Քաղաքական 16:28 21/12/2017 Հայաստան
Փարիզում այցելությամբ գտնվող ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը հանդիպում է ունեցել ֆրանսահայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ։ ԱԳՆ մամուլի և տեղեկատվության վարչության փոխանցմամբ,  հանդիպմանը Էդվարդ Նալբանդյանը ներկայացրել է Ֆրանսիա իր այցելության նպատակները և օրակարգը, հայ-ֆրանսիական հարաբերությունների հետագա ամրապնդման ու զարգացման նպատակով ձեռնարկվող քայլերը։
Նախարարը հանգամանալից անդրադարձ է կատարել ղարաբաղյան հիմնախնդրի խաղաղ հանգուցալուծման ուղղությամբ Հայաստանի և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների կողմից գործադրվող ջանքերին, հիմնահարցի կարգավորման գործընթացի վերջին զարգացումներին։
Էդվարդ Նալբանդյանը Ֆրանսիայի հայ համայնքի ներկայացուցիչներին տեղեկացրել է  Հայաստանի և Եվրոպական միության միջև Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագիրով նախատեսված համագործակցության հեռանկարների մասին։
ԱԳՆ ղեկավարը հանդիպման մասնակիցներին ծանոթացրել է  միջազգային ու տարածաշրջանային հրատապ խնդիրների վերաբերյալ Հայաստանի մոտեցումներին, Հայաստանի արտաքին քաղաքականության առաջնահերթություններին։
Էդվարդ Նալբանդյանն անդրադարձել է Վիեննայում կայացած ԵԱՀԿ նախարարական խորհրդի արդյունքներին, Սևծովյան տնտեսական համագործակցության կազմակերպությունում Հայաստանի նախագահությանը։
Ֆրանսահայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ հանդիպմանը առանձնահատուկ տեղ էր հատկացված Երևանում հաջորդ տարի կայանալիք Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության գագաթաժողովի նախապատրաստական աշխատանքներին։

Edward Nalbandian met with representatives of the Armenian community of France
Armenia’s FM Edward Nalbandian, who is in Paris on a visit, met on Wednesday with representatives of the French-Armenian community.
As the press department at the ministry of foreign affairs reported, at the meeting, Edward Nalbandian presented the goals and the agenda of his visit to France, the steps taken towards further strengthening and development of the Armenian-French relations.
Minister touched upon the efforts made by Armenia and the OSCE Minsk Group Co-Chair countries aimed at the peaceful resolution of the Nagorno-Karabakh conflict and the recent developments in the settlement process.
Edward Nalbandian informed the representatives of the Armenian community of France about the prospects of cooperation envisaged by the Armenia-European Union Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement.
Foreign Minister briefed the participants of the meeting on Armenia's approaches with regards urgent international and regional issues, as well as foreign policy priorities of Armenia.
Edward Nalbandian touched upon the outcomes of the OSCE Ministerial Council in Vienna and the Chairmanship of Armenia in the Organization of Black Sea Economic Cooperation.
At the meeting with the representatives of the French-Armenian community, a special attention was paid to the preparatory works for the upcoming summit of the International Organization of La Francophonie to be held in Yerevan next year.