Քաղաքական 16:28 21/12/2017 Հայաստան
Փարիզում այցելությամբ գտնվող ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը հանդիպում է ունեցել ֆրանսահայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ։ ԱԳՆ մամուլի և տեղեկատվության վարչության փոխանցմամբ,  հանդիպմանը Էդվարդ Նալբանդյանը ներկայացրել է Ֆրանսիա իր այցելության նպատակները և օրակարգը, հայ-ֆրանսիական հարաբերությունների հետագա ամրապնդման ու զարգացման նպատակով ձեռնարկվող քայլերը։
Նախարարը հանգամանալից անդրադարձ է կատարել ղարաբաղյան հիմնախնդրի խաղաղ հանգուցալուծման ուղղությամբ Հայաստանի և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների կողմից գործադրվող ջանքերին, հիմնահարցի կարգավորման գործընթացի վերջին զարգացումներին։
Էդվարդ Նալբանդյանը Ֆրանսիայի հայ համայնքի ներկայացուցիչներին տեղեկացրել է  Հայաստանի և Եվրոպական միության միջև Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագիրով նախատեսված համագործակցության հեռանկարների մասին։
ԱԳՆ ղեկավարը հանդիպման մասնակիցներին ծանոթացրել է  միջազգային ու տարածաշրջանային հրատապ խնդիրների վերաբերյալ Հայաստանի մոտեցումներին, Հայաստանի արտաքին քաղաքականության առաջնահերթություններին։
Էդվարդ Նալբանդյանն անդրադարձել է Վիեննայում կայացած ԵԱՀԿ նախարարական խորհրդի արդյունքներին, Սևծովյան տնտեսական համագործակցության կազմակերպությունում Հայաստանի նախագահությանը։
Ֆրանսահայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ հանդիպմանը առանձնահատուկ տեղ էր հատկացված Երևանում հաջորդ տարի կայանալիք Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության գագաթաժողովի նախապատրաստական աշխատանքներին։

Политика 19:15 21/12/2017 Армения
Министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян, находящийся в Париже с визитом, 20-го декабря встретился с представителями армянской общины Франции. Об этом сообщает пресс-служба МИД РА.
В ходе встречи Эдвард Налбандян представил цели и повестку дня своего визита во Францию, шаги, предпринимаемые для дальнейшего укрепления и развития армяно-французских отношений.
Министр детально коснулся усилий Армении и стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ по мирному разрешению карабахского конфликта и недавние события в процессе урегулирования.
Эдвард Налбандян проинформировал представителей армянской общины Франции о перспективах сотрудничества, предусмотренного Соглашением между Арменией и Европейским союзом о всеобъемлющем и расширенном партнерстве.
Министр иностранных дел Армении представил участникам встречи подходы Армении к актуальным региональным и международным проблемам, приоритеты внешней политики Армении.
Эдвард Налбандян коснулся итогов работы Совета министров ОБСЕ в Вене и председательства Армении в Организации Черноморского экономического сотрудничества.
В ходе встречи с представителями армянской общины особое внимание было уделено подготовительным работам к предстоящему саммиту Международной организации Франкофонии в Ереване в следующем году.