Հասարակություն 12:18 01/11/2017 Հայաստան
Հանրապետական խմբակցության պատգամավոր Մարգարիտ Եսայանը ԱԺ աշխատակազմի ղեկավար Արա Սաղաթելյանին խնդրեց մանրամասնել, ինչ է արվելու ԱԺ-ում լրագրողների աշխատանքն ավելի դյուրացնելու և արդյունավետ դարձնելու համար:
Սաղաթելյանը հարցով հետաքրքրվող պատգամավորին  առաջարկեց  նիստից հետո ծանոթանալ պատրաստվող նախագծերին, ստեղծվելու է ժամանակակից մեդիամիջավայր:  Ըստ այդմ,  ԱԺ-ում կհատկացվեն առանձին տարածքներ՝ ժամանակակից տեխնիկայով ու օդորակիչներով հագեցած, կլինին պատշաճ աշխատանքային պայմաններ, նորմալ լուսավորություն, որտեղ հեռուստաընկերությունները կարող են նորմալ կադր ստանալ:
«Լինելու է ժամանակակից մեդիա միջավայր, որտեղ ԱԺ-ում հավատարմագրված լրագրողը, անկախ այն բանից, այդ պահին այդտեղ հետաքրքրություն ունի, թե ոչ, կարող է ներկա գտնվել, աշխատել, այդտեղից հետևել հանձնաժողովների ու ԱԺ-ի նիստերին, այլ ոչ թե միջանցքում նստեն ընկճված»,-ասաց Սաղաթելյանը:
Նիստից հետո լրագրողների հետ զրույցում ԱԺ աշխատակազմի ղեկավարն ասաց, որ լրագրողների համար միջավայրերի ստեղծման աշխատանքներն արված կլինեն մինչև հաջորդ տարվա սեպտեմբեր:
«Բացի այդ, գրադարանի բազայի վրա կստեղծենք քննարկման կենտրոն, որը հնարավորություն կտա մի բաժակ սուրճի շուրջ նստել ու հասկանալ քննարկվող թեման»,-ասաց նա:
2018-ի բյուջեի նախագծի քննարկմանը «Ելք» խմբակցությունից Արտակ Զեյնալյանը հետաքրքրվեց վարչական սարքավորումներ տողում ֆինանսական ցուցանիշը կա, քանակականը՝ ոչ, ի՞նչ սարքավորումներ են ձեռք բերվելու:
Սաղաթելյանը նշեց, որ կառավարությունից խնդրել են այս նպատակով հատկացնել 125 մլն դրամ, ստացել են 45 մլնը, պետք է տեղավորվել այդ գումարի շրջանակում:
«Սակայն մենք ակտիվ աշխատում ենք ՄԱԿ-ի  հետ, որը ենթադրում է տեխնիկական մեծ բաղադրիչ: Դա ենթադրում է հարյուր հազարավոր դոլարի տեխնիկա, դրամաշնորհի միջոցով»,-ասաց նա:

Общество 14:03 01/11/2017 Армения
Депутат Национального Собрания Армении от фракции правящей Республиканской партии Армении (РПА) Маргарит Есаян попросила руководителя Аппарата НС РА Ара Сагателяна пояснить, какие меры будут  приняты для облегчения и повышения эффективности работы журналистов в НС РА.
А. Сагателян предложил после заседания ознакомиться с разрабатываемыми проектами, подчеркнув, что будет создана современная медиасреда. В парламенте журналистам будут предоставлены отдельные помещения, оснащенные современной техникой и кондиционерами, созданы надлежащие условия для работы, нормальное освещение, при котором телекомпании смогут получить хорошие кадры.
«Будет создана современная медиасреда, аккредитованные в НС РА журналисты могут находиться там, работать, оттуда следить за заседаниями комиссий и парламента», – отметил А. Сагателян.
А после заседания в ходе брифинга А. Сагателян отметил также, что соответствующие работы будут проведены до конца сентября 2018 года.
«Кроме этого, на базе библиотеки будет создан центр обсуждений», – подчеркнул он.
Отмечается также, что в ходе обсуждения проекта бюджета на 2018 год депутат от оппозиционной парламентской фракции «Выход» («Елк») Артак Зейналян спросил  А. Сагателяна, какое оборудование планируется приобрести.
А. Сагателян отметил, что для этих целей было запрошено 125 млн. драмов, выделено 45 млн. драмов, посему необходимо действовать в рамках выделенных средств.
«Однако мы активно работаем с ООН, что предполагает и технических компонент.  В частности речь идет о технике на сотни тысяч долларов, посредством гранта», – подчеркнул он.