Քաղաքական 11:15 02/11/2017 Հայաստան
«Ցավալի է, որ որոշ պետություններ կրթությունն օգտագործում են հակադիր նպատակներով՝ դրա միջոցով ազգայնական ատելություն սերմանելով, հատկապես երիտասարդների շրջանում»,- ասել է ԱԳՆ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը:
Նա մասնակցում է Փարիզում մեկնարկած ՄԱԿ-ի կրթության, գիտության և մշակույթի կազմակերպության (ՅՈՒՆԵՍԿՕ) 39-րդ գլխավոր համաժողովին։
ԱԳՆ մամուլի և տեղեկատվության վարչության փոխանցմամբ, Նալբանդյանն ընդգծել է, որ Ադրբեջանի դասագրքերում բազմաթիվ նման օրինակներ կան. դրանցից մեկը երեխաներին սովորեցնում է, որ հայերն իրենց գենետիկ թշնամիներն են:
«Ռասիզմի և անհանդուրժողականության դեմ պայքարի եվրոպական հանձնաժողովի 2016թ. զեկույցում նշված է, որ «Ադրբեջանի քաղաքական առաջնորդները, կրթական հաստատությունները և լրատվամիջոցները շարունակել են հայերի նկատմամբ ատելությամբ լի կոչեր հնչեցնել. ադրբեջանցիների մի ամբողջ սերունդ է մեծացել` անսալով ատելության այս հռետորաբանությանը»: ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի Կանոնադրության մեջ արդարացիորեն ամրագրված է, որ «պատերազմները սկսվում են մարդկանց ուղեղներում»: Հասարակությունները պատրաստ չեն լինի հաշտեցմանը, եթե նրանց գիտակցության մեջ չամրագրվի խաղաղության պաշտպանության անհրաժեշտությունը»,-ասել է Է. Նալբանդյանը:
Նա հիշեցրել է գերմանացի հայտնի գրող Հայնրիխ Հայնեի խոսքը՝  «Այնտեղ, ուր գրքեր են այրում, վերջում մարդկանց են այրելու». «Ադրբեջանցի հայտնի վիպասանի գրքերը կրակի մատնվեցին Բաքվի փողոցներում միայն այն պատճառով, որ նա ճշմարտություն էր ասել հայերի կոտորածների մասին և հաշտեցման կոչ էր արել: Նա ներկայացրել էր Նախիջևանում իր հայրենի գյուղի պատմությունը, որն իր մանկության տարիներին ուներ տասներկու հայկական եկեղեցիներ: Դրանք բոլորը՝ Նախիջևանում և Ադրբեջանի ողջ տարածքում առկա հայկական բազմաթիվ այլ սրբավայրերի ու գերեզմանատների հետ մեկտեղ, ոչնչացվել են 1990-ական և 2000-ական թվականներին: Նույն կերպ Ջուղայի հայկական գերեզմանատան հազարավոր նրբազարդ միջնադարյան խաչքարեր հողին են հավասարեցվել ադրբեջանական իշխանությունների թողտվության պայմաններում: Այդ տարածքն այժմ վերածվել է ռազմական հրաձգարանի»:
Էդվարդ Նալբանդյանը հիշեցրել է, որ Ադրբեջանի հայ բնակչության նկատմամբ իրականացված էթնիկ զտումներից հետո, այժմ Բաքուն նպատակ է դրել ջնջել հայերի՝ մի քանի հազարամյա ներկայության մասին անգամ հիշողությունը, տարածաշրջանում տեղաբնիկ հայ մշակույթի և պատմության ցանկացած հետք:
«Բաքուն ջնջում է անցյալը այն պատճառով, որ այն չի համապատասխանում Ադրբեջանի կողմից ինքն իր համար հորինված երևակայական ներկային, հավանաբար, հետևելով Ջորջ Օրուելի հայտնի խոսքերին՝ «ով վերահսկում է ներկան, վերահսկում է անցյալը»: Նրանք, ովքեր այսօր վերահսկում են Ադրբեջանը, կարծում են, որ կարող են վերաշարադրել պատմությունը` օրինականացնելու համար իրենց ներկայիս անհանդուրժողական քաղաքականությունը»:
Խոսելով պատմամշակութային ժառանգության պահպանման կարևորության մասին նախարար Նալբանդյանը նշեց. «Պատմականորեն գտնվելով տարբեր քաղաքակրթությունների խաչմերուկում, Հայաստանը ձևավորել է այլ մշակույթների և կրոնների նկատմամբ հարգանքի և համակեցության խորը արմատներ ունեցող ավանդույթներ: Ահա թե ինչու Հայաստանում պահպանվում է հարուստ մշակութային ժառանգություն, որն ի թիվս այլոց, ներառում է հելլենիստական դարաշրջանի տաճար, հնագույն եկեղեցիներ, միջնադարյան հրեական գերեզմանատուն, 18-րդ դարի մզկիթ, իսկ շուտով այստեղ կավարտվի աշխարհի ամենամեծ եզդիական տաճարի կառուցումը:
