել է մշակել բանակի արդիականացման նոր յոթնամյա ծրագիր՝ 2018-2025 թվականների համար, ծրագրի հիմքում ի՞նչ է լինելու:
«Զինված ուժերն ունեն զարգացման բազմաթիվ ծրագրեր,  այսօր խնդիր է դրված  այդ ծրագրերի ավելի թռիչքաձև զարգացման՝ թե սպառազինության, ռազմական տեխնիկայի, թե կրթական ծրագրերի, թե հասարակություն-բանակ կապի ամրապնդման, թե ծառայության նոր տեսակներ ներգրավելու առումով»,- նշեց նախարարը՝ հավելելով, որ Ազգային ժողովում այս օրերին քննարկվող  «Պաշտպանության մասին» և «Զինվորական ծառայության և զինծառայողների կարգավիճակի մասին»  օրենքները բավականին լուրջ  իրավական հիմք են ստեղծում  բանակի արդիականացման,  նոր ծրագրերի ներդրման համար:
Վ. Սարգսյանն ասաց, որ Գերագույն գլխավոր հրամանատարի հանձնարարականից  հետո անմիջապես սկսել են աշխատանքները, անելու են ամեն ինչ  նշված կարճ ժամկետներում այդպիսի ծրագիր ներկայացնելու համար՝ նախ ոլորտի պատասխանատուներին, այնուհետև ավելի լայն քննարկմանը:
«Կարծում եմ՝ շատ կարևոր է, որպեսզի հասարակությունը համախմբվի այդ ծրագրերի իրականացման շուրջ: Խոսքը,  բնավ, պետության միլիտարիզացիայի մասին չէ: Խոսքն այն մասին է, որ մենք որպես հասարակություն, պետք է հասկանանք, որ մեզ նետված է լուրջ մարտահրավեր: Այսօրվա իշխանություններին կարելի է մեղադրել բազմաթիվ բաների մեջ, բայց հաստատ ոչ հակառակորդի ընտրության, ոչ հակառակորդի տեսակի, ոչ տարածաշրջանի նկատմամբ այդ հակառակորդի անպատասխանատու վերաբերմունքի: Մենք պետք է ուղղակի  հասկանանք, թե ինչպես ենք մենք որպես ազգ ամրապնդվում:
Մենք պետք է ընդունենք այն իրականությունը, որում ապրում ենք: Մենք ապրում ենք շատ բարդ տարածաշրջանում: Դա չի նշանակում, որ մենք պետք է տկար լինենք: Պատմությունը ցույց է տալիս, որ բարդությունը հաճախ կոփում է, ավելի ուժեղացնում է, այն ամենը, ինչ մեզ չի սպանում, դարձնում է  ավելի ուժեղ: Մենք պետք է այդ տրամաբանությամբ  կառուցենք մեր Զինված ուժերը,  բանակ-հասարակություն կապը: Վստահ եմ, որ մենք անպայման հաջողելու ենք այդ ճանապարհին»,- ասաց պաշտպանության նախարար Վիգեն Սարգսյանը:

Политика 14:13 27/10/2017 Армения
Суть поручения президента Армении Сержа Саргсяна – именно модернизация армии. Об этом заявил сегодня в беседе с журналистами посетивший воинский пантеон «Ераблур» министр обороны Армении Виген Саркисян, коснувшись лекции президента РА Сержа Саргсяна в Национальном исследовательском университете обороны.
Отметим, президент РА, Верховный главнокомандующий Вооружёнными силами Армении Серж Саргсян 24 октября принял участие в заседании, ознаменовавшем старт новой образовательной программы Национального исследовательского университета обороны МО (НИУО). В ходе заседания он выступил с лекцией, в которой в частности заявил: «Я сегодня ставлю задачу разработать новую семилетнюю программу модернизации армии на 2018-2025 годы. Мы должны сделать эту программу реальностью совместными силами: я, как Верховный главнокомандующий, министр обороны, командный состав Вооружённых сил, наши солдаты и всё общество. Поручаю министру в двухмесячный срок доложить о проделанной им в этом направлении работе. После обсуждений и доработок эта программа будет утверждена 28 января 2018 года, то есть в день рождения нашей Армии».
«У нас имеется множество программ развития ВС, сегодня поставлена задача по более скачкообразному развитию – в плане и вооружения, и военной техники, и образовательных программ, и укрепления связи армия-общество», – сказал министр, добавив: обсуждаемые в эти дни в Национальном Собрании Армении проекты законов «Об обороне» и «О военной службе и статусе военнослужащих» создают достаточно серьезную правовую основу для модернизации армии, внедрения новых программ.
По словам Вигена Саркисяна, непосредственно после поручения президента РА начата соответствующая работа, будет сделано все возможное для представления в сжатые сроки программы сначала ответственным сферы, а затем – для вынесения на более широкое обсуждение.
«Считаю очень важной консолидацию общества вокруг реализации данных программ. Речь вовсе не о милитаризации государства. Речь о том, что мы, как общество, должны понимать, что стоим перед серьезными вызовами. Действующие власти можно обвинять во множестве вещей, но точно не в выборе противника и безответственном отношении этого противника к региону», – сказал В.Саркисян.
«Мы должны принять реальность, в которой живем. Мы живем в очень сложном регионе. Однако это вовсе не означает, что мы должны быть немощными. История показывает, что часто трудности закаляют еще больше, делают сильнее. Всё, что нас не убивает, делает нас сильнее. Мы должны усиливать наши ВС, строить связь армия-общество, руководствуясь данной логикой. Уверен, что мы обязательно добьемся успеха на этом пути», – сказал В.Саркисян.