Նշենք, որ համաժողովին մասնակցում են ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի անդամ 195 երկրների բարձրաստիճան պատվիրակություններ, որոնք պետք է հավանության արժանացնեն կազմակերպության առաջիկա տարիների գործունեության ծրագիրը, բյուջեն և հաստատեն կազմակերպության նոր գլխավոր տնօրենի թեկնածությունը։ Կոնֆերանսի ընթացքում նախատեսված են նաև ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի ղեկավար մարմինների ընտրությունները։

Политика 11:55 02/11/2017 В мире
Глава МИД Армении: Азербайджан стирает прошлое, потому что оно не соответствует выдуманному им для себя воображаемому настоящему
Министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян выступил с речью на 39-й сессии Генеральной конференции ЮНЕСКО в Париже. Об этом сообщает пресс-служба МИД РА.
«Прискорбно, что некоторые государства используют образование в других целях, как средство насаждения национальной ненависти, особенно среди молодежи», – отметил Налбандян.
Налбандян подчеркнул, что в школьных учебниках в Азербайджане есть множество примеров сказанного, один из них учит детей, что армяне – их генетические враги.
«В опубликованном в 2016 году докладе Европейской комиссии по борьбе с расизмом и нетерпимостью указано, что „политические лидеры Азербайджана, образовательные учреждения и СМИ продолжили озвучивать призывы, полные ненависти к армянам, выросло целое поколение азербайджанцев, впитывая эту риторику ненависти”. В Уставе ЮНЕСКО справедливо провозглашается, что„мысли о войне  возникают в умах людей, поэтому в сознании людей следует укоренять идею защиты мира”», – сказал Налбандян.
Глава МИД Армении напомнил, что после осуществленных этнических чисток в отношении армянского населения Азербайджана сейчас Баку поставил цель стереть даже память о тысячелетнем присутствии армян.
«Баку стирает прошлое, потому что оно не соответствует выдуманному Азербайджаном для себя воображаемому настоящему, вероятно, следуя известным словам Джорджа Оруэлла – „кто контролирует настоящее – контролирует  прошлое”. Те, кто сегодня контролирует Азербайджан, полагают, что могут переписать прошлое, чтобы легитимизировать проводимую сегодня ими политику нетерпимости», – указал глава МИД РА.
«Исторически находясь на перекрестке цивилизаций, Армения сформировала имеющие глубокие корни традиции уважения к другим религиям и культурам. Вот почему в Армении сохраняется богатое культурное наследие, которое, в числе прочего, включает храм эллинистического периода, древнейшие церкви, средневековое еврейское кладбище, мечеть 18 века, а в скором времени завершится строительство крупнейшего в мире езидского храма», – сказал министр.
«Наши соседи проявляют разное отношение к сохранению армянского исторического культурного наследия. Имеется хорошее сотрудничество с Ираном, власти которого надлежащим образом заботятся об армянских памятниках на территории страны – в отличие от соседнего Азербайджана, а также Турции, где многочисленные культурные памятники общечеловеческого значения утрачены навсегда. В этом плане хочу подтвердить заинтересованность Армении в участии армянских специалистов в раскопках и реконструкционных работах в таких местах в Турции, как Ани», – отметил глава армянского внешнеполитического ведомства.
Глава МИД выразил также обеспокоенность в связи с уничтожением армянских памятников и святынь в результате военных действий в Сирии.